MŚ Juniorów 2021 odbędą się w Polsce!
Skocznia Skalite w Szczyrku (fot. Anna Cis)

MŚ Juniorów 2021 odbędą się w Polsce!

Szczyrk Skalite trening.2013 fot.Anna .Cis  - MŚ Juniorów 2021 odbędą się w Polsce!

Dobra wiadomość dla polskich fanów skoków narciarskich. Międzynarodowa Federacja Narciarska ogłosiła, że organizatorem Mistrzostw Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2021 będzie Wisła. Ponieważ zawody w skokach muszą zostać rozegrane na skoczni normalnej, najlepiej skaczących młodzieżowców obejrzymy w akcji na Skalitem w Szczyrku. FIS ogłosił także gospodarza MŚJ 2019 – będzie nim fińskie Vuokatti. 

 

Tajner Apoloniusz Wisla.press .2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - MŚ Juniorów 2021 odbędą się w Polsce!
Apoloniusz Tajner, fot. Julia Piątkowska

Jeszcze w tym roku Polski Związek Narciarski starał się o organizację Mistrzostw Świata Juniorów 2019 w Wiśle, które uświetniłyby obchody 100-lecia federacji. Ostatecznie PZN wycofał tę kandydaturę, ze względu na niezadowalający stan tras biegowych na Kubalonce. – Obiekty nie są gotowe, by taką imprezę gościć i po konsultacji z Apoloniuszem Tajnerem uznaliśmy, że MŚJ to zbyt wielkie przedsięwzięcie na jakiekolwiek rozwiązania tymczasowe – mówił na łamach „Przeglądu Sportowego” sekretarz generalny PZN Tomasz Wieczorek. Włodarze PZN-u zdecydowali więc o wysunięciu analogicznej kandydatury na 2021 rok (rok 2020 był „zarezerwowany” dla Niemiec). Ta została zaakceptowana przez FIS. 

Freund Wank LGP.2014 fot.Bartosz.Leja  300x200 - MŚ Juniorów 2021 odbędą się w Polsce!
Severin Freund i Andreas Wank – członkowie złotej ekipy niemieckiej z MŚJ 2008, fot. Bartosz Leja

Nie będzie to pierwszy raz, kiedy Polska zorganizuje czempionat dla najlepszych juniorów świata. W 2001 roku taką imprezę gościły Karkonosze. Konkursy skoków odbyły się na Orlinku w Karpaczu. Indywidualnym mistrzem został wówczas Fin Veli-Matti Lindstroem, który triumfował także wraz z kolegami w rywalizacji drużyn. W 2008 roku całe mistrzostwa miały odbyć się w Beskidach (skoki – w Szczyrku), jednak z powodu problemów ze śniegiem konieczne było przeniesienie zawodów. Ostatecznie biegi odbyły się we Włoszech, a skoki i kombinacja norweska – w Zakopanem. Złoty medal w konkursie indywidualnym skoczków zdobył wówczas Niemiec Andreas Wank, który przyczynił się także do wygranej swojej ekipy w zawodach drużynowych. Wśród kobiet zwyciężyła Austriaczka Jacqueline Seifriedsberger. 

FIS zdecydował także, że w roku 2019 MŚJ odbędzie się w Finlandii, a konkretnie w kurorcie narciarskim Vuokatti. Znajduje się tam 90-metrowa skocznia narciarska, na której czołowi juniorzy globu rywalizowali już w 1992 roku.

W obecnym sezonie mistrzostwa świata juniorów zostaną rozegrane w szwajcarskim Kanderstegu. 

 

Podziel się:

Ten post ma jeden komentarz

  1. Bardzo dobra informacja! Warto również podkreślić fakt, że Szczyrk pretenduje do miana polskiej stolicy narciarskiej. Zarówno Wisła, jak i Szczyrk posiadają odpowiednią infrastrukturę techniczną oraz zaplecze noclegowo-gastronomiczne aby zorganizować najważniejsze imprezy w skokach narciarskich.

Dodaj komentarz