Skocznie w Harrachovie nieużywane, kryzys w czeskich skokach?
Skocznie w Harrachovie jeszcze za czasów użytkowania (fot. Stefan Piwowar)

Skocznie w Harrachovie nieużywane, kryzys w czeskich skokach?

Harrachov Certak fot.S.Piwowar - Skocznie w Harrachovie nieużywane, kryzys w czeskich skokach?Jedna z pięciu skoczni mamucich na świecie znajdująca się w czeskim Harrachovie ostatni raz organizowała zawody na szczeblu międzynarodowym w 2014 roku. Później obiekt przestał być używany, a za sobą pociągnął również cały kompleks skoczni. Istnieje zagrożenie, że ośrodek zostanie całkowicie zamknięty ze względów bezpieczeństwa.

 
Mamut duza.skocznia Harrachov czerwiec.2016 fot.Kasia .Nowak  300x200 - Skocznie w Harrachovie nieużywane, kryzys w czeskich skokach?
Skocznie duża i mamucia należące do kompleksu Adidas Ski Arena w Harrachovie w czerwcu 2016, fot. Kasia Nowak

Kompleks Čerťák składa się z pięciu obiektów: skoczni mamuciej o punkcie konstrukcyjnym K-185, dużej K-125, normalnej K-90, średniej K-70 i małej K-40. Największa skocznia w kompleksie została oficjalnie oddana do użytku w 1980 roku. Rekord czeskiego „mamuta” wynosi 214,5 metra i należy do Fina Matti Hautamaekiego oraz Austriaka Thomasa Morgensterna. Aż 220 metrów poszybował  tam Jurij Tepes, jednak Słoweniec swojego skoku nie ustał.

Ostatni raz zawody Pucharu Świata odbyły się na największym obiekcie za naszą południową granicą w 2013 roku. Rok później skocznia w Harrachovie, na której niegdyś padały także rekordy świata, gościła światowy czempionat w lotach narciarskich. Od prawie 3 lat Čerťák jest jednak nieużywany. Możliwe jest nawet całkowite zamknięcie Adidas Areny. Aktualnie mamucia skocznia została czasowo zamknięta, teraz grozi to też średnim skoczniom: – Obiekty są w złym stanie. Dopóki nie będziemy mieć pewności, że obiekty są bezpieczne, musimy je zamknąć. Dyrektor kompleksu został poinformowany, by dokonane zostały naprawy, jeśli to będzie możliwe – powiedział w rozmowie z portalem seznam.cz jeden z włodarzy kompleksu, Libor Varhanik.

Certak Harrachov niejsze skocznie czerwiec.2016 fot.Kasia .Nowak  300x200 - Skocznie w Harrachovie nieużywane, kryzys w czeskich skokach?Najpilniejsza jest jednak modernizacja mniejszych skoczni w Harrachovie, które służą zawodnikom szczególnie podczas treningów. Bez ich odpowiedniego funkcjonowania skoki w Czechach mogą doświadczyć bardzo poważnego kryzysu. Dodajmy, że niszczejące obiekty znalazły się w złym stanie z powodu zaniedbania potrzebnych konserwacji i minimalnej inwestycji w ciągu ostatnich dwóch dekad, które sponsorowane są głównie przez organizacje sportowe.

– Otrzymaliśmy zbyt małą kwotę pieniędzy, by być w stanie przeprowadzić coś poważnego. Byliśmy blisko zamknięcia obiektów już w minionym sezonie, jednak ludzie zajmujący się skokami narciarskimi i kombinacją norweską prosili by tego nie robić, gdyż wiązałoby się to z utratą wielu młodych miłośników tego sportu – oznajmia prezes Czeskiego Związku Narciarskiego, Lukas Sobotka.

Aby w Harrachovie ponownie pojawiły się zawody najwyższej na najwyższym szczeblu rywalizacji, potrzebna jest gruntowna przebudowa, która pozwoliłaby na dostosowanie mamuciej skoczni do współczesnych standardów związanych zarówno z dalekimi, jak i w miarę bezpiecznym lotami. Takie prace mogłyby kosztować blisko 100 milionów koron (ponad 16 milionów złotych). Takie wsparcie musiałoby jednak być zapewnione przez państwo, a aktualnie nie ma pewności w kwestii tak odważnych sportowych inwestycji w Czechach. – Harrachov ma dwie niespotykane atrakcje turystyczne. Wodospad Mumlavy oraz jedną z pięciu na świecie mamucią skocznię narciarską. Mam nadzieję, że cały kompleks uda się uratować – przyznaje burmistrz miasta Eva Zbrojova.

 

źródło: seznam.cz

 
Podziel się:

Dodaj komentarz