Zgodnie z oczekiwaniami podczas piątkowych zmagań na Hochfirstschanze (HS-142) w Titisee-Neustadt na skoczni pojawiły się mocne podmuchy wiatru, które spowodowały odwołanie rundy kwalifikacyjnej. Podczas wcześniejszych treningów najlepszymi próbami popisali się Andreas Wellinger oraz Kamil Stoch, który poszybował aż 142,5 metra.
Pierwszy trening dla Niemców
W pierwszej serii treningowej najlepszy skok oddał zwycięzca niedzielnego konkursu w Niżnym Tagile, Niemiec Andreas Wellinger (133,0 m), który jako jeden z nielicznych mógł skorzystać z wiatru pod narty. Drugą pozycją niemiecką dominację potwierdził lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Richard Freitag (130,5 m), który podobnie jak trzeci w stawce, Słoweniec Anze Semenic (126,5 m), mieli już niesprzyjające warunki wietrzne. Czołową szóstkę uzupełnili kolejni zawodnicy, którzy tej zimy wygrywali już pucharowe konkurs – Jernej Damjan (125,0 m) i powracający do rywalizacji po tygodniowej przerwie Junshiro Kobayashi (125,5 m). Słoweńca i Japończyka przedzielił jeszcze następny z reprezentantów gospodarzy, Stephan Leyhe (121,5 m).
Najwyżej sklasyfikowanym polski skoczkiem okazał się Kamil Stoch, który w mocno niesprzyjających warunkach (wiatr: 1 m/s w plecy) doleciał do 116. metra. W drugiej dziesiątce stawki zmieścili się: Maciej Kot (121,5 m / 15. miejsce), Dawid Kubacki (114,5 m / 19. miejsce) oraz Stefan Hula (118,0 m / 20. miejsce). Kilka lokat niżej wylądowali: Piotr Żyła (110,0 m / 22. miejsce) i Jakub Wolny (115,5 m / 26. miejsce). Pierwszy trening został rozegrany z 10. platformy najazdowej.
Stoch odlatuje rywalom w drugim treningu
W drugim treningu odpaliła w końcu „Rakieta z Zębu”. Kamil Stoch tym razem mógł skorzystać z wiatru pod narty (0,72 m/s) i w swoim skoku osiągnął aż 142,5 metra, co było zdecydowanie najlepszą odległością całego dnia. Na drugiej pozycji ponownie uplasował się Richard Freitag (135,0 m), a czołową trójkę uzupełnił kolejny z Polaków, triumfator tegorocznego Letniego Grand Prix, Dawid Kubacki (134,0 m). W najlepszej szóstce stawki zameldowali się ponadto: Norweg Johann Andre Forfang (128,0 m), Rosjanin Denis Kornilov (134,5 m) i Słoweniec Tilen Bartol (133,0 m).
Kolejni z biało-czerwonych lądowali kolejno w drugiej, trzeciej, czwartej i piątej dziesiątce stawki. Na 13. pozycji rundę ukończył Stefan Hula (125,5 m), 22. był Piotr Żyła (121,0 m), 35. Jakub Wolny (119,5 m), a 45. Maciej Kot (99,5 m), który jednak natrafił na wyjątkowo fatalne warunki wietrzne (2,01 m/s w plecy), za które otrzymał aż 26,3 punktu bonifikaty. Drugą serię treningową rozgrywaną ponownie w bardzo loteryjnych warunkach, przeprowadzono z czterech różnych belek startowych (nr 8, 9, 10 i 11).
Pełne wyniki obu treningów >>>
Kwalifikacje odwołane, wiatr rządzi na Hochfirstschanze
Wiatr, który mocno mieszał podczas porannych serii treningowych, najmocniej dał się we znaki podczas kwalifikacji. W rundzie, która miała wyłonić konkursową "pięćdziesiątkę", która powalczy w niedzielę w Titisee-Neustadt, skoki zdołało oddać zaledwie 8 skoczków, po czym w obliczu nasilających się podmuchów, jury postanowiło nie ryzykować i odwołać piątkowe kwalifikacje. Do momentu ich przerwania na czele stawki plasował się Niemiec Constantin Schmid (122,5 m), drugi był Japończyk Kento Sakuyama (123,0 m), a trzeci Fin Eetu Nousiainen (119,5 m). 66 zawodników zgłoszonych do rywalizacji powalczy o udział w niedzielnych zawodach indywidualnych jutro, tuż przed konkursem drużynowym. Start serii kwalifikacyjnej, która zastąpi rundę próbną, jest zaplanowany na godz. 14:30.
Pełne wyniki pierwszego treningu:
zawodnik | kraj | belka | skok I | punkty | |
1 | Andreas Wellinger | GER | 10 | 133,0 m | 71.6 |
2 | Richard Freitag | GER | 10 | 130,5 m | 71.2 |
3 | Anze Semenic | SLO | 10 | 126,5 m | 68.6 |
4 | Jernej Damjan | SLO | 10 | 125,0 m | 66.0 |
5 | Stephan Leyhe | GER | 10 | 121,5 m | 65.3 |
6 | Junshiro Kobayashi | JPN | 10 | 125,5 m | 64.3 |
7 | Robert Johansson | NOR | 10 | 127,0 m | 62.6 |
8 | Stefan Kraft | AUT | 10 | 124,5 m | 61.6 |
9 | Vincent Descombes Sevoie | FRA | 10 | 123,5 m | 57.8 |
10 | Kamil Stoch | POL | 10 | 116,0 m | 56.9 |
11 | Tilen Bartol | SLO | 10 | 123,5 m | 55.1 |
12 | Peter Prevc | SLO | 10 | 116,0 m | 54.4 |
Antti Aalto | FIN | 10 | 124,0 m | 54.4 | |
14 | Vojtech Stursa | CZE | 10 | 113,0 m | 53.4 |
15 | Maciej Kot | POL | 10 | 121,5 m | 52.9 |
16 | Andreas Alamommo | FIN | 10 | 122,0 m | 52.8 |
17 | Markus Eisenbichler | GER | 10 | 120,0 m | 52.0 |
18 | Denis Kornilov | RUS | 10 | 120,0 m | 51.7 |
19 | Dawid Kubacki | POL | 10 | 114,5 m | 50.5 |
20 | Stefan Hula | POL | 10 | 118,0 m | 49.9 |
21 | Kento Sakuyama | JPN | 10 | 116,0 m | 49.2 |
22 | Piotr Żyła | POL | 10 | 110,0 m | 48.6 |
23 | Johann Andre Forfang | NOR | 10 | 116,5 m | 47.4 |
24 | Andreas Stjernen | NOR | 10 | 114,5 m | 47.0 |
25 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 10 | 112,0 m | 46.4 |
26 | Jakub Wolny | POL | 10 | 115,5 m | 45.3 |
27 | Daniel Huber | AUT | 10 | 116,0 m | 44.6 |
28 | Anders Fannemel | NOR | 10 | 113,5 m | 43.9 |
29 | Vladimir Zografski | BUL | 10 | 110,0 m | 43.6 |
30 | Michael Glasder | USA | 10 | 116,0 m | 43.2 |
31 | Simon Ammann | SUI | 10 | 112,5 m | 42.1 |
Janne Ahonen | FIN | 10 | 116,5 m | 42.1 | |
33 | Taku Takeuchi | JPN | 10 | 115,5 m | 42.0 |
34 | Davide Bresadola | ITA | 10 | 113,0 m | 41.5 |
35 | Eetu Nousiainen | FIN | 10 | 111,0 m | 40.4 |
36 | Daniel Andre Tande | NOR | 10 | 113,5 m | 40.2 |
37 | Tomas Vancura | CZE | 10 | 116,5 m | 40.1 |
38 | Noriaki Kasai | JPN | 10 | 108,5 m | 39.3 |
39 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 10 | 108,5 m | 38.5 |
40 | Manuel Poppinger | AUT | 10 | 114,0 m | 38.3 |
41 | Gregor Schlierenzauer | AUT | 10 | 108,5 m | 36.8 |
42 | Timi Zajc | SLO | 10 | 108,0 m | 36.7 |
43 | Pius Paschke | GER | 10 | 107,0 m | 36.1 |
44 | Dimitry Vassiliev | RUS | 10 | 109,5 m | 32.8 |
45 | Roman Koudelka | CZE | 10 | 111,0 m | 32.7 |
46 | Lukas Hlava | CZE | 10 | 110,0 m | 32.4 |
47 | Halvor Egner Granerud | NOR | 10 | 108,0 m | 29.8 |
48 | Manuel Fettner | AUT | 10 | 106,5 m | 29.2 |
49 | Clemens Aigner | AUT | 10 | 107,0 m | 28.5 |
50 | Anze Lanisek | SLO | 10 | 100,5 m | 28.2 |
51 | Sebastian Colloredo | ITA | 10 | 102,0 m | 28.0 |
52 | Alex Insam | ITA | 10 | 110,0 m | 24.5 |
53 | Karl Geiger | GER | 10 | 94,5 m | 21.8 |
54 | Killian Peier | SUI | 10 | 96,0 m | 20.9 |
55 | Gregor Deschwanden | SUI | 10 | 99,0 m | 20.1 |
56 | Mikhail Nazarov | RUS | 10 | 99,5 m | 19.3 |
57 | William Rhoads | USA | 10 | 100,5 m | 18.3 |
58 | Andreas Schuler | SUI | 10 | 90,0 m | 16.7 |
59 | Martti Nomme | EST | 10 | 92,5 m | 12.5 |
60 | Evgeniy Klimov | RUS | 10 | 93,0 m | 5.8 |
61 | Kevin Bickner | USA | 10 | 89,5 m | 5.6 |
62 | Roberto Dellasega | ITA | 10 | 84,0 m | 2.7 |
63 | Alexey Korolev | KAZ | 10 | 92,5 m | 0.0 |
Marat Zhaparov | KAZ | 10 | 87,0 m | 0.0 | |
Constantin Schmid | GER | 10 | 79,0 m | 0.0 | |
DNS | Artti Aigro | EST | - | - | - |
Pełne wyniki drugiego treningu:
zawodnik | kraj | belka | skok II | punkty | |
1 | Kamil Stoch | POL | 10 | 142,5 m | 87.5 |
2 | Richard Freitag | GER | 8 | 135,0 m | 85.6 |
3 | Dawid Kubacki | POL | 10 | 134,0 m | 78.7 |
4 | Johann Andre Forfang | NOR | 8 | 128,0 m | 78.1 |
5 | Denis Kornilov | RUS | 11 | 134,5 m | 77.2 |
6 | Tilen Bartol | SLO | 10 | 133,0 m | 75.1 |
7 | Jernej Damjan | SLO | 10 | 124,5 m | 73.9 |
8 | Eetu Nousiainen | FIN | 11 | 134,0 m | 70.9 |
9 | Taku Takeuchi | JPN | 10 | 132,5 m | 70.6 |
10 | Simon Ammann | SUI | 10 | 129,0 m | 69.6 |
11 | Manuel Poppinger | AUT | 11 | 133,0 m | 68.4 |
12 | Andreas Wellinger | GER | 8 | 115,0 m | 66.4 |
13 | Stefan Hula | POL | 10 | 125,5 m | 65.9 |
14 | Vojtech Stursa | CZE | 11 | 129,0 m | 65.6 |
15 | Gregor Schlierenzauer | AUT | 11 | 132,5 m | 65.4 |
16 | Andreas Stjernen | NOR | 10 | 126,5 m | 64.7 |
17 | Anders Fannemel | NOR | 10 | 129,5 m | 63.5 |
18 | Stephan Leyhe | GER | 10 | 124,0 m | 62.0 |
19 | Stefan Kraft | AUT | 8 | 116,5 m | 61.9 |
20 | Vladimir Zografski | BUL | 11 | 127,0 m | 61.2 |
21 | Dimitry Vassiliev | RUS | 11 | 127,0 m | 59.9 |
22 | Piotr Żyła | POL | 9 | 121,0 m | 59.8 |
23 | Daniel Huber | AUT | 10 | 121,5 m | 59.5 |
24 | Sebastian Colloredo | ITA | 11 | 129,0 m | 59.3 |
25 | Daniel Andre Tande | NOR | 8 | 113,5 m | 58.7 |
26 | Manuel Fettner | AUT | 10 | 123,5 m | 58.0 |
27 | Robert Johansson | NOR | 10 | 120,5 m | 56.4 |
28 | Vincent Descombes Sevoie | FRA | 11 | 122,0 m | 56.3 |
29 | Andreas Alamommo | FIN | 11 | 126,0 m | 56.2 |
30 | Martti Nomme | EST | 11 | 129,5 m | 55.7 |
31 | Markus Eisenbichler | GER | 10 | 125,0 m | 55.2 |
32 | Kento Sauyama | JPN | 11 | 121,0 m | 54.6 |
33 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 11 | 120,5 m | 54.4 |
34 | Anze Semenic | SLO | 10 | 117,5 m | 53.2 |
35 | Jakub Wolny | POL | 11 | 119,5 m | 51.4 |
36 | Davide Bresadola | ITA | 11 | 119,0 m | 50.2 |
37 | Roman Koudelka | CZE | 11 | 123,0 m | 49.4 |
38 | Clemens Aigner | AUT | 10 | 117,5 m | 48.1 |
39 | Anze Lanisek | SLO | 11 | 118,5 m | 47.2 |
40 | Karl Geiger | GER | 9 | 109,0 m | 46.9 |
41 | Halvor Egner Granerud | NOR | 10 | 117,0 m | 45.7 |
42 | Antti Aalto | FIN | 11 | 112,5 m | 45.6 |
43 | Janne Ahonen | FIN | 11 | 117,0 m | 45.1 |
44 | Noriaki Kasai | JPN | 11 | 111,5 m | 44.6 |
45 | Maciej Kot | POL | 10 | 99,5 m | 44.2 |
46 | Peter Prevc | SLO | 10 | 108,5 m | 43.9 |
47 | Evgeniy Klimov | RUS | 11 | 113,0 m | 42.3 |
48 | Kevin Bickner | USA | 11 | 119,0 m | 42.0 |
49 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 11 | 117,0 m | 39.7 |
50 | Tomas Vancura | CZE | 11 | 114,5 m | 39.0 |
51 | Junshiro Kobayashi | JPN | 9 | 99,5 m | 36.4 |
52 | Michael Glasder | USA | 11 | 107,0 m | 35.8 |
53 | Mikhail Nazarov | RUS | 11 | 110,5 m | 35.6 |
54 | Andreas Schuler | SUI | 11 | 105,5 m | 33.7 |
55 | William Rhoads | USA | 11 | 107,5 m | 33.1 |
56 | Pius Paschke | GER | 10 | 97,0 m | 31.7 |
57 | Constantin Schmid | GER | 11 | 108,0 m | 31.4 |
58 | Timi Zajc | SLO | 10 | 103,0 m | 31.3 |
59 | Lukas Hlava | CZE | 11 | 105,0 m | 28.3 |
60 | Gregor Deschwanden | SUI | 10 | 102,5 m | 27.1 |
61 | Killian Peier | SUI | 11 | 96,5 m | 17.8 |
62 | Alex Insam | ITA | 11 | 99,5 m | 13.6 |
63 | Roberto Dellasega | ITA | 11 | 99,0 m | 11.4 |
64 | Alexey Korolev | KAZ | 11 | 79,0 m | 5.8 |
65 | Marat Zhaparov | KAZ | 11 | 86,5 m | 0.2 |
DNS | Artti Aigro | EST | - | - | - |
Wyniki kwalifikacji do momentu ich odwołania:
zawodnik | kraj | belka | odległość | punkty | |
1 | Constantin Schmid | GER | 10 | 122,5 m | 106.2 |
2 | Kento Sakuyama | JPN | 10 | 123,0 m | 101.5 |
3 | Eetu Nousiainen | FIN | 10 | 119,5 m | 90.3 |
4 | Davide Bresadola | ITA | 10 | 109,5 m | 84.9 |
5 | Mikhail Nazarov | RUS | 10 | 110,0 m | 81.4 |
6 | Marat Zhaparov | KAZ | 10 | 104,0 m | 81.1 |
7 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 10 | 108,0 m | 80.6 |
8 | Andreas Schuler | SUI | 10 | 68,0 m | 21.3 |
informacja własna