Włoska kadra na Lahti, większe nadzieje związane ze skoczkiniami
Łukasz Kruczek, fot. Julia Piątkowska

Włoska kadra na Lahti, większe nadzieje związane ze skoczkiniami

Kruczek.Lukasz WCS.Innsbruck.2017 fot.Julia .Piatkowska - Włoska kadra na Lahti, większe nadzieje związane ze skoczkiniamiDo rozpoczęcia narciarskich zmagań w Lahti zostało już niespełna 10 dni. Sztaby szkoleniowe dokonują ostatecznych selekcji zawodników, którzy w Finlandii powalczą o medale mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Nominacji zawodników na to wielkie sportowe święto dokonali również trenerzy włoskich kadr: Łukasz Kruczek i Janko Zwitter.

 

Włosi bez aspiracji na męską drużynówkę

Obaj trenerzy zdecydowali się na wystawienie łącznie siedmiorga zawodników (trzej panowie i cztery panie) w drużynie Italii. Przypomnimy, że współpraca Kruczka z zawodnikami  z Półwyspu Apenińskiego trwa od lata 2016 roku, natomiast Austriak Janko Zwitter pracuje we Włoszech od jesieni 2015 roku.

Colloredo Sebastian Wisla.2016.trening fot.Bartosz.Leja  300x199 - Włoska kadra na Lahti, większe nadzieje związane ze skoczkiniami
Sebastian Colloredo (fot. Bartosz Leja)

W męskiej części kadry powołanej na MŚ znaleźli się dwaj najlepsi od kilku sezonów włoscy skoczkowie: David Bresadola i Sebastian Colloredo oraz dobrze zapowiadający się młody sportowiec Alex Insam. 28-letni Bresadola wystartuje w MŚ już po raz czwarty. Na poprzednich mistrzostwach  uzyskał  37. miejsce na skoczni normalnej i 36. miejsce na dużym obiekcie. W tym sezonie skoczek występuje głównie w Pucharze Kontynentalnym. Pojawił się też w polskich konkursach Pucharu Świata w Wiśle i Zakopanem, jednak oba występy zakończył na pierwszej serii. Filarem drużyny będzie jednak dwa lata starszy Colloredo, którego również widujemy tej zimy najczęściej w narciarskiej drugiej lidze, jednak w PŚ występował częściej niż Bresadola (5 razy), przy czym najwyższą, 9. lokatę zajął w Innsbrucku. Bardziej spektakularne wyniki tej zimy osiągał jednak w PK, podczas którego dwukrotnie stawał na najniższym stopniu podium – w Ruce i Erzurum. Na światowym czempionacie 29-latek skacze regularnie od 2005 roku, zatem wyjazd od Lahti będzie jego siódmą imprezą sportową tej rangi. W Falun zawodnik uplasował się na 44. miejscu podczas zmagań na skoczni normalnej i na 42. skoczni dużej. Najmłodszym męskim reprezentantem Włoch będzie 19-letni Alex Insam, który w Lahti po raz pierwszy spróbuje swoich sił w MŚ seniorów. Zawodnik ma za sobą udany start w zakończonych niedawno mistrzostwach świata juniorów w Park City w Stanach Zjednoczonych, podczas których wywalczył indywidualnie srebrny medal. Skoczek punktuje w tym sezonie w PK, przy czym najlepszy rezultat uzyskał w Garmisch-Partenkirchen, gdzie wskoczył na 4. miejsce.

 

Utalentowane siostry i wicemistrzyni z Oslo

IMG 9184 300x199 - Włoska kadra na Lahti, większe nadzieje związane ze skoczkiniami
Elena Runggaldier (fot. Frederik Clasen)

Żeńską części włoskiej kadry będą stanowić aż cztery panie: Evelyn Insam, Elena Runggaldier oraz Manuela i Lara Malsiner. Największym sukcesem starszej z sióstr jest jak dotąd zdobycie złotego medalu tegorocznych MŚ Juniorów. W pucharowej rywalizacji najlepszą lokatę tej zimy wywalczyła w japońskim Zao (2. miejsce), natomiast w zeszły weekend w słoweńskim Ljubnie dwukrotnie była siódma. Jej młodsza siostra, 16-letnia Lara, również zdążyła się już zapisać w historii włoskich skoków, bowiem w mistrzostwach w Park City uzyskała indywidualnie wysoką 6. lokatę.  Zawodniczka, mimo młodego wieku, ma na swoim koncie starty w PŚ. W ostatni weekend w Słowenii ukończyła rywalizację z piętnastym wynikiem. Regularnymi startami w żeńskim PŚ może za to pochwalić się siostra Alexa Insama, Evelyn. Na MŚ 23-letnia skoczkini jeździ od 2009 roku. Podczas ostatnich mistrzostw zajęła  indywidualnie 33. lokatę. Najstarsza i najbardziej utytułowana spośród Włoszek, 27-letnia Elena Runggaldier, może natomiast poszczycić się tytułem wicemistrzyni świata z Oslo z 2011 roku. Przed dwoma laty w Falun uzyskała 30. wynik.

Obie bardziej doświadczone Włoszki (Insam i Runggaldier) wraz z panami (Colloredo i Bresadolą) w Falun zajęły 9. miejsce w rywalizacji drużyn mieszanych. Z uwagi na to, że do Finlandii pojedzie tylko trzech skoczków, Włochy nie wystawią swojej reprezentacji w konkursie drużynowym mężczyzn. Dla przypomnienia: drużyna złożona z Davide Bresadoli, Sebastiana Colloredo, Daniele Varesco i Federico Cecona wywalczyła w Falun 12. lokatę. W Lahti z pewnością nie zabraknie natomiast włoskiej drużyny mieszanej.

 

Skład reprezentacji Włoch na MŚ w Lahti

Panowie

  • Sebastian Colloredo (42. miejsce w PŚ 2016/2017)
  • Davide Bresadola (62. miejsce w PŚ 2016/2017)
  • Alex Insam (nieklasyfikowany)

Panie

  • Manuela Malsiner (14. miejsce w PŚ 2016/2017)
  • Elena Runggaldier (22. miejsce w PŚ 2016/2017)
  • Evelyn Insam (27. miejsce w PŚ 2016/2017)
  • Lara Malsiner (43. miejsce w PŚ 2016/2017)
 

źródło: informacja własna / oasport.it

 
Podziel się:

Dodaj komentarz