You are currently viewing J. Kobayashi i Kasai mistrzami Japonii, wśród pań najlepsze Takanashi i Y. Ito
Noriaki Kasai (fot. Julia Piątkowska)

J. Kobayashi i Kasai mistrzami Japonii, wśród pań najlepsze Takanashi i Y. Ito

10934063 675310635910578 9156479534513034187 n - J. Kobayashi i Kasai mistrzami Japonii, wśród pań najlepsze Takanashi i Y. Ito

Miniony weekend upłynął pod znakiem zmagań o tytuły mistrzowskie kraju „kwitnącej wiśni”. W konkursach na skoczni normalnej najlepsi byli: Junishiro Kobayashi (wśród panów) oraz Sarah Takanashi (wśród pań). Zmagania na dużym obiekcie wyłoniły zgoła innych czempionów, triumfowali bowiem: legendarny Noriaki Kasai oraz aktualna mistrzyni świata, Yuki Ito.

Dominacja braci Kobayashi na skoczni normalnej

Ryoyu Kobayashi PS.Zakopane.2016 fot.Bartosz.Leja  300x199 - J. Kobayashi i Kasai mistrzami Japonii, wśród pań najlepsze Takanashi i Y. Ito
Ryoyu Kobayashi (fot. Bartosz Leja)

W ubiegły piątek rozegrane zostały Letnie Mistrzostwa Japonii, w których o medale rywalizowało 50 zawodników oraz 30 zawodniczek. Tegoroczne zmagania odbyły się w Sapporo na skoczni Miyanomori (HS 100), gdzie wśród mężczyzn niepodzielnie triumfował duet braci Kobayashi. Starszy z nich, 26-letni Junishiro, z przewagą 12,5 punktu nad drugim w stawce zawodnikiem, sięgnął po tytuł czempiona „kraju kwitnącej wiśni”. W swoich próbach osiągnął on 98 metrów oraz 97,5 metra. Sukces w krajowych zmaganiach można uznać za potwierdzenie wysokiej formy, jaką trzeci skoczek tegorocznego FIS Grand Prix prezentował w wakacje. Pięć lat młodszy Ryoyu dzięki dwóm równym skokom „wylądował” na drugiej lokacie (95,5 m / 95 m). Dla porównania, młodszy z braci w końcowej klasyfikacji tegorocznego LGP uplasował się na 15. pozycji. Na najniższym stopniu podium stanął dosyć niespodziewanie 26-letni Hiroaki Watanabe. Skoczek, który pierwszy i ostatni raz punktował w PŚ w sezonie 2012/2013, w piątkowych zmaganiach zaprezentował dobrą dyspozycję uzyskując w swoich próbach 93 metry oraz 97,5 metra. Tuż poza podium uplasował się podwójny złoty medalista tegorocznych Igrzysk Azjatyckich, Yukiya Sato (89 m / 96 m), zaś oczko niżej został sklasyfikowany 30. skoczek ubiegłej odsłony PŚ, Taku Takeuchi (95,5 m / 91 m).

Pełne wyniki Mistrzostw Japonii Panów na skoczni normalnej >>>

Kasai królem Okurayamy

11080984 708070822634559 5747897703650286970 n 300x199 - J. Kobayashi i Kasai mistrzami Japonii, wśród pań najlepsze Takanashi i Y. Ito
Taku Takeuchi (fot. Skoki Polska)

W niedzielę w zmaganiach na skoczni dużej rozegranych na Okurayamie (HS 134) triumfował legendarny już Noriaki Kasai. 45-letni skoczek osiągnął w swoich próbach 130,5 metra oraz 134 metry udowadniając tym samym, że jego dążenie do kontynowania sportowej kariery, mimo zaawansowanego jak na skoczka wieku, nie jest bezpodstawne. Drugie miejsce zajął czempion ze skoczni normalnej, Junshiro Kobayashi (132,5 m / 125 m), którego wyższość ponownie musiał uznać sklasyfikowany jako trzeci, Ryoyu Kobayashi (121,5 m / 123,5 m). Czwarte miejsce przypadło w udziale 30-letniemi Taku Takeuchiemu (122,5 m / 120,5 m), zaś piąte – brązowemu medaliście z drużyny z Sochi, Daikiemu Ito (127 m / 108 m).

Pełne wyniki Mistrzostw Japonii Panów na skoczni dużej >>> (wkrótce)

Takanashi triumfuje na Miyanomori

Sara Takanashi LGP.Frenstat.2017 fot.Bartosz.Leja  300x199 - J. Kobayashi i Kasai mistrzami Japonii, wśród pań najlepsze Takanashi i Y. Ito
Sara Takanashi (fot. Bartosz Leja)

W zmaganiach kobiet na skoczni normalnej obyło się bez niespodzianek – tytuł mistrzowski zagarnęła czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli, Sara Takanashi. 21-latka uzyskała w swoich podejściach odległości: 94 metry i 93,5 metra. Po piętach deptała jej srebrna medalistka Mistrzostw Świata z Lahti, Yuki Ito, która dzięki dwóm skokom na 97,5 metra stanęła na drugim stopniu podium. Czołową trójkę uzupełniła szósta zawodniczka tegorocznego FIS Grand Prix Pań, Yuka Seto (81,5 m / 79,5). Poza podium uplasowały się kolejno: na czwartym miejscu – Haruka Iwasa (79 m / 74 m), na piątym – Kaori Iwabuchi (73,5 m / 75,5 m).

Pełne wyniki Mistrzostw Japonii Pań na skoczni normalnej >>>

Y. Ito najlepsza na dużym obiekcie

Yuki Ito LGP.Frenstat.2017 fot.Bartosz.Leja  300x199 - J. Kobayashi i Kasai mistrzami Japonii, wśród pań najlepsze Takanashi i Y. Ito
Yuki Ito (fot. Bartosz Leja)

W niedzielnej rywalizacji w ramach Ito Cup na Okurayamie (HS 134) doszło do pewnych przetasowań. Tym razem Takanashi musiała uznać wyższość Yuki Ito, która pewnie sięgnęła po tytuł letniej mistrzyni Japonii na skoczni dużej. Aktualna wicemistrzyni świata w dwóch podejściach uzyskała 123 oraz 133 metry. Takanashi oddała dużo słabsze skoki (117,5 m / 122 m), dlatego też musiała zadowolić się drugą lokatą. Na trzecim miejscu uplasowała się Kaori Iwabuchi.