Szczyrk powalczy o MŚ Juniorów, Beskydy Tour w cyklu LGP?

Szczyrk powalczy o MŚ Juniorów, Beskydy Tour w cyklu LGP?

ssavvgaP1020448 - Szczyrk powalczy o MŚ Juniorów, Beskydy Tour w cyklu LGP?Polskie skocznie narciarskie coraz częściej i liczniej goszczą w cyklach organizowanych przez Międzynarodową Federację Narciarską. W czasie Turnieju Beskidzkiego Szczyrk wizytowała sekretarz generalny FIS, Sarah Lewis. Zwiastuje to starania Beskidów o organizację Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym w 2019 roku.

 

Polsko-czeski turniej w Letnim Grand Prix?

Beskydy.Tour Turniej.Beskidzki.2017 Szczyrk.Wisla .Frenstat 300x200 - Szczyrk powalczy o MŚ Juniorów, Beskydy Tour w cyklu LGP?
Areny polsko-czeskiego Beskydy Tour 2017 (fot. SkokiPolska.pl)

Skocznie w Szczyrku, Wiśle i Frenstacie w czasie minionego weekendu gościły pierwszą edycję polsko-czeskiego Turnieju Beskidzkiego, który nawiązywał do pucharu rozgrywanego w naszym kraju latach 1958-1989. Podczas inauguracji na obiekcie Skalite najlepszy przed licznie zgromadzoną publicznością okazał się Aleksander Zniszczoł. Kolejne dni zmagań przyniosły opady deszczu na skoczni im. Adama Małysza i obiekcie im. Jiri Raski i triumfy Mirana Zupancica oraz Maximiliana Steinera. W końcowej klasyfikacji generalnej Beskydy Tour 2017 zwyciężył jednak Polak, Klemens Murańka.

 

Muranka.Klemens Zidek.Radek Frenstat.2017 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Szczyrk powalczy o MŚ Juniorów, Beskydy Tour w cyklu LGP?
Klemens Murańka i trener Radek Zidek (fot. Julia Piątkowska)

Jak organizację cyklu wraz z sąsiadami z południa ocenił prezes Polskiego Związku Narciarskiego? – Mamy trzy konkursy i zawodnicy, którzy przyjeżdżają z zagranicy mają możliwość skakania na różnych skoczniach. Pomysł został bardzo dobrze oceniony, Horst Tielmann koordynator Pucharu Kontynentalnego z ramienia FIS nie miał żadnych zastrzeżeń, wszystko było bardzo dobrze przygotowane. Bardzo dobrze też, że zwycięstwem cały turniej zakończył nasz zawodnik, Klemens Murańka. Z udziału pozostałych zawodników, może nie wszystkich, ale jesteśmy zadowoleni – stwierdził Apoloniusz Tajner. Zaznaczył też, że Turniej Beskidzki nie będzie wyłącznie imprezą jednorazową. – Już rozmawiamy z Czechami, aby kontynuować te ideę i powtórzyć Beskydy Tour w Pucharze Kontynentalnym za rok. W przyszłości, kto wie, może uda się to zorganizować w ramach Letniego Grand Prix. Czesi jednak jeszcze nie są na to gotowi.

8H7A1537 - Szczyrk powalczy o MŚ Juniorów, Beskydy Tour w cyklu LGP?
Prezes PZN Apoloniusz Tajner (fot. Julia Piątkowska)

Przypomnijmy, że przed kilkoma laty, działacze PZN delikatnie sygnalizowali ideę polsko-czeskiego turnieju, który miałby zagościć w kalendarzu zimowego Pucharu Świata. Niestety, problemy z czeskiej strony, zarówno finansowe, jak i te związane z niszczejącymi skoczniami osłabiły czeskie lobby w FIS-ie. – Wtedy myśleliśmy o Harrachovie, Wiśle i Zakopanem. Żeby to był turniej, to konkursy musiałyby odbywać się w terminach po sobie następujących, żeby miało to ciągłość. Na razie nie ma takiej możliwości, tym bardziej że w Harrachovie nie starają się o organizację Pucharów Świata i tamte skocznie potrzebują modernizacji. Czeska strona zgubiła aktywność w tym zakresie – tłumaczy Tajner.

 

Beskidy chcą Mistrzostw Świata Juniorów

Szczyrk Skalite 2016 Alicja.Kosman 300x200 - Szczyrk powalczy o MŚ Juniorów, Beskydy Tour w cyklu LGP?
Kompleks skoczni Skalite w Szczyrku w zimowej szacie (fot. Alicja Kosman / PZN)

Polscy działacze, w przeciwieństwie do czeskich, starają się jednak grać o pełną pulę. Po organizacji inauguracyjnych zawodów PŚ w Wiśle i czterech konkursach najwyższej rangi FIS w Polsce (do tego dochodzą zawody na zmodernizowanej Wielkiej Krokwi w Zakopanem), PZN zamierza starać się o rozegranie światowego czempionatu juniorów. Okazuje się, że już podczas Turnieju Beskidzkiego przedstawiciele FIS wizytowali polskie areny zmagań.

Mieliśmy szczęście, że odwiedziła nas też sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, Sarah Lewis. Wizytowała Szczyrk, Wisłę i trasy biegowe na Kubalonce pod kątem naszego wniosku dotyczącego organizacji Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym w 2019 roku, czyli roku 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego. Decyzja zapadnie dopiero w maju przyszłego roku na kongresie FIS w Grecji – powiedział nam prezes PZN i dodał: – Sarah Lewis była na zawodach w Szczyrku i była zaskoczona, że na konkurs zawitała tak duża liczba widzów, bo na skoczni było prawie pełno.

 

rozmawiał Bartosz Leja

 
Podziel się:

Dodaj komentarz