You are currently viewing PŚ Tauplitz: Stjernen zwycięzcą, Ammann wraca na podium, Polacy tłem
Andreas Stjernen (fot. Julia Piątkowska)

PŚ Tauplitz: Stjernen zwycięzcą, Ammann wraca na podium, Polacy tłem

8H7A0040 6572 - PŚ Tauplitz: Stjernen zwycięzcą, Ammann wraca na podium, Polacy tłem

Andreas Stjernen po raz pierwszy w karierze został zwycięzcą zawodów Pucharu Świata. Norweg wyprzedził swojego rodaka Daniela Andre Tande oraz Szwajcara Simona Ammanna, dla którego jest to pierwsze podium od marca 2015 roku. Przeciętnie spisali się Polacy, z których najwyższe, 14. miejsce zajął Stefan Hula. Bez punktów do klasyfikacji PŚ zakończył konkurs Dawid Kubacki.

Stjernen Andreas Raw.Air .Lillehammer.2017 fot.Maria .Grzywa 300x199 - PŚ Tauplitz: Stjernen zwycięzcą, Ammann wraca na podium, Polacy tłem
Andreas Stjernen, fot. Maria Grzywa

To był dzień Andreasa Stjernena. Znany z dalekich lotów Norweg prowadził po I serii z najdłuższą odległością - 229 m, a w rundzie finałowej obronił 1. miejsce skokiem a 226 m. Drugie miejsce zajął Daniel Andre Tande, który po pierwszym skoku zajmował 7. pozycję. Znakomita próba w rundzie finałowej - 240,5 m (najdłuższy skok zawodów) pozwoliła mu zakończyć konkurs wśród dekorowanych zawodników. Trzecia lokata przypadła Simonowi Ammannowi (218 i 227,5 m). Utytułowany Szwajcar stanął na podium po raz pierwszy od zawodów w Kuopio w sezonie 2014/15.

Kasai Noriaki WC.Wisla .2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PŚ Tauplitz: Stjernen zwycięzcą, Ammann wraca na podium, Polacy tłem
Noriaki Kasai, fot. Julia Piątkowska

W najlepszej szóstce konkursu uplasowali się także: Norweg Robert Johansson (211,5 i 230 m), Japończyk Noriaki Kasai (216 i 227 m) oraz Słoweniec Peter Prevc (219 i 214 m). Jeszcze tuż po konkursie piąte miejsce zajmował inny reprezentant Słowenii Jernej Damjan, jednak ostatecznie został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon. Podobnie stało się z Norwegiem Johannem Andre Forfangiem (pierwotnie ósmym).

Występ reprezentantów Polski nie należał do udanych. Żaden z "Biało-Czerwonych" nie znalazł się w czołowej dziesiątce. Miejsce 14. zajął Stefan Hula (208 i 210,5 m), Piotr Żyła był 17. (210,5 i 200 m), Kamil Stoch 21. (193,5 i 193 m), a Maciej Kot - 23. (196 i 193 m). Do rundy finałowej nie awansowali Dawid Kubacki (33., 187 m) oraz Jakub Wolny (37., 175,5 m).

Pełne wyniki zawodów »

W klasyfikacji generalnej prowadzenie utrzymał Kamil Stoch (733 pkt.), który wyprzedza nieobecnego w Tauplitz Niemca Richarda Freitaga (711 pkt.) oraz jego rodaka Andreasa Wellingera (585 pkt.)

Kolejne zawody na Kulm odbędą się w niedzielę o godz. 14:15. Poprzedzą je kwalifikacje (13:00).