You are currently viewing Nowe skocznie w słoweńskim Velenje

Nowe skocznie w słoweńskim Velenje

Velenje Grajski.Gric fot.MO .Velenje nascas.si  - Nowe skocznie w słoweńskim VelenjeInwestowanie w nowoczesną infrastrukturę sportową bez wątpienia ułatwia pracę z najmłodszymi adeptami skoków narciarskich. Mimo niewielkich opóźnień w realizacji prac budowlanych, pod koniec ubiegłego roku w Velenje została ukończona konstrukcja dwóch skoczni. Czy Słoweńcy doczekają się kolejnych sportowych talentów na miarę braci Prevc?

 

Pod koniec maja ubiegłego roku, w słoweńskim mieście Velenje miały rozpocząć się prace nad konstrukcją dwóch nowoczesnych obiektów przeznaczonych do szkolenia młodzieży. O planach budowy skoczni K-35 oraz K-55, niespełna rok temu, informowaliśmy za pośrednictwem naszego portalu. Wszystko wskazuje na to, że spełniający wszelkie standardy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) kompleks narciarski w Velenje, już niedługo może stać się kuźnią talentów na miarę braci Prevc.

Velenje Grajski.Gric fot.SSK .Velenje 1200 300x200 - Nowe skocznie w słoweńskim Velenje
Wyburzona kilka lat temu skocznia K-85 w Velenje (fot. SSK Velenje)

Prace nad konstrukcją obiektów K-35 oraz K-55 rozpoczęły się na początku czerwca minionego roku, z niewielkim opóźnieniem względem pierwotnych planów. Geolodzy ostrzegali, że głównym problemem wykonawcy robót budowlanych będzie zabezpieczenie osuwającego się terenu, na którym miały powstać nowe skocznie. Lokalna firma Velenje Esotech, której oferta wygrała przetarg na wykonanie inwestycji, podczas prowadzenia wykopalisk na placu budowy natrafiła jednak na na inny problem. Okazało się, że w miejscu gdzie przebiegać miały tory najazdowe mniejszej ze skoczni, znajdują się ruiny zamku, co zmusiło miejscowych budowniczych do zmiany projektu.

Ostatecznie, budowa została zakończona w listopadzie, a na przełomie roku kalendarzowego 2016/2017 dokonano odbioru technicznego. Koszt całej inwestycji wyniósł nieco ponad 561 tys. euro. Środki finansowe na realizację projektu pochodziły od  gminy Velenje (ok. 390,5 tys. euro) i Fundacji na Rzecz Sportu (ok. 60 tys. euro), a także funduszy państwowych.

Obecnie w skład kompleksu skoczni narciarskich Grajski Gric w słoweńskim Velenje wchodzi zatem sześć obiektów: K-5, K-8, K-14, K-22 oraz spełniające wszystkie wymogi FIS-u K-35 i K-55. Warto jednak wspomnieć, że pod koniec 2013 roku żywot zakończyła tam skocznia K-85, która musiała zostać wyburzona ze względu na niespełnianie standardów FIS i problemy z jej utrzymaniem.

 

źródło: velenje.si

 
Podziel się:

Dodaj komentarz