Brat lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Japończyk Ryoyu Kobayashi, okazał się najlepszy w pierwszej serii treningowej poprzedzającej kwalifikacje do konkursu w fińskiej Ruce. Druga runda padła łupem Słoweńca Jerneja Damjana. Wśród Polaków najlepsze rezultaty uzyskiwali Kamil Stoch oraz Maciej Kot.Na Rukatunturi panują jednak loteryjne warunki.
Ryoyu Kobayashi zaskakuje
Pierwsza seria treningowa została rozegrana z aż pięciu platform startowych (od nr 9 do nr 13). Najlepszy w całej stawce okazał się dość niespodziewanie młodszy z braci Kobayashi, Ryoyu, który z 10. belki przy wietrze ok. 1 m/s pod narty poszybował 141,5 metra. Na drugiej pozycji ze 134-metrową odległością (9. belka, wiatr 0,74 m/s pod narty) uplasował się lider biało-czerwonych Kamil Stoch, a czołową trójkę uzupełnił Niemiec Richard Freitag (131,5 m / 9. belka). W najlepszej szóstce zmieścili się ponadto: kolejny z podopiecznych trenera Schustera, Pius Paschke (134,0 m), Japończyk Noriaki Kasai (138,5 m) oraz Austriak Stefan Kraft (133,5 m).
W czołowej dziesiątce zmieścił się także m.in. triumfator tegorocznego Letniego Grand Prix, Dawid Kubacki (126,0 m / 9. miejsce). Tuż za nim, na 11. pozycji wylądował Piotr Żyła (123,0 m). Nieco gorzej ze zmiennymi warunkami poradzili sobie kolejni z podopiecznych trenera Horngachera, Stefan Hula (109,0 m / 23. miejsce) oraz Maciej Kot (105,5 m / 33. miejsce). Próbę zupełnie zepsuł Jakub Wolny - 84 metry dało mu wraz z wieloma innymi zawodnikami, którzy nie zgromadzili żadnego punktu, ostatnie 50. miejsce.
Damjan na czele, Kot w czołówce
W drugiej serii treningowej na czele stawki uplasował się powracający do pucharowej rywalizacji doświadczony Słoweniec Jernej Damjan (139,5 m / 9. belka). Na drugim miejscu uplasował się znakomity lotnik dobrze czujący się na większych obiektach, Anders Fannemel (141,5 m / 10. belka), a trzecią pozycję podzielili ex aequo Słoweniec Peter Prevc (144,0 m) i kolejny z "Wikingów", Johann Andre Forfang (141,0 m). Piąta lokata przypadła najmocniejszemu z Polaków, którym tym razem okazał się Maciej Kot (141,0 m). Czołową szóstkę uzupełnił Szwajcar Gregor Deschwanden (133,0 m).
W drugiej dziesiątce stawki zameldowało się dwóch biało-czerwonych - Piotr Żyła (121,5 m / 12. miejsce) oraz Stefan Hula (124,0 m / 20. miejsce). W trzeciej dziesiątce zmieścili się natomiast: Dawid Kubacki (123,0 m / 23. miejsce) i Jakub Wolny (118,5 m / 24. miejsce). Na mniej korzystne warunki wietrzne trafiła pucharowa czołówka, w tym Kamil Stoch, któremu 100-metrowa odległość dała dopiero 44. lokatę.
Początek kwalifikacji już o godz. 18:25. Tekstowa relacja LIVE jest dostępna na SkokiPolska.pl >>>
Wyniki pierwszego treningu:
zawodnik | kraj | wiatr | belka | skok I | punkty | |
1 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 0,99 | 10 | 141,5 m | 87.5 |
2 | Kamil Stoch | POL | 0,74 | 9 | 134,0 m | 84.6 |
3 | Richard Freitag | GER | 0,37 | 9 | 131,5 m | 84.5 |
4 | Pius Paschke | GER | 0,76 | 9 | 134,0 m | 84.4 |
5 | Noriaki Kasai | JPN | 0,14 | 11 | 138,5 m | 83.7 |
6 | Stefan Kraft | AUT | 0,94 | 9 | 133,5 m | 81.4 |
7 | Karl Geiger | GER | 0,22 | 9 | 128,0 m | 79.9 |
8 | Taku Takeuchi | JPN | 0,16 | 12 | 140,0 m | 78.0 |
9 | Dawid Kubacki | POL | 0,53 | 9 | 126,0 m | 72.7 |
10 | Markus Eisenbichler | GER | 0,41 | 9 | 124,5 m | 71.4 |
11 | Piotr Żyła | POL | 0,31 | 9 | 123,0 m | 69.9 |
12 | Michael Hayboeck | AUT | 0,47 | 10 | 128,5 m | 69.8 |
13 | Junshiro Kobayashi | JPN | 0,59 | 9 | 123,5 m | 67.5 |
14 | Antti Aalto | FIN | 0,77 | 10 | 128,5 m | 66.3 |
15 | Davide Bresadola | ITA | 0,27 | 13 | 138,5 m | 66.0 |
16 | Stephan Leyhe | GER | 0,29 | 9 | 120,5 m | 65.6 |
17 | Clemens Aigner | AUT | 0,63 | 9 | 122,0 m | 64.3 |
18 | Jernej Damjan | SLO | 0,1 | 12 | 130,5 m | 61.6 |
19 | Andreas Wellinger | GER | 0,47 | 9 | 118,5 m | 59.9 |
20 | Viktor Polasek | CZE | 0,8 | 13 | 137,0 m | 57.1 |
21 | Halvor Egner Granerud | NOR | 0,14 | 9 | 114,5 m | 56.6 |
22 | Michael Glasder | USA | 0,48 | 12 | 126,5 m | 50.0 |
23 | Stefan Hula | POL | 0,11 | 9 | 109,0 m | 47.0 |
24 | Johann Andre Forfang | NOR | 0,42 | 9 | 110,0 m | 45.2 |
25 | Sebastian Colloredo | ITA | 0,74 | 11 | 120,0 m | 43.3 |
26 | Roman Trofimov | RUS | 0,38 | 13 | 126,5 m | 43.2 |
27 | Anders Fannemel | NOR | 0,69 | 9 | 110,0 m | 42.0 |
28 | Eetu Nousiainen | FIN | -0,04 | 10 | 108,0 m | 39.0 |
29 | Andreas Stjernen | NOR | 0,19 | 9 | 105,0 m | 38.9 |
30 | Peter Prevc | SLO | 0,59 | 9 | 107,0 m | 37.8 |
31 | Manuel Poppinger | AUT | 0,15 | 10 | 108,5 m | 37.5 |
32 | Robert Johansson | NOR | 1,11 | 9 | 110,0 m | 37.1 |
33 | Maciej Kot | POL | 0,45 | 9 | 105,5 m | 36.7 |
34 | Manuel Fettner | AUT | 0,83 | 9 | 106,0 m | 33.2 |
35 | Jarkko Maeaettae | FIN | 0,44 | 12 | 115,0 m | 29.8 |
36 | Daniel Andre Tande | NOR | 0,23 | 9 | 99,5 m | 28.5 |
37 | Anze Lanisek | SLO | -1,11 | 12 | 101,5 m | 26.3 |
38 | Alex Insam | ITA | 0,16 | 13 | 115,5 m | 25.9 |
39 | Anze Semenic | SLO | 0,1 | 13 | 113,0 m | 22.1 |
40 | Mikhail Nazarov | RUS | 0,37 | 12 | 109,0 m | 19.8 |
41 | David Siegel | GER | 0,5 | 9 | 96,0 m | 19.0 |
42 | Markus Schiffner | AUT | -0,05 | 13 | 108,0 m | 15.0 |
43 | Roman Koudelka | CZE | 0,3 | 13 | 108,0 m | 10.8 |
44 | Janne Korhonen | FIN | -0,46 | 10 | 88,0 m | 8.9 |
45 | Simon Ammann | SUI | 0,25 | 13 | 103,0 m | 8.8 |
46 | Martti Nomme | EST | -0,43 | 12 | 96,5 m | 7.7 |
47 | Vincent Descombes Sevoie | FRA | -0,97 | 13 | 96,5 m | 7.3 |
48 | Niko Kytoesaho | FIN | -0,77 | 10 | 84,0 m | 6.1 |
49 | Lauri Asikainen | FIN | 0,35 | 10 | 90,0 m | 1.9 |
50 | Daniel Huber | AUT | 0,09 | 9 | 74,0 m | 0.0 |
Tilen Bartol | SLO | 0,44 | 9 | 85,0 m | 0.0 | |
Sergey Tkachenko | KAZ | 0,22 | 13 | 94,5 m | 0.0 | |
Andreas Schuler | SUI | -0,55 | 13 | 93,5 m | 0.0 | |
Zeno di Lenardo | ITA | -1,27 | 13 | 82,5 m | 0.0 | |
Kevin Bickner | USA | -0,28 | 13 | 83,0 m | 0.0 | |
Fatih Arda Ipcioglu | TUR | -0,28 | 13 | 87,0 m | 0.0 | |
Denis Kornilov | RUS | -0,08 | 13 | 83,0 m | 0.0 | |
Andreas Alamommo | FIN | -0,46 | 13 | 92,0 m | 0.0 | |
Kevin Maltsev | EST | -0,76 | 13 | 76,0 m | 0.0 | |
Tomas Vancura | CZE | 0,3 | 12 | 93,0 m | 0.0 | |
Jurij Tepes | SLO | -0,89 | 12 | 70,0 m | 0.0 | |
Evgeniy Klimov | RUS | -1,1 | 12 | 82,5 m | 0.0 | |
Killian Peier | SUI | -0,94 | 12 | 75,0 m | 0.0 | |
Marat Zhaparov | KAZ | 0,14 | 12 | 82,5 m | 0.0 | |
William Rhoads | USA | -0,85 | 12 | 86,5 m | 0.0 | |
Alexey Korolev | KAZ | 0 | 12 | 81,0 m | 0.0 | |
Vojtech Stursa | CZE | -0,27 | 12 | 86,0 m | 0.0 | |
Robert Kranjec | SLO | -0,99 | 12 | 70,0 m | 0.0 | |
Muhammed Ali Bedir | TUR | -1,27 | 11 | 77,0 m | 0.0 | |
Janne Ahonen | FIN | -0,93 | 11 | 81,5 m | 0.0 | |
Nikolay Karpenko | KAZ | -0,33 | 11 | 78,0 m | 0.0 | |
Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | -0,78 | 11 | 83,0 m | 0.0 | |
Gregor Deschwanden | SUI | -0,17 | 11 | 85,5 m | 0.0 | |
Jakub Wolny | POL | -0,22 | 10 | 84,0 m | 0.0 | |
Juho Ojala | FIN | -0,62 | 10 | 70,0 m | 0.0 | |
Frans Taehkaevuori | FIN | -0,61 | 10 | 70,0 m | 0.0 |
Wyniki drugiego treningu:
zawodnik | kraj | belka | wiatr | skok II | punkty | |
1 | Jernej Damjan | SLO | 9 | 0,7 | 139,5 m | 86.9 |
2 | Anders Fannemel | NOR | 10 | 0,4 | 141,5 m | 85.9 |
3 | Johann Andre Forfang | NOR | 9 | 1,07 | 141,0 m | 85.3 |
Peter Prevc | SLO | 10 | 0,84 | 144,0 m | 85.3 | |
5 | Maciej Kot | POL | 10 | 1,22 | 141,0 m | 83.5 |
6 | Gregor Deschwanden | SUI | 9 | 0,69 | 133,0 m | 75.3 |
7 | Robert Johansson | NOR | 9 | 0,97 | 132,5 m | 71.2 |
8 | Halvor Egner Granerud | NOR | 10 | 0,94 | 135,5 m | 68.8 |
9 | Anze Lanisek | SLO | 9 | 0,5 | 125,0 m | 63.1 |
10 | Richard Freitag | GER | 9 | 0,51 | 125,0 m | 63.0 |
11 | Antti Aalto | FIN | 10 | 0,92 | 131,5 m | 61.8 |
12 | Piotr Żyła | POL | 9 | 0,16 | 121,5 m | 60.8 |
13 | Taku Takeuchi | JPN | 10 | 0,9 | 130,5 m | 60.3 |
14 | Sebastian Colloredo | ITA | 10 | 0,69 | 129,0 m | 60.0 |
15 | Davide Bresadola | ITA | 10 | 1,09 | 131,5 m | 59.8 |
16 | Clemens Aigner | AUT | 10 | 0,61 | 128,0 m | 59.2 |
17 | Eetu Nousiainen | FIN | 9 | 0,65 | 123,0 m | 57.8 |
18 | Junshiro Kobayashi | JPN | 9 | 0,13 | 118,5 m | 55.8 |
19 | Andreas Alamommo | FIN | 9 | 0,82 | 122,5 m | 54.9 |
20 | Stefan Hula | POL | 9 | 1,07 | 124,0 m | 54.7 |
21 | Anze Semenic | SLO | 9 | -0,04 | 116,5 m | 54.3 |
22 | Pius Paschke | GER | 9 | 0,8 | 122,0 m | 54.2 |
23 | Dawid Kubacki | POL | 9 | 0,97 | 123,0 m | 54.1 |
24 | Jakub Wolny | POL | 9 | 0,4 | 118,5 m | 52.6 |
25 | Viktor Polasek | CZE | 10 | 1,49 | 129,5 m | 51.6 |
26 | Robert Kranjec | SLO | 9 | 0,85 | 119,0 m | 48.3 |
27 | Vojtech Stursa | CZE | 9 | 0,88 | 119,0 m | 47.9 |
28 | Janne Ahonen | FIN | 9 | 0,64 | 117,0 m | 47.1 |
29 | Manuel Fettner | AUT | 8 | 0,83 | 113,0 m | 46.1 |
30 | Evgeniy Klimov | RUS | 9 | 0,52 | 115,5 m | 45.8 |
31 | Karl Geiger | GER | 8 | 0,98 | 113,0 m | 44.3 |
32 | Jarkko Maeaettae | FIN | 9 | 0,93 | 117,0 m | 43.7 |
33 | Juho Ojala | FIN | 9 | 0,51 | 114,0 m | 43.2 |
34 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 10 | 0 | 112,5 m | 38.4 |
35 | Simon Ammann | SUI | 10 | 0,44 | 113,5 m | 35.1 |
36 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 9 | 0,93 | 112,0 m | 34.7 |
37 | Stephan Leyhe | GER | 9 | 0,68 | 110,0 m | 34.0 |
38 | Killian Peier | SUI | 9 | 0,46 | 108,0 m | 33.0 |
39 | Michael Glasder | USA | 10 | 0,81 | 114,5 m | 32.5 |
40 | Stefan Kraft | AUT | 9 | 0,54 | 108,0 m | 32.1 |
41 | Michael Hayboeck | AUT | 10 | 0,66 | 113,0 m | 31.6 |
42 | Roman Koudelka | CZE | 10 | 0,36 | 109,0 m | 27.9 |
43 | Markus Schiffner | AUT | 9 | 0,52 | 105,5 m | 27.8 |
44 | Kamil Stoch | POL | 9 | -0,05 | 100,0 m | 24.7 |
45 | Kevin Maltsev | EST | 9 | 0,62 | 104,0 m | 23.9 |
46 | Daniel Andre Tande | NOR | 9 | 0,52 | 103,0 m | 23.3 |
47 | William Rhoads | USA | 9 | 0,59 | 103,0 m | 22.5 |
48 | Vincent Descombes Sevoie | FRA | 9 | -0,44 | 95,0 m | 21.2 |
49 | Markus Eisenbichler | GER | 8 | 0,37 | 96,0 m | 20.9 |
50 | Daniel Huber | AUT | 9 | 0,78 | 102,0 m | 18.5 |
51 | Roman Trofimov | RUS | 10 | 0,63 | 105,5 m | 18.4 |
52 | Andreas Wellinger | GER | 9 | 0,41 | 99,0 m | 17.4 |
53 | Manuel Poppinger | AUT | 10 | 0,81 | 105,5 m | 16.3 |
54 | David Siegel | GER | 10 | 0,84 | 105,0 m | 15.1 |
55 | Lauri Asikainen | FIN | 9 | 0,55 | 98,0 m | 14.0 |
56 | Andreas Schuler | SUI | 10 | 0,17 | 99,0 m | 12.1 |
57 | Niko Kytoesaho | FIN | 9 | 0,54 | 95,0 m | 8.7 |
58 | Fatih Arda Ipcioglu | TUR | 9 | 0,85 | 96,5 m | 7.8 |
59 | Mikhail Nazarov | RUS | 10 | 0,42 | 97,0 m | 5.6 |
60 | Andreas Stjernen | NOR | 8 | 0,63 | 88,5 m | 4.3 |
61 | Tilen Bartol | SLO | 10 | 0,56 | 96,5 m | 3.0 |
62 | Noriaki Kasai | JPN | 10 | 0,77 | 76,0 m | 0.0 |
Zeno di Lenardo | ITA | 10 | -0,3 | 80,0 m | 0.0 | |
Alex Insam | ITA | 9 | 0,35 | 74,0 m | 0.0 | |
Kevin Bickner | USA | 9 | 0,44 | 85,0 m | 0.0 | |
Denis Kornilov | RUS | 9 | 1,49 | 87,0 m | 0.0 | |
Martti Nomme | EST | 9 | 0,15 | 79,0 m | 0.0 | |
Tomas Vancura | CZE | 9 | 0,24 | 87,5 m | 0.0 | |
Jurij Tepes | SLO | 9 | 0,19 | 73,0 m | 0.0 | |
Muhammed Ali Bedir | TUR | 9 | 0,48 | 85,0 m | 0.0 | |
Frans Taehkaevuori | FIN | 9 | -0,09 | 78,0 m | 0.0 | |
Janne Korhonen | FIN | 9 | 0,5 | 77,0 m | 0.0 | |
DNS | Nikolay Karpenko | KAZ | - | - | - | - |
DNS | Alexey Korolev | KAZ | - | - | - | - |
DNS | Marat Zhaparov | KAZ | - | - | - | - |
DNS | Sergey Tkachenko | KAZ | - | - | - | - |
informacja własna