Aż trzy serie oficjalne treningowe mają za sobą skoczkinie rywalizujące w ramach Pucharu Świata w słoweńskim Ljubnie. Na czele stawki plasowały się: Daniela Iraschko-Stolz oraz Katharina Althaus, natomiast wśród Polek najwyżej lądowały Anna Twardosz i Magdalena Pałasz. Z powodu problemów ze sprzętem Norweżek, kwalifikacje zostały przełożone na sobotę.
1. trening
W pierwszej serii treningowej najlepszy skok oddała Daniela Iraschko-Stolz, która poszybowała aż 94 metry, czyli zaledwie metr bliżej od wielkości normalnej skoczni w Ljubnie (HS-95). Dwie kolejne lokaty należały już do reprezentantek Niemiec, Kathariny Althaus (90,0 m) oraz Svenji Wuerth (91,0 m), która jednak korzystała z nieco wyższego najazdu. W czołowej szóstce zmieściły się również: Słowenka Ema Klinec (88,5 m), Rosjanka Alexandra Kustova (93,0 m) i Austriaczka Jacqueline Seifriedsberger (87,5 m).
Najwyżej sklasyfikowaną polską zawodniczką była najmłodsza z podopiecznych trenera Hankusa, Anna Twardosz. 15-latka osiągnęła 79,5 metra i zajęła 30. lokatę. Niżej plasowały się jej koleżanki z drużyny: Kinga Rajda (76,5 m / 35. miejsce) oraz Magdalena Pałasz (73,0 m / 41. miejsce).
2. trening
Druga runda treningowa również padła łupem doświadczonej Austriaczki, Daniel Iraschko-Stolz, która tym razem skacząc 93 metry nieznacznie wyprzedziła Katharinę Althaus. Niemka startując z wyższej platformy startowej wylądowała pół metra dalej. Najlepszą trójkę uzupełniła tym razem Słowenka Ema Klinec (92,5 m). W gronie ścisłej czołówki zmieściły się także: Svenja Wuerth (92,5 m), Jacqueline Seifriedsberger (89,5 m) i Chiara Hoelzl (88,5 m).
Tym razem najmocniejszą z reprezentantek naszego kraju była 21-letnia Magdalena Pałasz, której skok na 77,5 metra pozwolił na zajęcie 36. lokaty. 38. miejsce zajęła Kinga Rajda (76,0 m), a 41. Anna Twardosz (75,5 m).
3. trening
W trzeciej serii treningowej dwie najlepsze zawodniczki zamieniły się miejscami. Pierwszą lokatę wywalczyła Katharina Althaus (94,5 m), która wylądowała zaledwie metr od oficjalnego rekordu obiektu, a druga była Daniela Iraschko-Stolz (92,5 m). Trzecie miejsce zajęła tym razem niemiecka mistrzyni olimpijska, Carina Vogt (90,5 m). Kolejne lokaty należały do: Svenji Wuerth (91,0 m), Manueli Malsiner (90,5 m) oraz Julii Kykkaenen (92,0 m).
Najwyżej sklasyfikowane Polki zajęły pozycje w trzeciej dziesiątce stawki. 25. była Magdalena Pałasz (83,0 m), a 26. Anna Twardosz (80,5 m). Na 32. miejscu rundę ukończyła Kinga Rajda (78,5 m).
Dodajmy, że trzeci trening został przeprowadzony zamiast planowanych kwalifikacji, które ostatecznie zostały przełożone na dzień jutrzejszy. Powodem tego była absencja zawodniczek z Norwegii, którym z przyczyn od nich niezależnych nie zostały dostarczone narty, które wraz z nimi podróżowały samolotem. Jury postanowiło podejść do całej sytuacji wyrozumiale i o awans do sobotniego konkursu indywidualnego, zawodniczki powalczą bezpośrednio przed jego pierwszą serią.
Wyniki pierwszego treningu:
zawodniczka | kraj | belka | skok I | punkty | |
1 | Daniela Iraschko-Stolz | AUT | 18 | 94,0 m | 80.6 |
2 | Katharina Althaus | GER | 18 | 90,0 m | 73.8 |
3 | Svenja Wuerth | GER | 19 | 91,0 m | 73.3 |
4 | Ema Klinec | SLO | 18 | 88,5 m | 71.0 |
5 | Alexandra Kustova | RUS | 20 | 93,0 m | 70.1 |
6 | Jacqueline Seifriedsberger | AUT | 18 | 87,5 m | 68.3 |
7 | Julia Kykkaenen | FIN | 19 | 88,0 m | 64.2 |
8 | Ramona Straub | GER | 19 | 87,5 m | 64.0 |
9 | Eva Logar | SLO | 20 | 89,5 m | 63.0 |
10 | Lea Lemare | FRA | 19 | 86,5 m | 62.6 |
11 | Carina Vogt | GER | 18 | 84,0 m | 62.2 |
12 | Maja Vtic | SLO | 19 | 86,0 m | 62.0 |
13 | Nita Englund | USA | 19 | 84,5 m | 59.8 |
14 | Ursa Bogataj | SLO | 19 | 84,0 m | 59.7 |
15 | Elena Runggaldier | ITA | 19 | 85,0 m | 59.1 |
16 | Lara Malsiner | ITA | 20 | 84,0 m | 57.7 |
17 | Anastasiya Barannikova | RUS | 19 | 84,0 m | 57.3 |
18 | Lucile Morat | FRA | 19 | 84,0 m | 57.1 |
19 | Abby Ringquist | USA | 20 | 86,5 m | 56.7 |
20 | Sophie Mair | AUT | 20 | 84,0 m | 56.5 |
21 | Spela Rogelj | SLO | 19 | 81,5 m | 56.2 |
22 | Kaori Iwabuchi | JPN | 19 | 82,5 m | 55.5 |
23 | Atsuko Tanaka | CAN | 20 | 84,5 m | 55.4 |
24 | Ksenia Kablukova | RUS | 20 | 84,5 m | 55.0 |
25 | Daniela Haralambie | ROU | 19 | 83,0 m | 54.9 |
26 | Sofia Tikhonova | RUS | 19 | 81,5 m | 54.6 |
27 | Chiara Hoelzl | AUT | 19 | 81,0 m | 53.8 |
28 | Xueyao Li | CHN | 20 | 83,0 m | 52.4 |
29 | Gianina Ernst | GER | 20 | 82,5 m | 50.8 |
30 | Anna Twardosz | POL | 20 | 79,5 m | 46.4 |
31 | Evelyn Insam | ITA | 19 | 77,0 m | 46.1 |
32 | Oceane Avocat Gros | FRA | 20 | 80,0 m | 44.8 |
Agnes Reisch | GER | 20 | 79,0 m | 44.8 | |
34 | Coline Mattel | FRA | 19 | 77,5 m | 44.1 |
35 | Kinga Rajda | POL | 20 | 76,5 m | 42.1 |
36 | Marita Kramer | AUT | 20 | 77,5 m | 41.3 |
37 | Roberta d'Agostina | ITA | 17 | 75,0 m | 39.4 |
38 | Manuela Malsiner | ITA | 20 | 70,5 m | 38.3 |
39 | Nina Lussi | USA | 20 | 73,5 m | 36.8 |
40 | Susanna Forsstroem | FIN | 20 | 72,0 m | 35.0 |
41 | Magdalena Pałasz | POL | 20 | 73,0 m | 32.4 |
42 | Veronica Gianmoena | ITA | 20 | 73,0 m | 32.2 |
43 | Julia Huber | AUT | 20 | 71,5 m | 27.9 |
44 | Valentina Sderzhikova | KAZ | 20 | 67,5 m | 26.4 |
45 | Tong Ma | CHN | 20 | 67,5 m | 25.2 |
46 | Qi Liu | CHN | 20 | 66,5 m | 21.5 |
47 | Tara Geraghty-Moats | USA | 20 | 66,0 m | 16.0 |
48 | Xinyue Chang | CHN | 20 | 40,0 m | 0.0 |
DNS | Silje Opseth | NOR | - | - | - |
DNS | Thea Sofie Kleven | NOR | - | - | - |
DNS | Line Jahr | NOR | - | - | - |
DNS | Anna Odine Stroem | NOR | - | - | - |
DNS | Anniken Mork | NOR | - | - | - |
DNS | Maren Lundby | NOR | - | - | - |
Wyniki drugiego treningu:
zawodniczka | kraj | belka | skok II | punkty | |
1 | Daniela Iraschko-Stolz | AUT | 17 | 93,0 m | 74.9 |
2 | Katharina Althaus | GER | 18 | 93,5 m | 74.0 |
3 | Ema Klinec | SLO | 18 | 92,5 m | 71.0 |
4 | Svenja Wuerth | GER | 18 | 92,5 m | 70.9 |
5 | Jacqueline Seifriedsberger | AUT | 18 | 89,5 m | 66.0 |
6 | Chiara Hoelzl | AUT | 18 | 88,5 m | 63.5 |
7 | Carina Vogt | GER | 18 | 88,5 m | 63.0 |
8 | Manuela Malsiner | ITA | 18 | 87,0 m | 62.2 |
9 | Ramona Straub | GER | 18 | 83,0 m | 57.6 |
10 | Julia Kykkaenen | FIN | 18 | 83,0 m | 56.6 |
11 | Agnes Reisch | GER | 18 | 86,5 m | 56.0 |
12 | Ksenia Kablukova | RUS | 18 | 84,5 m | 54.5 |
13 | Spela Rogelj | SLO | 18 | 83,0 m | 54.4 |
14 | Abby Ringquist | USA | 18 | 83,5 m | 54.3 |
15 | Maja Vtic | SLO | 18 | 84,0 m | 53.6 |
Kaori Iwabuchi | JPN | 18 | 82,5 m | 53.6 | |
Nita Englund | USA | 18 | 82,0 m | 53.6 | |
18 | Anastasiya Barannikova | RUS | 18 | 78,5 m | 50.9 |
19 | Eva Logar | SLO | 18 | 81,0 m | 49.5 |
Lara Malsiner | ITA | 18 | 81,0 m | 49.5 | |
21 | Sophie Mair | AUT | 18 | 79,0 m | 49.4 |
22 | Elena Runggaldier | ITA | 18 | 82,0 m | 49.1 |
Xueyao Li | CHN | 18 | 82,0 m | 49.1 | |
24 | Daniela Haralambie | ROU | 18 | 80,5 m | 49.0 |
25 | Atsuko Tanaka | CAN | 18 | 81,0 m | 48.7 |
26 | Ursa Bogataj | SLO | 18 | 76,5 m | 47.1 |
27 | Gianina Ernst | GER | 18 | 79,0 m | 45.5 |
28 | Lucile Morat | FRA | 18 | 77,5 m | 44.7 |
29 | Alexadra Kustova | RUS | 18 | 79,5 m | 44.3 |
30 | Sofia Tikhonova | RUS | 18 | 77,5 m | 43.8 |
31 | Oceane Avocat Gros | FRA | 18 | 78,0 m | 42.6 |
32 | Marita Kramer | AUT | 18 | 79,0 m | 42.5 |
33 | Julia Huber | AUT | 18 | 77,5 m | 41.8 |
34 | Nina Lussi | USA | 18 | 78,5 m | 41.7 |
35 | Lea Lemare | FRA | 18 | 75,5 m | 40.4 |
36 | Magdalena Pałasz | POL | 18 | 77,5 m | 39.0 |
37 | Roberta d'Agostina | ITA | 18 | 76,0 m | 38.6 |
38 | Kinga Rajda | POL | 18 | 76,0 m | 38.0 |
39 | Susanna Forsstroem | FIN | 18 | 75,0 m | 37.2 |
40 | Tara Geraghty-Moats | USA | 18 | 75,0 m | 37.1 |
41 | Anna Twardosz | POL | 18 | 75,5 m | 36.3 |
42 | Coline Mattel | FRA | 18 | 73,0 m | 34.3 |
43 | Evelyn Insam | ITA | 18 | 71,5 m | 32.2 |
44 | Valentina Sderzhikova | KAZ | 18 | 68,5 m | 24.3 |
45 | Veronica Gianmoena | ITA | 18 | 69,0 m | 22.2 |
Tong Ma | CHN | 18 | 67,0 m | 22.2 | |
DNS | Silje Opseth | NOR | - | - | - |
DNS | Thea Sofie Kleven | NOR | - | - | - |
DNS | Qi Liu | CHN | - | - | - |
DNS | Xinyue Chang | CHN | - | - | - |
DNS | Line Jahr | NOR | - | - | - |
DNS | Anna Odine Stroem | NOR | - | - | - |
DNS | Anniken Mork | NOR | - | - | - |
DNS | Maren Lundby | NOR | - | - | - |
Wyniki trzeciego treningu:
zawodniczka | kraj | belka | skok III | punkty | |
1 | Katharina Althaus | GER | 17 | 94,5 m | 77.7 |
2 | Daniela Iraschko-Stolz | AUT | 17 | 92,5 m | 73.7 |
3 | Carina Vogt | GER | 17 | 90,5 m | 71.5 |
4 | Svenja Wuerth | GER | 17 | 91,0 m | 71.0 |
5 | Manuela Malsiner | ITA | 17 | 90,5 m | 70.5 |
6 | Julia Kykkaenen | FIN | 18 | 92,0 m | 67.7 |
7 | Maja Vtic | SLO | 17 | 88,5 m | 66.5 |
Elena Runggaldier | ITA | 18 | 90,5 m | 66.5 | |
9 | Ema Klinec | SLO | 17 | 89,0 m | 66.1 |
10 | Chiara Hoelzl | AUT | 17 | 85,5 m | 61.9 |
11 | Nita Englund | USA | 18 | 87,0 m | 60.1 |
12 | Anastasiya Barannikova | RUS | 18 | 87,5 m | 59.5 |
13 | Ursa Bogataj | SLO | 18 | 87,0 m | 59.2 |
14 | Eva Logar | SLO | 18 | 86,0 m | 57.0 |
15 | Evelyn Insam | ITA | 18 | 87,0 m | 56.3 |
16 | Sofia Tikhonova | RUS | 18 | 86,0 m | 56.2 |
17 | Xueyao Li | CHN | 18 | 85,0 m | 55.8 |
18 | Kaori Iwabuchi | JPN | 18 | 84,5 m | 54.2 |
Lara Malsiner | ITA | 18 | 85,0 m | 54.2 | |
20 | Ramona Straub | GER | 18 | 83,0 m | 53.5 |
21 | Daniela Haralambie | ROU | 18 | 84,0 m | 52.2 |
22 | Agnes Reisch | GER | 18 | 83,5 m | 52.1 |
23 | Atsuko Tanaka | CAN | 18 | 82,0 m | 50.5 |
24 | Sophie Mair | AUT | 18 | 82,0 m | 50.3 |
25 | Magdalena Pałasz | POL | 18 | 83,0 m | 49.9 |
26 | Anna Twardosz | POL | 18 | 80,5 m | 47.2 |
27 | Ksenia Kablukova | RUS | 18 | 81,0 m | 46.9 |
28 | Oceane Avocat Gros | FRA | 18 | 80,5 m | 46.3 |
29 | Tara Geraghty-Moats | USA | 18 | 81,0 m | 45.6 |
30 | Marita Kramer | AUT | 18 | 79,5 m | 44.4 |
31 | Roberta d'Agostina | ITA | 18 | 79,0 m | 43.5 |
32 | Julia Huber | AUT | 18 | 79,5 m | 43.2 |
Kinga Rajda | POL | 18 | 78,5 m | 43.2 | |
34 | Lea Lemare | FRA | 18 | 76,5 m | 41.8 |
35 | Gianina Ernst | GER | 18 | 78,5 m | 41.1 |
36 | Lucile Morat | FRA | 18 | 76,5 m | 40.3 |
37 | Nina Lussi | USA | 18 | 76,0 m | 37.5 |
38 | Coline Mattel | FRA | 18 | 74,5 m | 33.0 |
39 | Veronica Gianmoena | ITA | 18 | 73,0 m | 30.9 |
40 | Valentina Sderzhikova | KAZ | 18 | 70,0 m | 26.1 |
41 | Susanna Forsstroem | FIN | 18 | 68,5 m | 23.5 |
42 | Tong Ma | CHN | 18 | 66,5 m | 19.5 |
DNS | Silje Opseth | NOR | - | - | - |
DNS | Thea Sofie Kleven | NOR | - | - | - |
DNS | Qi Liu | CHN | - | - | - |
DNS | Xinyue Chang | CHN | - | - | - |
DNS | Line Jahr | NOR | - | - | - |
DNS | Anna Odine Stroem | NOR | - | - | - |
DNS | Anniken Mork | NOR | - | - | - |
DNS | Abby Ringquist | USA | - | - | - |
DNS | Spela Rogelj | SLO | - | - | - |
DNS | Jacqueline Seifriedsberger | AUT | - | - | - |
DNS | Maren Lundby | NOR | - | - | - |
informacja własna