You are currently viewing PK Iron Mountain: Granerud wygrywa, Murańka wywalczył wyższą kwotę!
Halvor Egner Granerud (fot. Przemek Wardęga)

PK Iron Mountain: Granerud wygrywa, Murańka wywalczył wyższą kwotę!

Granerud Halvor Egner TCS.Ga Pa.2016 fot.Przemek.Wardega - PK Iron Mountain: Granerud wygrywa, Murańka wywalczył wyższą kwotę!

Drugi konkurs rozegrany w niedzielę w Iron Mountain miał zupełnie inny przebieg niż poprzedzające go, przełożone z soboty, zmagania. Tym razem na Pine Mountain Jump zwyciężył Norweg Halvor Egner Granerud. Mimo gorszego występu, sklasyfikowany na 12. pozycji Klemens Murańka zdołał wywalczyć dodatkowe miejsce dla Polski w Pucharze Świata.

Steiner na czele po pierwszej serii, Murańka z szóstym wynikiem

Steiner Maximilian FCSzczyrk.2016 fot.B.Leja  300x200 - PK Iron Mountain: Granerud wygrywa, Murańka wywalczył wyższą kwotę!
Maximilian Steiner, fot. Bartosz Leja

Najlepszy skok pierwszej serii zaprezentował dobrze dysponowany w Stanach Zjednoczonych Maximilian Steiner (133,5 m). Drugi rezultat uzyskał drużynowy mistrz świata juniorów z 2015 roku, Norweg Halvor Egner Granerud (134,5 m). Za sprawą skoku o długości 127,5 metra na tymczasowej trzeciej lokacie znalazł się Austriak Thomas Lackner. Czwartą najlepszą w tej rundzie próbę oddał zwycięzca tegorocznych konkursów PK w Sapporo i Bischofshofen, Clemens Aigner (129,5 m). Za nim uplasował się wicelider klasyfikacji ogólnej PK, Miran Zupancic (127,0 m). Dzięki lądowaniu na 129,5 metrze w czołowej szóstce uplasował się również najlepszy z Polaków, Klemens Murańka.

Miejsce w czołowej dziesiątce wywalczył mistrz świata juniorów z Val di Fiemme, Jakub Wolny (8.miejsce / 127 m). Po pierwszej rundzie zmagań w trzeciej dziesiątce zostali sklasyfikowani pozostali Polacy: Bartłomiej Kłusek (21. miejsce / 121 m) i Aleksander Zniszczoł (25. miejsce / 115 m).

Pełne wyniki pierwszej serii >>>

Granerud zasłużenie zwycięża, gorsza seria w wykonaniu Polaków

8H7A9618 300x199 - PK Iron Mountain: Granerud wygrywa, Murańka wywalczył wyższą kwotę!
Bor Pavlovcic, fot. Julia Piątkowska

W finale zawodów rozgrywanych na obiekcie Pine Mountain Jump na pierwszy stopień podium wskoczył drugi po pierwszej rundzie Granerud (134 m / 131,5 m). Tym samym skoczek z Oslo zdobył swoje drugie podium w tym sezonie. Tuż za nim uplasował się zwycięzca jednego z tegorocznych konkursów PK w Planicy, Słoweniec Bor Pavlovcic (127 m / 134,5 m). Na najniższym stopniu podium rywalizację zakończył zwycięzca pierwszego konkursu w Iron Mountain, Stefan Huber (126 m / 134,5 m). Lokatę tuż za podium zajął drugi skoczek ubiegłorocznego PK, Clemens Aigner (129,5 m / 130,5 m). Podobnie jak w pierwszej rundzie zmagań, na piątej pozycji uplasował się 27-letni reprezentant klubu SK Zagorje, Miran Zupancic. Szóste miejsce wywalczył brązowy medalista tegorocznej uniwersjady w Ałmatach, Thomas Lackner.

Muranka.Klemens 4HT.Innsbruck.2017 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - PK Iron Mountain: Granerud wygrywa, Murańka wywalczył wyższą kwotę!
Klemens Murańka (fot. Julia Piątkowska)

Finałowa seria w wykonaniu Polaków wyglądała gorzej niż pierwsza część zmagań. Spadek o sześć lokat zaliczył Klemens Murańka – zawodnik nazywany niegdyś "złotym dzieckiem polskich skoków narciarskich" ostatecznie zajął 12. miejsce (129,5 m / 118,0 m). Mimo słabszego występu w drugim konkursie, brązowy medalista z drużyny z Falun wywalczył dla reprezentacji Polski dodatkowe miejsce w PŚ na ostatni period trwającego sezonu (w konkursach do końca sezonu będzie mogło startować aż siedmiu Polaków). Dwie lokaty niżej, z 14. wynikiem zawody ukończył Jakub Wolny (127,0 m / 119,5 m). Podobnie jak w pierwszej rundzie, dwaj pozostali „biało-czerwoni” wylądowali w trzeciej dziesiątce: Bartłomiej Kłusek na 24. miejscu (121,0 / 107,0 m), natomiast Aleksander Zniszczoł na 27. pozycji (115,0 / 100,0 m).

Dodajmy, że w drugiej rundzie konkursowej bardzo groźnie wyglądającego upadku doznał Niemiec Lukas Wagner. Najprawdopodobniej jednak Niemcowi nic poważnego się nie stało, ponieważ młody skoczek o własnych siłach opuścił zeskok obiektu.

Pełne wyniki konkursu >>>

10257671 708068922634749 4126203340957473448 n 300x200 - PK Iron Mountain: Granerud wygrywa, Murańka wywalczył wyższą kwotę!
Nejc Dezman (fot. Julia Piątkowska)

Dla porównania, w pierwszym konkursie rozegrany w Iron Mountain triumfy święcił reprezentant Austrii, Stefan Huber. W obydwu seriach konkursowych 22-latek uzyskiwał najlepsze rezultaty spośród startujących zawodników. Druga lokata zasłużenie przypadła w udziale Klemensowi Murańce. Na najniższym stopniu podium stanął rodak Hubera, Clemens Aigner.

Wyniki pierwszego konkursu >>>

Po 24 konkursach Pucharu Kontynentalnego 2016/2017 na czele klasyfikacji ogólnej z dorobkiem 862 punktów znajduje się Słoweniec Nejc Dezman. Tuż za nim, ze stratą 30 punktów, plasuje się Miran Zupancic. Najlepszą trójkę z wyraźną stratą do lidera uzupełnia Clemens Aigner (631 punktów). Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski jest Klemens Murańka, który zajmuje 12. miejsce z dorobkiem 420 punktów.