W Zakopanem świetne zimowe warunki, od jutra Puchar Świata! (FOTO)

W Zakopanem świetne zimowe warunki, od jutra Puchar Świata! (FOTO)

DSC 0016 - W Zakopanem świetne zimowe warunki, od jutra Puchar Świata! (FOTO)Już w piątek na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza pierwsze oficjalne treningowe skoki oddadzą zawodnicy, którzy powalczą w kolejnych zmaganiach w ramach Pucharu Świata. W stolicy polskich Tatr warunki wydają się być idealne. Kibiców i zawodników przywita prawdziwa zima, nie powinno być też większych problemów z wiatrem.

 

Dla zakopiańskiej dużej skoczni styczniowy Puchar Świata będzie pierwszą międzynarodową imprezą rozgrywaną pod egidą FIS i jednocześnie bardzo poważnym testem po częściowej modernizacji. Na skoczni całkowicie został zmieniony rozbieg oraz tory najazdowe z innowacyjnym systemem mrożenia. Ta część obiektu została na przełomie jesieni i zimy 2016 r. dostosowana do obecnie obowiązujących standardów i przepisów. Jak mówili sami zawodnicy, rozbieg jest bardziej płaski, a tory najazdowe znacznie równiejsze i pozbawione charakterystycznych dla starszych obiektów uskoków.

Pierwszym krajowym testem Wielkiej Krokwi były świąteczne mistrzostwa Polski, które zostały rozegrane 26 grudnia. Wówczas na podium plasowali się Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Maciej Kot, a autorem najdłuższego skoku był ten ostatni – poszybował aż 139 metrów. Jak sam oceniał, skocznia jest teraz jeszcze bardziej wymagająca, choćby poprzez niższą parabolę lotu, jednak są na niej możliwe nieco dłuższe skoki przy jednoczesnym lądowaniu telemarkiem. Najprawdopodobniej na próby znacznie przekraczające 140. metr będziemy musieli poczekać do drugiej fazy przebudowy – kiedy to przeprofilowany zostanie zeskok. Prace planowane są na wiosnę.

Tymczasem do Zakopanego przybywają już pierwsi kibice, oczekujący z pewnością znakomitych występów swoich ulubieńców, na czele z liderem Pucharu Świata, triumfatorem dwóch konkursowych dni w Wiśle, Kamilem Stochem. Przypomnijmy, że udziału w niedzielnych zmaganiach indywidualnych pewni są już także Maciej Kot i Piotr Żyła, którzy plasują się w czołowej „10” PŚ. O awans do zawodów powalczą już w piątek Dawid Kubacki, Stefan Hula oraz Jan Ziobro. Warto podkreślić, że na trybunach Wielkiej Krokwi zasiądzie nawet około 23 tys. kibiców, a bilety, które po sukcesach Polaków na początku zimy rozchodziły się jak świeże bułeczki, już od wielu dni są niedostępne.

Warunki na skoczni nie powinny być dla zawodników utrudnieniem. Śniegu w Tatrach nie brakuje, co więcej, w piątek i sobotę mogą się pojawić przelotne opady białego puchu. Temperatura w czasie całego weekendu w Zakopanem będzie wahać się od -7°C do 1°C. Według prognoz w czasie piątkowych treningów i kwalifikacji wiatr powieje w granicach 1,4-1,7 m/s. W trakcie sobotniego konkursu podmuchy tylko momentami mogą przekroczyć 1,4 m/s. Nieco mocniej może powiać jedynie w niedzielę (ok. 2,2-2,8 m/s). Jedno jest pewne – emocji nie zabraknie!

Pełny program i zapowiedź PŚ Zakopane 2017 i składy kadr >>>

 

 

informacja własna

 
Podziel się:

Dodaj komentarz