You are currently viewing FIS Cup Planica: Markus Schiffner wygrywa, Polacy bez punktów

FIS Cup Planica: Markus Schiffner wygrywa, Polacy bez punktów

Schiffner Markus B.Leja - FIS Cup Planica: Markus Schiffner wygrywa, Polacy bez punktów

Markus Schiffner wygrał sobotni konkurs z cyklu Pucharu FIS rozegrany na skoczni normalnej w słoweńskiej Planicy (K-95 / HS-102). Austriak wyprzedził reprezentanta gospodarzy Zaka Mogela oraz swojego rodaka Janniego Reisenauera. Niewiele dobrego można powiedzieć o występie reprezentantów Polski. Żaden z dziesięciu „Biało-Czerwonych” nie zakwalifikował się do rundy finałowej!

Trening i seria próbna:

W oficjalnym treningu najlepszy wynik osiągnął Niemiec Marinus Kraus (98,5 m). Drugi był Fin Andreas Alamommo (96,5 m), a trzeci Słoweniec Andraz Modic (96 m). Najwyżej z Polaków uplasowali się na 20. miejscu ex aequo Szymon Pawłowski i Krzysztof Miętus (obaj 89 m).

Najwyższą notę w serii próbnej uzyskał Andreas Alamommo (99 m). Kolejne dwa miejsca zajęli Austriacy: Elias Tollinger (98 m) i Markus Schiffner (97 m). Najlepszym z reprezentantów Polski był tym razem Kacper Juroszek (40. miejsce, 87,5 m).

Pełne wyniki treningu »

Pełne wyniki serii próbnej »

Konkurs główny:

Schiffner Markus Innsbruck.2017 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - FIS Cup Planica: Markus Schiffner wygrywa, Polacy bez punktów
Markus Schiffner, fot. Julia Piątkowska

Znany z występów w Pucharze Świata Austriak Markus Schiffner zwyciężył w Planicy po skokach na 100,5 oraz 98 m. Próby te pozwoliły mu osiągnąć przewagę 3,5 pkt. nad drugim zawodnikiem konkursu, młodym Słoweńcem Zakiem Mogelem (97 oraz 103,5 m – najdłuższy skok zawodów). Na najniższym stopniu podium stanął kolejny z reprezentantów Austrii Janni Reisenauer (96,5 i 100 m).

W czołówce znaleźli się także skoczkowie, którzy mają już za sobą starty w zawodach najwyższej rangi. Czwarty był Austriak Elias Tollinger (100,5 i 95 m), piąty Słoweniec Rok Justin (98 i 96,5 m), a szósty Niemiec Marinus Kraus (97,5 i 98 m). W czołowej „10” uplasowali się również m.in. Andreas Alamonno oraz „średni” ze słynnych braci Prevców, Cene.

Stękała 3 BL 300x199 - FIS Cup Planica: Markus Schiffner wygrywa, Polacy bez punktów
Andrzej Stękała, fot. Bartosz Leja

Źle wypadł występ reprezentantów Polski. W konkursie wystąpiło 10 „Biało-Czerwonych”, ale żaden z nich nie zdołał przebrnąć pierwszej serii. Najlepiej spisał się 31. Andrzej Stękała (92,5 m). Miejsca pozostałych Polaków: 39. Kacper Juroszek, 42. Krzysztof Biegun, 46. Stanisław Biela i Damian Skupień, 52. Łukasz Bukowski, 54. Krzysztof Miętus, 56. Kacper Stosel, 60. Szymon Pawłowski, 63. Karol Niemczyk.

W klasyfikacji generalnej cyklu prowadzi Elias Tollinger (459 pkt.), przed swoim rodakiem Markusem Rupitschem (398 pkt., dziś 9.) oraz Przemysławem Kantyką (395 pkt., w ten weekend startuje w Pucharze Kontynentalnym w tureckim Erzurum). Kolejne zawody w Planicy odbędą się w niedzielę o godz. 13:15. Zostaną poprzedzone serią próbną (12:00).