You are currently viewing Modernizacja Wielkiej Krokwi zgodnie z planem, treningowe skoki jeszcze przed PŚ? (FOTO)

Modernizacja Wielkiej Krokwi zgodnie z planem, treningowe skoki jeszcze przed PŚ? (FOTO)

DSC 0009 - Modernizacja Wielkiej Krokwi zgodnie z planem, treningowe skoki jeszcze przed PŚ? (FOTO)Co prawda na remont zakopiańskiej Wielkiej Krokwi czekaliśmy w ostatnich latach długo, to już po rozpoczęciu modernizacji, na skoczni im. Stanisława Marusarza praca wre praktycznie cały czas. Okazuje się, że możliwe będzie otwarcie obiektu jeszcze przed styczniowym Pucharem Świata. Realny termin zakończenia prac na zeskoku to październik.

 

Najpierw rozbieg, później zeskok

Zakopane Wielka.Krokiew modernizacja.tory .najazdowe 10.2016 fot.Alicja.Kosman.PZN  300x200 - Modernizacja Wielkiej Krokwi zgodnie z planem, treningowe skoki jeszcze przed PŚ? (FOTO)
Nowe tory na zakopiańskiej Wielkiej Krokwi w 2016 r. (fot. Alicja Kosman / PZN)

W 2016 roku na dużej skoczni w Zakopanem zostały zainstalowane nowe tory najazdowe posiadające specjalny system mrożenia, dzięki któremu rozbieg może być idealnie przygotowany nawet przy mocno dodatnich temperaturach powietrza. To jak już wiemy stwarza możliwość imitacji zimowych warunków już pod koniec letniego sezonu, co ułatwia zawodnikom dostosowanie się do „lodowych” torów na długo przed rozpoczęciem batalii w Pucharze Świata. Na nowym najeździe zostały rozegrane styczniowe zawody najwyższej rangi FIS, w których po zwycięskie laury sięgali reprezentanci Niemiec (w drużynówce) oraz Kamil Stoch (w konkursie indywidualnym).

Wiosną 2017 roku rozpoczął się drugi etap modernizacji skoczni w stolicy polskich Tatr. Co spowodowało konieczność kontynuacji prac? – Skończyła się homologacja na skocznię. Żeby otrzymać nową homologację, trzeba było poprawić i dopasować jej profil do obecnie obowiązujących parametrów FIS. Te parametry nie przewidują kąta nachylenia progu 10,5 stopnia. W trakcie inwestycji, w pierwszym etapie wykonano nową, betonową podbudowę rozbiegu, która doprowadza rozbieg krzywą przejściową (parabolą kubiczną) do progu o nachyleniu w tej chwili 11 stopni. Na powierzchni betonowej ułożono nowe tory najazdowe, do których trzeba było także dopasować zeskok – powiedział nam Krzysztof Horecki odpowiedzialny za pomiary geodezyjne profilu Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

Prace polegały najpierw na demontażu igelitu i drewnianej konstrukcji, na której był osadzony. Później konieczne było odpowiednie wyprofilowanie zeskoku za pomocą 11 żelbetowych żeber osadzonych na palach wwierconych w skałę. Na nich aktualnie montowana jest drewniana konstrukcja, na której pojawią się nowe maty igelitowe.

 

Wielka Krokiew jeszcze większa, rekord kwestią czasu

Zakopane Wielka.Krokiew.2016 fot.Alicja.Kosman.PZN  300x200 - Modernizacja Wielkiej Krokwi zgodnie z planem, treningowe skoki jeszcze przed PŚ? (FOTO)
Zakopiańska Wielka Krokiew w zimowej szacie (fot. Alicja Kosman / PZN)

Po zakończeniu całego procesu modernizacji wymiary skoczni ulegną zmianie – punkt konstrukcyjny zostanie przesunięty ze 120. na 125. metr, a wielkość obiektu (HS – Hill Size) będzie usytuowana na 140. metrze (wcześniej na 134. metrze). Wszystko to w połączeniu z nowymi torami najazdowymi pozwoli na dostosowanie Wielkiej Krokwi do współczesnych standardów FIS i uczyni zakopiańską skocznię jednym z najnowocześniejszych obiektów na świecie.

- Wielka Krokiew miała już przestarzały profil. Zbyt łatwo można było dolecieć do punktu konstrukcyjnego. Po modernizacji skocznia będzie bardziej wypłaszczona i trzeba będzie lecieć dalej, żeby dolecieć do punktu K. Wprowadzamy też większą strefę wybiegu, a konkretnie wyjścia ze strefy lądowania do wybiegu. To pozwala nam na zwiększenie skoczni i przesunięcie punktu K o 5 metrów, czyli na 125. metr, a rozmiar obiektu (HS - Hill Size) powędruje na 140. metr. Będziemy mieli większą skocznię, na której będzie można bezpiecznie wylądować dalej niż dotychczasowy rekord. Jestem przekonany, że już w tym sezonie na zakopiańskiej Wielkiej Krokwi zostanie ustanowiony rekord na większej odległości niż dotychczas - stwierdził Krzysztof Horecki, nawiązując do oficjalnej rekordowej próby Simona Ammanna na 140,5 metra z 2010 roku.

Dodajmy, że jeszcze dalej niż Szwajcar na Wielkiej Krokwi lądowali Fin Juha-Matti Ruuskanen (podczas Pucharu Kontynentalnego w 2005 r.) oraz Kamil Stoch (podczas Mistrzostw Polski w 2015 r.) - obaj osiągnęli 141,5 metra. Lotem na 144 metry popisał się wówczas także Klemens Murańka, jednak zakopiańczyk podparł swoją próbę. Czy na odnowionej skoczni w Zakopanem będzie możliwe bezpieczne ustanie tak dalekiego skoku? - Jest taka szansa, bo w tej chwili na 144. metrze będzie bardziej bezpieczny kąt nachylenia niż był wtedy. Na dłuższej odległości od punktu K będzie jeszcze wystarczająco stromo, żeby taki skok bezpiecznie wylądować.

 

Kiedy pierwsze skoki i co z Pucharem Świata?

Zakopane Wielka.Krokiew WC.2013.kibice fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Modernizacja Wielkiej Krokwi zgodnie z planem, treningowe skoki jeszcze przed PŚ? (FOTO)
Zakopiańska Wielka Krokiew podczas Pucharu Świata (fot. Julia Piątkowska)

Początkowo w optymistycznej wersji terminem zakończenia prac miał być koniec września, jednak w bardziej realnych przewidywaniach i planach, mówiło się o przełomie października i listopada. Teraz wiemy już, że wykonalna będzie druga wersja. Koszt całej inwestycji wyniesie ok. 10 milionów złotych. - Na chwilę obecną mamy niewielkie opóźnienie, około jednego tygodnia, które jest niwelowane. Termin zakończenia inwestycji, czyli 31 października, jest niezagrożony - zapewnił nas dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, Grzegorz Kotowicz i dodał: - Styczniowy Puchar Świata w Zakopanem pod żadnym względem w związku z prowadzeniem inwestycji nie jest zagrożony.

Optymistycznie w kwestii zakończenia inwestycji wypowiada się także Krzysztof Horecki. - Termin zakończenia budowy jest przewidziany przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Dlatego też na pewno od początku sezonu zimowego i przy pierwszych możliwościach naśnieżenia skoczni nasi skoczkowie, a także inne ekipy będą mogły wypróbować nową Wielką Krokiew w ramach treningów przed rozpoczęciem Pucharu Świata.

Zakopane Wielka.Krokiew B.Leja  300x200 - Modernizacja Wielkiej Krokwi zgodnie z planem, treningowe skoki jeszcze przed PŚ? (FOTO)
Zakopiańska Wielka Krokiew w letniej szacie w 2011 roku (fot. Bartosz Leja)

W Zakopanem nie dojdzie do skutku jedynie do planowanego na koniec września Pucharu Jesieni. Już w sezonie zimowym w stolicy polskich Tatr jest jednak zaplanowanych kilka konkursów na nowo zmodernizowanej skoczni. W dniach 28-30 grudnia odbędą się tam Mistrzostwa Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, a w styczniu 2018 roku na Wielkiej Krokwi zagoszczą aż trzy imprezy - FIS Cup, LOTOS Cup oraz prestiżowy Puchar Świata. Rywalizacja powróci do Zakopanego już w lutym i marcu, podczas kolejnej odsłony LOTOS Cup i Mistrzostw TZN, a także w trakcie Pucharu Kontynentalnego.

Krzysztof Horecki wspomniał także o bardzo istotnej roli zmian na zakopiańskim obiekcie dla rozwoju polskich skoków narciarskich. - Osiągamy skocznię bardziej nowoczesną, o lepszych parametrach. W Polsce będziemy też dwie różne duże skocznie narciarskie. Inną skocznię w Wiśle (K-120 i HS-134) z przeciwstokiem i właśnie powiększaną zakopiańską Wielką Krokiew (K-125 / HS-140). Z pewnością jest to ciekawsze dla organizatorów Pucharu Świata oraz dla zawodników. Mogą oni rywalizować w konkursach na różnych skoczniach, a nie jak to było do tej pory, na dwóch dość podobnych obiektach.

 

Fotorelacja ze skoczni w Zakopanem:

 

Terminarz zawodów na Wielkiej Krokwi w sezonie 2017/2018:

data
miejsce
zawody
28-30.12.2017
Zakopane
Mistrzostwa Tatrzańskiego Związku Narciarskiego
06-07.01.2018
Zakopane
FIS Cup
19-21.01.2018
Zakopane
LOTOS Cup
26-28.01.2018
Zakopane
Puchar Świata
23-25.02.2018
Zakopane
LOTOS Cup - finał
02-04.03.2018
Zakopane
Mistrzostwa Tatrzańskiego Związku Narciarskiego
10-11.03.2018
Zakopane
Puchar Kontynentalny
 

Przeczytaj więcej o modernizacji Wielkiej Krokwi:

 

korespondencja z Zakopanego, Bartosz Leja

 

Dodaj komentarz