You are currently viewing Ville Larinto najlepszy w krajowych zawodach w Lahti

Ville Larinto najlepszy w krajowych zawodach w Lahti

DSC 6853 - Ville Larinto najlepszy w krajowych zawodach w Lahti

Zwycięstwami Ville Larinto zakończyły się w minioną sobotę lokalne fińskie zawody na skoczniach w Lahti. Doświadczony reprezentant miejscowego klubu dwukrotnie walczył o wygraną z Lauri Asikainenem oraz Eetu Nousiainenem. Wśród biorących udział w zawodach znalazł się m.in. Harri Olli, który ostatnio zapowiedział swój powrót do skakania na wysokim poziomie.

Mężczyźni:

Larinto Ville WC.Klingenthal.2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Ville Larinto najlepszy w krajowych zawodach w Lahti
Ville Larinto, fot. Julia Piątkowska

Na skoczni normalnej (K-90 / HS-100) rywalizacja w kategorii mężczyzn była wyrównana – Ville Larinto (92,5 i 93,5 m) zwyciężył z przewagą zaledwie 0,5 pkt. nad drugim zawodnikiem. Był nim Lauri Asikainen z Kuusamo, który oddał dwa dłuższe, jednak słabsze stylowo skoki (95 i 94 m). Podium uzupełnił Eetu Nousiainen z Kuopio, którego odległości (93 i 93,5 m) także były łącznie słabsze od tych uzyskanych przez zwycięzcę.

Olli Harri WSC.Falun .2015.lot fot.J.Piatkowska 300x199 - Ville Larinto najlepszy w krajowych zawodach w Lahti
Harri Olli, fot. Julia Piątkowska

W zawodach wystąpił wicemistrz świata z 2007 roku Harri Olli, który niedawno zapowiedział swój kolejny powrót do rywalizacji (jesienią zeszłego roku wyrzucono go z kadry). Skokowy banita zajął 9. miejsce (na 20 startujących) – z odległościami 85 oraz 87,5 m.

Na skoczni dużej (K-116 / HS-130) znów wygrał Ville Larinto (128,5 i 128 m), tym razem z wyraźną przewagą nad Eetu Nousiainenem (126 i 123 m). Trzeci był Lauri Asikainen (120,5 i 126,5 m). Poprawił się Harri Olli – zajął 5. miejsce (121 i 117 m), a po I serii był nawet trzeci.

Nie wystartowało kilku czołowych fińskich zawodników – wśród nich Janne Ahonen, Antti Aalto, Andreas Alamommo czy Jarkko Maeaettae.

Pełne wyniki »

Kobiety:

Forsstroem Susanna fot.Tuija .Hankkila 300x200 - Ville Larinto najlepszy w krajowych zawodach w Lahti
Susanna Forsstroem, fot. Tuija Hankkila

W kategorii kobiet rozegrano dwa konkursy na skoczni normalnej. Zmagania były dużo mniej interesujące, przede wszystkim z prostego powodu – na starcie stanęły jedynie dwie zawodniczki. Dwukrotnie wygrała popularna reprezentantka miejscowej drużyny Lahden Hiihtoseura, Susanna Forsstroem (77 i 82 m w I konkursie oraz 82 i 85 m w II konkursie).

Dwa drugie miejsca przypadły innej skoczkini z Lahti, Julii Tervahartiali (74,5 i 73,5 m / 72,5 i 74 m).

Juniorzy:

Także w kategorii juniorów rozegrano dwoje zawodów na obiekcie K 90. I także w nich widzowie zgromadzeni pod skocznią mieli do czynienia z podwójnym triumfem jednego zawodnika – Rasmusa Aehtaevae. (85 i 91,5 m / 88 i 91 m).

W obu konkursach drugi był Jonne Vetelaeinen (89 i 84 m / 86,5 i 90 m). Trzecie miejsce w pierwszych zawodach przypadło Arttu Pohjoli (83,5 i 84,5 m), zaś w drugich – Petteri Forsstroemowi (84,5 i 87 m).