Kamil Stoch znokautował rywali w serii próbnej poprzedzającej finałowy konkurs 66. Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen. Polak liderujący w klasyfikacji generalnej niemiecko-austriackiego tournee poszybował aż 139,5 metra. Drugi w stawce, Norweg Robert Johansson stracił do niego 5,4 punktu. W czołowej dziesiątce zmieścił się jeszcze Dawid Kubacki.
Rywalizacja w serii próbnej na Paul-Ausserleitner-Schanze (K-125 / HS-140) w Bischofshofen przebiegała z trzech różnych platform najazdowych – numer 9, 10 i 11. Z tej ostatniej korzystał Kamil Stoch i spisał się fenomenalnie – skok na 139,5 metra, dodatkowo w niesprzyjających warunkach wietrznych (0,13 m/s w plecy) pozwolił liderowi Turnieju Czterech Skoczni uplasować się na czele stawki. Norweg Robert Johansson (136,5 m / 11. belka), który zajął drugie miejsce stracił do Polaka 5,4 punktu. Czołową trójkę uzupełnił zdający się wracać na właściwe tory Austriak Stefan Kraft (136,5 m / 10. belka), który mógł jednak oprzeć się na korzystnym wietrze (0,2 m/s). W najlepszej szóstce zmieścili się ponadto: kolejny z podopiecznych trenera Alexandra Stoeckla, Anders Fannemel (136,0 m), utytułowany Szwajcar Simon Ammann (135,5 m) oraz następny z reprezentantów "Kraju Wikingów", Andreas Stjernen (136,5 m).
Drugim z Polaków w serii próbnej, który zmieścił się w najlepszej dziesiątce był Dawid Kubacki (131,5 m / 10. miejsce), który w korespondencyjnym pojedynku spisał się porównywalnie do Norwega Daniela Andre Tande (131,0 m / 9. miejsce), z którym ściga trzeciego w turniejowej klasyfikacji Japończyka Junshiro Kobayashiego (127,0 m / 13. miejsce). W każdej z kolejnych dziesiątek stawki pojawiali się polscy skoczkowie. Stefan Hula był 15. (128,5 m), Piotr Żyła 21. (125,5 m), Maciej Kot 32. (118,0 m), Tomasz Pilch 43. (111,0 m), a Jakub Wolny 47. (109,5 m).
Dodajmy, że w biało-czerwonym gronie lepsi od swoich rywali w systemie KO okazali się oczywiście: Stoch (od Cestmira Koziska), Kubacki (od Alexeya Romashova) oraz Hula (od Alexa Insama). Wyższość zagranicznych konkurentów musieli uznać: Żyła (rywal - Timi Zajc), Kot (rywal - Junshiro Kobayashi), Pilch (rywal - Markus Eisenbichler) oraz Wolny (rywal - Anders Fannemel).
Początek pierwszej serii konkursowej już o godz. 17:00. Telewizyjną transmisję przeprowadzą stacje TVP 1 oraz Eurosport 1. Tekstowa relacja LIVE trwa na SkokiPolska.pl >>>
Wyniki serii próbnej:
zawodnik | kraj | belka | wiatr | odległość | punkty | |
1 | Kamil Stoch | POL | 11 | -0,13 | 139,5 m | 85.3 |
2 | Robert Johansson | NOR | 11 | -0,13 | 136,5 m | 79.9 |
3 | Stefan Kraft | AUT | 10 | 0,2 | 136,5 m | 78.8 |
4 | Anders Fannemel | NOR | 11 | 0,06 | 136,0 m | 76.9 |
5 | Simon Ammann | SUI | 10 | 0,3 | 135,5 m | 76.1 |
6 | Andreas Stjernen | NOR | 10 | 0,55 | 136,5 m | 75.6 |
7 | Markus Eisenbichler | GER | 11 | -0,21 | 133,0 m | 74.5 |
8 | Peter Prevc | SLO | 11 | 0,08 | 134,5 m | 74.1 |
9 | Daniel Andre Tande | NOR | 9 | 0,15 | 131,0 m | 71.7 |
10 | Dawid Kubacki | POL | 10 | 0,1 | 131,5 m | 70.8 |
11 | Johann Andre Forfang | NOR | 10 | 0,25 | 132,0 m | 70.3 |
12 | Halvor Egner Granerud | NOR | 10 | 0,55 | 132,0 m | 67.5 |
13 | Junshiro Kobayashi | JPN | 9 | 0,07 | 127,0 m | 65.2 |
14 | Andreas Wellinger | GER | 11 | -0,15 | 128,0 m | 64.8 |
15 | Stefan Hula | POL | 11 | 0,11 | 128,5 m | 63.0 |
16 | Jernej Damjan | SLO | 11 | -0,29 | 125,5 m | 61.9 |
17 | Timi Zajc | SLO | 11 | 0,16 | 128,0 m | 61.6 |
18 | Stephan Leyhe | GER | 10 | 0,22 | 127,0 m | 61.5 |
19 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 11 | -0,15 | 126,0 m | 61.2 |
20 | Gregor Schlierenzauer | AUT | 10 | 0,33 | 127,0 m | 60.5 |
21 | Piotr Żyła | POL | 11 | 0,02 | 125,5 m | 58.4 |
22 | Kevin Bickner | USA | 11 | 0,13 | 126,0 m | 58.3 |
23 | Anze Semenic | SLO | 11 | 0,01 | 124,5 m | 56.7 |
24 | Clemens Aigner | AUT | 10 | 0,56 | 124,5 m | 53.9 |
25 | Manuel Fettner | AUT | 10 | 0,53 | 123,5 m | 52.3 |
26 | Ziga Jelar | SLO | 11 | -0,31 | 120,0 m | 52.2 |
27 | Michael Hayboeck | AUT | 10 | 0,3 | 122,0 m | 51.8 |
28 | Denis Kornilov | RUS | 11 | 0,3 | 122,5 m | 50.4 |
29 | Domen Prevc | SLO | 11 | 0,12 | 121,5 m | 50.3 |
30 | Taku Takeuchi | JPN | 11 | 0,14 | 121,5 m | 50.1 |
Alex Insam | ITA | 11 | 0,24 | 122,0 m | 50.1 | |
32 | Maciej Kot | POL | 9 | 0,11 | 118,0 m | 48.7 |
33 | Sebastian Colloredo | ITA | 9 | -0,03 | 117,0 m | 48.2 |
34 | Pius Paschke | GER | 10 | 0,03 | 118,5 m | 48.0 |
35 | Karl Geiger | GER | 11 | 0,05 | 119,5 m | 47.3 |
36 | Kento Sakuyama | JPN | 10 | 0,36 | 118,5 m | 44.9 |
37 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 11 | -0,26 | 115,5 m | 43.5 |
Daniel Huber | AUT | 9 | 0,09 | 115,0 m | 43.5 | |
39 | Noriaki Kasai | JPN | 10 | 0,26 | 116,5 m | 42.3 |
40 | Killian Peier | SUI | 10 | 0,39 | 117,0 m | 41.9 |
41 | Dimitry Vassiliev | RUS | 11 | -0,23 | 113,0 m | 38.7 |
42 | Elias Tollinger | AUT | 11 | -0,2 | 112,5 m | 37.5 |
43 | Tomasz Pilch | POL | 11 | -0,35 | 111,0 m | 36.5 |
44 | Markus Schiffner | AUT | 11 | -0,36 | 110,0 m | 34.8 |
45 | Constantin Schmid | GER | 9 | 0,09 | 110,0 m | 34.5 |
46 | Clemens Leitner | AUT | 10 | 0,24 | 109,0 m | 29.0 |
47 | Jakub Wolny | POL | 11 | 0,24 | 109,5 m | 27.6 |
48 | Alexey Romashov | RUS | 10 | 0,29 | 106,0 m | 23.1 |
49 | Cestmir Kozisek | CZE | 11 | -0,11 | 102,0 m | 17.5 |
50 | Manuel Poppinger | AUT | 11 | 0,1 | 102,0 m | 15.4 |
Nieoficjalne wyniki pojedynków systemu KO w serii próbnej:
BIB | zawodnik (kraj) | zawodnik (kraj) | BIB |
26 | Stephan Leyhe (GER) | Noriaki Kasai (JPN) | 25 |
27 | Killian Peier (SUI) | Michael Hayboeck (AUT) | 24 |
28 | Gregor Schlierenzauer (AUT) | Manuel Fettner (AUT) | 23 |
29 | Andreas Stjernen (NOR) | Halvor Egner Granerud (NOR) | 22 |
30 | Clemens Aigner (AUT) | Daniel Andre Tande (NOR) | 21 |
31 | Junshiro Kobayashi (JPN) | Maciej Kot (POL) | 20 |
32 | Sebastian Colloredo (ITA) | Daniel Huber (AUT) | 19 |
33 | Constantin Schmid (GER) | Domen Prevc (SLO) | 18 |
34 | Anze Semenic (SLO) | Karl Geiger (GER) | 17 |
35 | Timi Zajc (SLO) | Piotr Żyła (POL) | 16 |
36 | Kevin Bickner (USA) | Denis Kornilov (RUS) | 15 |
37 | Alex Insam (ITA) | Stefan Hula (POL) | 14 |
38 | Taku Takeuchi (JPN) | Peter Prevc (SLO) | 13 |
39 | Jakub Wolny (POL) | Anders Fannemel (NOR) | 12 |
40 | Manuel Poppinger (AUT) | Ryoyu Kobayashi (JPN) | 11 |
41 | Dimitry Vassiliev (RUS) | Jernej Damjan (SLO) | 10 |
42 | Tomasz Pilch (POL) | Markus Eisenbichler (GER) | 9 |
43 | Elias Tollinger (AUT) | Andreas Wellinger (GER) | 8 |
44 | Mackenzie Boyd-Clowes (CAN) | Ziga Jelar (SLO) | 7 |
45 | Markus Schiffner (AUT) | Robert Johansson (NOR) | 6 |
46 | Cestmir Kozisek (CZE) | Kamil Stoch (POL) | 5 |
47 | Pius Paschke (GER) | Stefan Kraft (AUT) | 4 |
48 | Clemens Leitner (AUT) | Simon Ammann (SUI) | 3 |
49 | Kento Sakuyama (JPN) | Johann Andre Forfang (NOR) | 2 |
50 | Alexey Romashov (RUS) | Dawid Kubacki (POL) | 1 |
* ciemniejszym kolorem zaznaczeni zwycięzcy pojedynków
informacja własna