You are currently viewing Końcówka sezonu bez Ahonena, Pavlovcica i Michalka

Końcówka sezonu bez Ahonena, Pavlovcica i Michalka

8H7A0917 - Końcówka sezonu bez Ahonena, Pavlovcica i MichalkaMimo, że narciarska zima ma się już ku końcowi, to tuż przed oficjalnym zakończeniem sezonu z występów w różnej rangi konkursach zrezygnowało aż trzech zawodników. Niektórzy zrobili to z własnej woli, innych zmusiła do tego siła wyższa. Największym nieobecnym spośród tej trójki będzie utytułowany Fin Janne Ahonen.

 

Młoda fińska krew w Raw Air

10374028 708071592634482 8145056226042384763 n 300x200 - Końcówka sezonu bez Ahonena, Pavlovcica i Michalka
Janne Ahonen (fot. Julia Piątkowska)

Po niedzielnych zmaganiach w Oslo zapadła decyzja o  wycofaniu Janne Ahonena z udziału w kolejnych konkursach z cyklu Raw Air. W dotychczasowych turniejowych zmaganiach dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli spisywał się zdecydowanie poniżej oczekiwań: co prawda uzyskał kwalifikację do konkursu indywidualnego w Oslo, jednak zajął w nim odległą 48. lokatę, zaś w drużynie po słabych skokach wywalczył wraz z kolegami tylko 9. miejsce. Dlatego też sztab szkoleniowy reprezentacji Finlandii po konsultacji z samym Ahonenem zdecydował się zastąpić doświadczonego zawodnika dużo młodszym Eetu Nousiainenem. 19-latka zobaczymy w kolejnych zmaganiach rozgrywanych na norweskich obiektach w Trondheim i Vikersund. W Norwegii Nousiainen dołączy do trójki kadrowych kolegów: Anttiego Aalto, Jarkko Määttä i Ville Larinto. Na koncie obiecującego sportowca z Kuopio są m.in.: 23. miejsce w tegorocznych MŚ Juniorów w Park City oraz 5. miejsce w konkursie PK w Garmisch-Partenkirchen rozegranym w styczniu tego roku. W przedostatni weekend zmagań „drugiej ligi” w Renie zawodnik zajął 22. i 17. lokatę, nie brał natomiast udziału w zmaganiach w Zakopanem. 

Ahonen tymczasem zakończył już występy w tegorocznym Pucharze Świata. 39-letni Fin zapowiedział jednak, że zobaczymy go na skoczni już w sezonie olimpijskim. Najwyższą lokatę w trwającym wciąż sezonie pięciokrotny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni uzyskał w Willingen, gdzie wylądował na 21. miejscu. Ponadto był najlepszym Finem podczas światowego czempionatu w narciarstwie klasycznym w Lahti: na skoczni normalnej został sklasyfikowany z 25. rezultatem, zaś na dużej – z 23. wynikiem. 

 

Przerwana seria sukcesów Pavlovcica

DSC 0957 300x199 - Końcówka sezonu bez Ahonena, Pavlovcica i Michalka
Bor Pavlovcic (fot. Przemek Wardęga)

Z rywalizacji w tym sezonie wycofał się również dobrze zapowiadający się 19-letni Słoweniec, Bor Pavlovcic. Do podjęcia takiej decyzji zawodnika z Planicy zmusiły  problemy zdrowotne, których doświadczył tuż przed konkursami Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem. Uczestnik tegorocznych MŚ Juniorów trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację jamy brzusznej. Skoczek wyszedł już ze szpitala i wraca do zdrowia, jednak nie zobaczymy go w pozostałych do końca zimy konkursach. Po 28 konkursach z cyklu PK 2016/2017 Słoweniec zajmował 7. miejsce w klasyfikacji generalnej. W ciągu ostatnich trzech weekendów aż pięciokrotnie stawał na podium. Podczas tegorocznych MŚ Juniorów zdobył złoty medal w drużynie, natomiast indywidualnie uplasował się na wysokim, 4. miejscu. W tym sezonie wystąpił ponadto w Pucharze Świata w Wiśle i w Zakopanem. Na skoczni im. Adama Małysza po raz drugi w karierze wywalczył pucharowe punkty zajmując 28. miejsce.

 

Czech odwiesza narty na kołek

Na niekreślony czas karierę postanowił zawiesić reprezentant naszych płudniowych sąsiadów, Jan Michalek. Pochodzący z Czech zawodnik poinformwał o swojej decyzji za pośrednictwem mediów społecznościowych, nie zdradził jednak powodów, dla których zrezygnował z profesjonalnego uprawiania sportu. Można przypuszczać, że brak spektakularnych osiągnięć 20-latka oraz trudna sytuacja skoków narciarskich w Czechach miały wpływ na decyzję zawodnika. Do kulminacyjnych momentów przygody Michalka ze skokami można zaliczyć udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Val di Fiemme, Ałmatach i Rasnovie.

 

 

Źródła: informacja własna / instagram.com / yle.fi

 
Podziel się:

Dodaj komentarz