Markus Schiffner wygrał sobotni konkurs z cyklu Pucharu FIS rozegrany na skoczni normalnej w słoweńskiej Planicy (K-95 / HS-102). Austriak wyprzedził reprezentanta gospodarzy Zaka Mogela oraz swojego rodaka Janniego Reisenauera. Niewiele dobrego można powiedzieć o występie reprezentantów Polski. Żaden z dziesięciu „Biało-Czerwonych” nie zakwalifikował się do rundy finałowej!
Trening i seria próbna:
W oficjalnym treningu najlepszy wynik osiągnął Niemiec Marinus Kraus (98,5 m). Drugi był Fin Andreas Alamommo (96,5 m), a trzeci Słoweniec Andraz Modic (96 m). Najwyżej z Polaków uplasowali się na 20. miejscu ex aequo Szymon Pawłowski i Krzysztof Miętus (obaj 89 m).
Najwyższą notę w serii próbnej uzyskał Andreas Alamommo (99 m). Kolejne dwa miejsca zajęli Austriacy: Elias Tollinger (98 m) i Markus Schiffner (97 m). Najlepszym z reprezentantów Polski był tym razem Kacper Juroszek (40. miejsce, 87,5 m).
Konkurs główny:
Znany z występów w Pucharze Świata Austriak Markus Schiffner zwyciężył w Planicy po skokach na 100,5 oraz 98 m. Próby te pozwoliły mu osiągnąć przewagę 3,5 pkt. nad drugim zawodnikiem konkursu, młodym Słoweńcem Zakiem Mogelem (97 oraz 103,5 m – najdłuższy skok zawodów). Na najniższym stopniu podium stanął kolejny z reprezentantów Austrii Janni Reisenauer (96,5 i 100 m).
W czołówce znaleźli się także skoczkowie, którzy mają już za sobą starty w zawodach najwyższej rangi. Czwarty był Austriak Elias Tollinger (100,5 i 95 m), piąty Słoweniec Rok Justin (98 i 96,5 m), a szósty Niemiec Marinus Kraus (97,5 i 98 m). W czołowej „10” uplasowali się również m.in. Andreas Alamonno oraz „średni” ze słynnych braci Prevców, Cene.
Źle wypadł występ reprezentantów Polski. W konkursie wystąpiło 10 „Biało-Czerwonych”, ale żaden z nich nie zdołał przebrnąć pierwszej serii. Najlepiej spisał się 31. Andrzej Stękała (92,5 m). Miejsca pozostałych Polaków: 39. Kacper Juroszek, 42. Krzysztof Biegun, 46. Stanisław Biela i Damian Skupień, 52. Łukasz Bukowski, 54. Krzysztof Miętus, 56. Kacper Stosel, 60. Szymon Pawłowski, 63. Karol Niemczyk.
W klasyfikacji generalnej cyklu prowadzi Elias Tollinger (459 pkt.), przed swoim rodakiem Markusem Rupitschem (398 pkt., dziś 9.) oraz Przemysławem Kantyką (395 pkt., w ten weekend startuje w Pucharze Kontynentalnym w tureckim Erzurum). Kolejne zawody w Planicy odbędą się w niedzielę o godz. 13:15. Zostaną poprzedzone serią próbną (12:00).
Wyniki zawodów:
zawodnik | kraj | skok I | skok II | punkty | |
1 | Schiffner Markus | AUT | 100,5 m | 98,0 m | 246.5 |
2 | Mogel Zak | SLO | 97,0 m | 103,5 m | 243.0 |
3 | Reisenauer Janni | AUT | 96,5 m | 100,0 m | 241.0 |
4 | Tollinger Elias | AUT | 100,5 m | 95,0 m | 240.5 |
5 | Justin Rok | SLO | 98,0 m | 96,5 m | 238.5 |
6 | Kraus Marinus | GER | 97,5 m | 98,0 m | 237.5 |
7 | Alamommo Andreas | FIN | 98,5 m | 98,0 m | 237.0 |
8 | Prevc Cene | SLO | 98,0 m | 96,0 m | 236.0 |
9 | Rupitsch Markus | AUT | 100,5 m | 93,5 m | 235.5 |
9 | Zupancic Miran | SLO | 97,5 m | 96,5 m | 235.5 |
11 | Kveder Miha | SLO | 98,5 m | 94,5 m | 234.0 |
12 | Hofer Thomas | AUT | 97,0 m | 95,0 m | 231.5 |
13 | Maylaender Dominik | GER | 95,5 m | 96,0 m | 231.0 |
14 | Tkachenko Sergey | KAZ | 97,0 m | 97,0 m | 230.0 |
15 | Huber Stefan | AUT | 99,0 m | 93,5 m | 229.5 |
16 | Kus Jan | SLO | 97,5 m | 94,0 m | 228.5 |
17 | Modic Andraz | SLO | 97,5 m | 93,0 m | 227.0 |
18 | Seidl Fabian | GER | 95,5 m | 95,0 m | 226.5 |
19 | Hahn Julian | GER | 96,5 m | 94,0 m | 225.0 |
20 | Vodan Aljaz | SLO | 95,0 m | 94,0 m | 223.0 |
21 | Hafnar Mark | SLO | 94,0 m | 95,5 m | 221.0 |
22 | Pavlic Blaz | SLO | 94,0 m | 93,5 m | 219.5 |
23 | Steiner Maximilian | AUT | 95,5 m | 92,0 m | 218.5 |
24 | Fuchs Tim | GER | 95,0 m | 90,5 m | 216.5 |
25 | Presecnik Jernej | SLO | 94,0 m | 91,5 m | 215.5 |
26 | Contamine Mathis | FRA | 94,0 m | 91,5 m | 214.5 |
27 | Bradatsch Sebastian | GER | 93,0 m | 92,0 m | 213.0 |
28 | Batby Alessandro | FRA | 95,0 m | 90,0 m | 210.0 |
29 | Loeytaeinen Niko | FIN | 93,0 m | 90,0 m | 209.0 |
30 | Pograjc Andraz | SLO | 95,5 m | 82,0 m | 192.5 |
31 | Osterc Aljaz | SLO | 92,5 m | 107.5 | |
31 | Stękała Andrzej | POL | 92,5 m | 107.5 | |
33 | Winter Paul | GER | 93,0 m | 107.0 | |
33 | Bombek Jan | SLO | 92,5 m | 107.0 | |
35 | Heikkinen Kalle | FIN | 93,0 m | 106.5 | |
35 | Maylaender Axel | GER | 92,0 m | 106.5 | |
37 | Kogler Patrick | AUT | 92,0 m | 106.0 | |
38 | Brezovnik Medard | SLO | 92,0 m | 105.5 | |
39 | Mitrofan Nicolae Sorin | ROU | 92,0 m | 105.0 | |
39 | Juroszek Kacper | POL | 92,0 m | 105.0 | |
41 | Holik Frantisek | CZE | 91,0 m | 104.0 | |
42 | Schubert Johannes | GER | 90,5 m | 103.5 | |
42 | Biegun Krzysztof | POL | 91,0 m | 103.5 | |
42 | Korhonen Janne | FIN | 91,0 m | 103.5 | |
42 | Dolezel Dusan | CZE | 91,0 m | 103.5 | |
46 | Bresadola Giovanni | ITA | 91,0 m | 103.0 | |
46 | Biela Stanisław | POL | 91,5 m | 103.0 | |
46 | Skupień Damian | POL | 91,0 m | 103.0 | |
46 | Bogataj Tine | SLO | 91,0 m | 103.0 | |
46 | Oblak Rok | SLO | 91,0 m | 103.0 | |
51 | Kytoesaho Niko | FIN | 89,5 m | 100.0 | |
52 | Lavtizar Anze | SLO | 89,0 m | 99.5 | |
52 | Bukowski Lukasz | POL | 91,5 m | 99.5 | |
54 | Wagner Lukas | GER | 89,0 m | 99.0 | |
54 | Miętus Krzysztof | POL | 89,0 m | 99.0 | |
56 | Stosel Kacper | POL | 88,0 m | 96.0 | |
57 | Molnar Florian | HUN | 88,0 m | 95.5 | |
58 | Zambelli Gabriele | ITA | 87,0 m | 95.0 | |
58 | Vidic Matija | SLO | 88,0 m | 95.0 | |
60 | Pawłowski Szymon | POL | 86,5 m | 93.5 | |
61 | Dobre Bernard | SLO | 88,5 m | 91.5 | |
62 | Cho Sungwoo | KOR | 85,0 m | 89.5 | |
63 | Niemczyk Karol | POL | 84,5 m | 88.5 | |
64 | Moroder Daniel | ITA | 84,0 m | 88.0 | |
65 | Yim Soohyeon | KOR | 84,0 m | 87.5 | |
66 | Vaverka Petr | CZE | 84,0 m | 87.0 | |
67 | Simitchiyski Krasimir | BUL | 83,5 m | 86.5 | |
67 | Spulber Mihnea Alexandru | ROU | 83,5 m | 86.5 | |
67 | Lee Juchan | KOR | 84,0 m | 86.5 | |
70 | Holub Benedikt | CZE | 82,0 m | 83.0 | |
71 | Sikola Jakub | CZE | 81,5 m | 82.5 | |
72 | Shumbarets Oleksandr | UKR | 80,0 m | 78.5 | |
73 | Hwang Seokjae | KOR | 80,5 m | 77.5 | |
74 | Farkas Hunor | ROU | 79,5 m | 77.0 | |
75 | Rydl Radek | CZE | 79,0 m | 76.0 | |
76 | Si Jeongheon | KOR | 78,5 m | 75.0 | |
77 | Longo Alessio | ITA | 78,0 m | 73.5 | |
78 | Sluka Mikulas | CZE | 77,0 m | 72.5 | |
79 | Kubena Lukas | CZE | 74,5 m | 67.0 | |
80 | Devyatkin Nikita | KAZ | 73,0 m | 64.0 | |
81 | Zyryanov Sergey | KAZ | 72,5 m | 60.5 | |
82 | Nekhoroshev Ivan | KAZ | 72,5 m | 59.5 | |
83 | Campregher Andrea | ITA | 70,5 m | 53.5 | |
84 | Hristov Viktor | BUL | 68,5 m | 52.0 | |
DSQ | Grebeniuk Vitaliy | UKR | |||
DSQ | Cecon Francesco | ITA | |||
DSQ | Tursunzhanov Nurshat | KAZ | |||
DNS | Cacina Daniel Andrei | ROU |