Całe podium pierwszego konkursu FIS Cup w rumuńskim Rasnovie zgarnęli zawodnicy niemieckojęzyczni. Zwyciężył, po raz drugi w karierze, Austriak Markus Rupitsch, drugi był Niemiec Dominik Maylaender, a czołową trójkę uzupełnił rodak triumfatora, Philipp Aschenwald. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Krzysztof Leja.
Oficjalne treningi, rekord Aschenwalda
W pierwszej oficjalnej serii treningowej zdecydowanie najdalej poszybował Austriak Philipp Aschenwald, który z 28. belki przy mocnym wietrze pod narty (2,42 m/s) osiągnął aż 104 metry. To próba o 1,5 metra lepsza od letniego rekordu skoczni z 2016 roku należącego do jego rodaka Stefana Hubera. Na drugiej lokacie uplasował się nie kto inny, tylko właśnie młodszy z braci Huber (86,5 m / 26. belka), który musiał sobie poradzić w niesprzyjających warunkach wietrznych (0,57 m/s w plecy). Czołową trójkę uzupełnił najmocniejszy z reprezentantów Polski, Przemysław Kantyka (91,0 m / 26. belka). Na 4. miejscu uplasował się Stanisław Biela (94,5 m), 15. był Andrzej Stękała (87,0 m), 24. Łukasz Bukowski (80,0 m), który podzielił lokatę z Krzysztofem Biegunem (88,5 m), 27. Mateusz Gruszka (92,0 m), 33. Szymon Pawłowski (75,0 m), 46. Szymon Jojko (73,5 m), 58. Mateusz Rajda (66,5 m), a na starcie nie pojawił się Krzysztof Leja.
W drugiej rundzie treningowej na czele stawki uplasował się Niemiec Lukas Wagner (94,5 m), a czołową trójkę uzupełnili: Japończyk Yuya Yamada (85,5 m) oraz Fin Kalle Heikkinen (92,5 m). Najwyżej sklasyfikowanym z biało-czerwonych tym razem okazał się Stanisław Biela (95,0 m / 5. miejsce), a w czołowej dziesiątce zmieścił się również Przemysław Kantyka (94,5 m / 7. miejsce). Łukasz Bukowski był 19. (80,5 m), Andrzej Stękała 23. (85,0 m), Krzysztof Biegun 25. (91,5 m), Szymon Pawłowski 32. (83,5 m), Mateusz Gruszka 36. (77,5 m), Szymon Jojko 42. (71,0 m), a Mateusz Rajda 55. (68,0 m). W treningu ponownie nie wystartował Krzysztof Leja.
Rupitsch wygrywa, Leja lepszy od kadrowiczów
19-letni Austriak Markus Rupitsch, który przed tygodniem okazał się najlepszy w szwajcarskim Kanderstegu, dziś skokami na 91,5 oraz 96 metrów zapewnił sobie drugie zwycięstwo w konkursie FIS Cup w karierze. Na drugiej pozycji wylądował o dwa lata starszy reprezentant Niemiec, Dominik Maylaender (90,0 / 96,0 m), a na najniższym stopniu podium znalazł się kolejny z Austriaków, Philipp Aschenwald (89,0 / 94,0 m).
Tuż za najlepszą trójką wylądował reprezentant Finlandii, Niko Kytoesaho (87,5 / 92,0 m), piąty był Słoweniec Aljaz Osterc (87,0 / 92,0 m), a szósty Japończyk Yuya Yamada (94,5 / 89,0 m).
Najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem był trenujący poza kadrami narodowymi 21-letni Krzysztof Leja. Reprezentant zakopiańskiego AZS-u skacząc 90 i 89 metrów zajął ósmą pozycję i po raz kolejny udowodnił, że słusznie zabiega o częstsze międzynarodowe starty i włączenie do grup szkoleniowych PZN. Lokatę niżej uplasował się Przemysław Kantyka z kadry B (87,0 / 88,5 m), który utrzymał trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup 2017/2018. W finałowej trzydziestce zmieścili się ponadto jedynie Stanisław Biela (80,5 / 86,0 m; 20. miejsce) oraz Andrzej Stękała (78,5 / 82,0 m; 30. miejsce). Niestety nawet w narciarskich zawodach "trzeciej ligi" zapunktować nie udało się: Krzysztofowi Biegunowi (74,0 m / 39. miejsce), Mateuszowi Gruszce (82,0 m / 46. miejsce), Łukaszowi Bukowskiemu (79,5 m / 49. miejsce) Szymonowi Pawłowskiemu (74,5 m / 54. miejsce), Szymonowi Jojko (69,0 m / 62. miejsce) oraz Mateuszowi Rajdzie (74,0 m / 65. miejsce).
Wyniki konkursu:
zawodnik | kraj | skok I | skok II | punkty | |
1 | Markus Rupitsch | AUT | 91,5 m | 96,0 m | 236.8 |
2 | Dominik Maylaender | GER | 90,0 m | 96,0 m | 234.7 |
3 | Philipp Aschenwald | AUT | 89,0 m | 94,0 m | 226.8 |
4 | Niko Kytoesaho | FIN | 87,5 m | 92,0 m | 222.1 |
5 | Aljaz Osterc | SLO | 87,0 m | 92,0 m | 222.0 |
6 | Yuya Yamada | JPN | 94,5 m | 89,0 m | 218.5 |
7 | Daniel Huber | AUT | 88,0 m | 95,0 m | 218.0 |
8 | Krzysztof Leja | POL | 90,0 m | 89,0 m | 216.9 |
9 | Przemysław Kantyka | POL | 87,0 m | 88,5 m | 216.3 |
10 | Tim Fuchs | GER | 85,0 m | 94,0 m | 214.7 |
11 | Tomofumi Naito | JPN | 94,0 m | 89,5 m | 212.9 |
12 | Stefan Huber | AUT | 77,0 m | 95,0 m | 211.9 |
13 | Fabian Seidl | GER | 84,5 m | 91,5 m | 211.2 |
14 | Kalle Heikkinen | FIN | 84,5 m | 92,5 m | 211.0 |
15 | Blaz Pavlic | SLO | 80,5 m | 94,5 m | 209.3 |
16 | Mika Schwann | AUT | 85,5 m | 86,5 m | 206.8 |
17 | Marat Zhaparov | KAZ | 88,0 m | 88,5 m | 206.1 |
18 | Nicolae Sorin Mitrofan | ROU | 84,0 m | 91,0 m | 204.5 |
19 | Juho Ojala | FIN | 86,5 m | 82,5 m | 204.1 |
20 | Stanisław Biela | POL | 80,5 m | 86,0 m | 200.1 |
21 | Fatih Arda Ipcioglu | TUR | 85,5 m | 91,0 m | 199.6 |
22 | Sergey Tkachenko | KAZ | 86,0 m | 88,5 m | 197.6 |
23 | Vitaliy Kalinichenko | UKR | 85,0 m | 88,5 m | 196.8 |
24 | Joshua Maurer | CAN | 84,0 m | 85,5 m | 193.4 |
25 | Thomas Lackner | AUT | 79,0 m | 88,0 m | 192.3 |
26 | Lukas Wagner | GER | 82,0 m | 86,0 m | 189.0 |
27 | Minato Mabuchi | JPN | 82,5 m | 86,0 m | 188.4 |
28 | Sorin Iulian Pitea | ROU | 87,0 m | 85,5 m | 185.5 |
29 | Lovro Kos | SLO | 81,5 m | 85,5 m | 185.2 |
30 | Andrzej Stękała | POL | 78,5 m | 82,0 m | 180.5 |
31 | Nicholas Mattoon | CAN | 84,0 m | - | 88.1 |
32 | Matthew Soukup | CAN | 78,0 m | - | 87.8 |
33 | A J Brown | USA | 79,0 m | - | 87.2 |
34 | Taavi Pappel | EST | 79,0 m | - | 86.5 |
35 | Radek Selcer | CZE | 81,5 m | - | 85.8 |
36 | Nigel Lauchlan | CAN | 77,0 m | - | 85.1 |
37 | Ilya Kratov | KAZ | 85,0 m | - | 84.6 |
38 | Viktor Pasichnyk | UKR | 79,0 m | - | 84.2 |
39 | Krzysztof Biegun | POL | 74,0 m | - | 83.6 |
40 | Radu Mihai Pacurar | ROU | 80,5 m | - | 82.0 |
41 | Muhammet Irfan Cintimar | TUR | 78,5 m | - | 81.6 |
42 | Ilya Baskakov | RUS | 81,5 m | - | 81.0 |
43 | Artem Yudin | RUS | 77,5 m | - | 80.7 |
44 | Kevin Maltsev | EST | 77,0 m | - | 79.3 |
Sabirzhan Muminov | KAZ | 80,0 m | - | 79.3 | |
46 | Mateusz Gruszka | POL | 82,0 m | - | 79.2 |
47 | Decker Dean | USA | 77,5 m | - | 78.8 |
48 | George Shubitidze | GEO | 81,5 m | - | 77.1 |
49 | Łukasz Bukowski | POL | 79,5 m | - | 76.4 |
50 | Stepan Pasichnyk | UKR | 75,0 m | - | 76.0 |
51 | Kenta Takehana | JPN | 80,0 m | - | 75.6 |
52 | Ayberk Demir | TUR | 75,5 m | - | 75.5 |
Jakub Sikola | CZE | 79,0 m | - | 75.5 | |
54 | Szymon Pawłowski | POL | 74,5 m | - | 75.2 |
55 | Sergey Akhabadze | GEO | 75,5 m | - | 75.1 |
56 | Yevhen Marusiak | UKR | 79,5 m | - | 73.0 |
57 | Dmytro Mazurchuk | UKR | 70,5 m | - | 71.2 |
58 | Muhammed Ali Bedir | TUR | 70,0 m | - | 70.6 |
59 | Muhammed Munir Gungen | TUR | 72,0 m | - | 70.0 |
60 | Benedikt Holub | CZE | 77,5 m | - | 69.8 |
Casey Larson | USA | 75,0 m | - | 69.8 | |
62 | Szymon Jojko | POL | 69,0 m | - | 69.6 |
63 | Andrei Feldorean | ROU | 72,5 m | - | 68.8 |
64 | Daniel Andrei Cacina | ROU | 75,0 m | - | 66.3 |
65 | Mateusz Rajda | POL | 74,0 m | - | 64.2 |
66 | Petr Vaverka | CZE | 74,5 m | - | 62.5 |
67 | Oleksandr Shumbarets | UKR | 70,5 m | - | 61.2 |
68 | Sebastian Kellerman | CZE | 70,5 m | - | 59.0 |
69 | Gleb Safonov | ROU | 74,0 m | - | 58.4 |
Mihnea Alexandru Spulber | ROU | 71,5 m | - | 58.4 | |
71 | Danil Vassilyev | KAZ | 71,5 m | - | 57.3 |
72 | Ivan Zelenchuk | UKR | 68,0 m | - | 56.3 |
73 | Krasimir Simitchiyski | BUL | 63,0 m | - | 53.1 |
74 | Andrii Vaskul | UKR | 60,5 m | - | 51.6 |
75 | Sergey Zyryanov | KAZ | 68,5 m | - | 51.4 |
76 | Artur Sarkisiani | GEO | 66,5 m | - | 50.8 |
77 | Hunor Farkas | ROU | 76,5 m uo | - | 47.7 |
78 | Viktor Hristov | BUL | 61,5 m | - | 42.5 |
79 | Vitaliy Grebeniuk | UKR | 62,0 m | - | 40.9 |
80 | Ivan Pylypchuk | UKR | 61,0 m | - | 34.6 |
DSQ | Vazha Kozanashvili | GEO | - | - | - |
DNS | Florin Feroiu | ROU | - | - | - |
DNS | Eduard Torok | ROU | - | - | - |
Klasyfikacja generalna
Liderem klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup 2017/2018 pozostał nieobecny w Rumunii Słoweniec Timi Zajc (318 pkt), drugie miejsce zajmuje Markus Rupitsch (250 pkt), a na trzeciej pozycji utrzymał się Przemysław Kantyka (235 pkt).
informacja własna