W tegorocznym Pucharze Świata kilku młodych zawodników już zaznaczyło swoją obecność. Jak co roku dla juniorów najważniejszym wydarzeniem całego sezonu są oczywiście Mistrzostwa Świata Juniorów, które tym razem zostaną rozegrane w szwajcarskim Kanderstegu. Już dziś o medale czempionatu powalczą zarówno skoczkinie, jak i skoczkowie.
Program indywidualnych zmagań w MŚ Juniorów Kandersteg 2018:
- 1 lutego 2018 r. (czwartek):
15:00 – seria próbna kobietprzesunięta- 15:30 – seria próbna kobiet
- 16:15 – konkurs indywidualny kobiet
- 2 lutego 2018 r. (piątek):
- 18:00 – seria próbna mężczyzn
- 19:15 – seria próbna kobiet
Tekstowa relacja LIVE (FIS) widnieje poniżej.
Wideo LIVE stream z konkursów można obejrzeć na oficjalnej stronie imprezy, tutaj >>>
Pilch w gronie kandydatów do medalu
W tegorocznej odsłonie Mistrzostw Świata Juniorów, najlepsi skoczkowie i skoczkinie, którzy nie ukończyli, lub w tym roku ukończą 20 lat powalczą w szwajcarskim Kanderstegu, na przebudowanej w latach 2015-2016 Lötschberg-Schanze (K-95 / HS-106). Jej rekordzistą jest reprezentant Helwetów, Andreas Schuler, który w styczniu 2017 roku poszybował 111 metrów.
Do batalii o mistrzowskie tytuły w Kanderstegu przystąpi dziś 56 skoczkiń (z 18 krajów) oraz 67 skoczków (z 19 krajów). W tym gronie są cztery polskie skoczkinie – Kamila Karpiel, Joanna Kil, Kinga Rajda oraz Anna Twardosz. Reprezentantki naszego kraju nie są jednak w gronie zawodniczek, które powinny odegrać dziś kluczowe role w czołówce. Wystarczy zaznaczyć, że podczas treningów najlepiej prezentowała się najmniej doświadczona Kil. Największą faworytką do złota jest Słowenka Nika Kriznar, która zdominowała wszystkie cztery oficjalne serie treningowe. Do narciarskiej batalii o podium mogą się włączyć m.in.: Francuzka Lucile Morat, Włoszka Lara Malsiner oraz Słowenka Ema Klinec.
W męskim gronie, które powalczy o podium czempionatu juniorów znajduje się czterech podopiecznych trenera Macieja Maciusiaka z kadry juniorskiej – Bartosz Czyż, Kacper Juroszek, Tomasz Pilch oraz Paweł Wąsek. W tej czwórce naszą największą nadzieję na dobry wynik jest Pilch, który tej zimy wygrywał już konkursy Pucharu Kontynentalnego i stać go na walkę nawet o medale. Sporym potencjałem, jednak obecnie nie najwyższą formą dysponują Czyż i Wąsek. Pewną niewiadomą jest forma znacznie mniej doświadczonego Juroszka. Grono medalowych kandydatów jest jednak dość pokaźne. W treningach brylowali Norweg Marius Lindvik i Niemiec Constantin Schmid, który na swoim koncie ma już medal MŚ Juniorów zdobyty rok temu w amerykańskim Park City. Spore aspiracje mogą mieć także z pewnością Austriak Clemens Leitner, kolejny z Niemców Justin Lisso, Francuz Jonathan Learoyd, a o niespodziankę może się postarać Słoweniec Zak Mogel.
Przypomnijmy, że Polacy pięciokrotnie w historii sięgali po indywidualne medale Mistrzostw Świata Juniorów. Złote krążki zdobywali Jakub Wolny (Predazzo 2014) i Mateusz Rutkowski (Stryn 2004), a srebrnymi zdobyczami mogą się pochwalić Klemens Murańka (Liberec 2013), Aleksander Zniszczoł (Erzurum 2012) oraz Maciej Kot (Strbske Pleso 2009). Czy do tego zaszczytnego klubu już niebawem dołączy siostrzeniec Adama Małysza, Tomasz Pilch?
Lista startowa konkursu kobiet:
BIB | zawodnik | kraj |
1 | Dayana Pekha | KAZ |
2 | Alena Czekala | SUI |
3 | Ren Mikase | JPN |
4 | Marita Kramer | AUT |
5 | Kamila Karpiel | POL |
6 | Anna Hoffmann | USA |
7 | Aleksandra Barantceva | RUS |
8 | Oceane Paillard | FRA |
9 | Katra Komar | SLO |
10 | Ingebjoerg Saglien Braaten | NOR |
11 | Arantxa Lancho | GER |
12 | Martina Ambrosi | ITA |
13 | Nicole Maurer | CAN |
14 | Josephine Maurer | FRA |
15 | Ayuka Kamoda | JPN |
16 | Samatha Macuga | USA |
17 | Joanna Kil | POL |
18 | Rea Kindlimann | SUI |
19 | Jerneja Brecl | SLO |
20 | Jessica Malsiner | ITA |
21 | Claudia Purker | AUT |
22 | Natasha Bodnarchuk | CAN |
23 | Carina Alexandra Militaru | ROU |
24 | Lidiia Iakovleva | RUS |
25 | Julia Tervahartiala | FIN |
26 | Guy-Lim Park | KOR |
27 | Eirin Maria Kvandal | NOR |
28 | Simona Weinlichova | CZE |
29 | Selina Freitag | GER |
30 | Jana Mrakotova | CZE |
31 | Romane Dieu | FRA |
32 | Luisa Goerlich | GER |
33 | Virag Voros | HUN |
34 | Alice Puntel | ITA |
35 | Sophie Mair | AUT |
36 | Anna Odine Stroem | NOR |
37 | Shihori Oi | JPN |
38 | Ema Klinec | SLO |
39 | Abigail Strate | CAN |
40 | Andreea Diana Trambitas | ROU |
41 | Kinga Rajda | POL |
42 | Alexandra Kustova | RUS |
43 | Annika Belshaw | USA |
44 | Logan Sankey | USA |
45 | Lisa Eder | AUT |
46 | Silje Opseth | NOR |
47 | Zdenka Pesatova | CZE |
48 | Valentina Sderzhikova | KAZ |
49 | Lara Malsiner | ITA |
50 | Natalie Eilers | CAN |
51 | Lucile Morat | FRA |
52 | Nika Kriznar | SLO |
53 | Sofia Tikhonova | RUS |
54 | Gianina Ernst | GER |
55 | Anna Twardosz | POL |
56 | Nozomi Maruyama | JPN |
Lista startowa konkursu mężczyzn:
BIB | zawodnik | kraj |
1 | Andrew Urlaub | USA |
2 | Aljaz Osterc | SLO |
3 | Aleksandr Marchukov | RUS |
4 | Valentin Foubert | FRA |
5 | Mihnea Alexandru Spulber | ROU |
6 | Bartosz Czyż | POL |
7 | Justin Lisso | GER |
8 | Ren Nikaido | JPN |
9 | Lars Kindlimann | SUI |
10 | Maximilian Lienher | AUT |
11 | Jonne Vetelaeinen | FIN |
12 | Sergey Zyryanov | KAZ |
13 | Fredrik Villumstad | NOR |
14 | Benedikt Holub | CZE |
15 | Mattia Galiani | ITA |
16 | Nikita Devyatkin | AZ |
17 | Francesco Cecon | ITA |
18 | Taavi Pappel | EST |
19 | Mika Schwann | AUT |
20 | Kalle Heikkinen | FIN |
21 | Jesper Oedegaard | NOR |
22 | Bor Pavlovcic | SLO |
23 | Cedrik Weigel | GER |
24 | Radek Selcer | CZE |
25 | Kacper Juroszek | POL |
26 | Daniel Andrei Cacina | ROU |
27 | Muhammed Munir Gungen | TUR |
28 | Mikhail Purtov | RUS |
29 | Olan Lacroix | SUI |
30 | Hunter Gibson | USA |
31 | Alessandro Batby | FRA |
32 | Taro Yamakawa | JPN |
33 | Kevin Maltsev | EST |
34 | Florian Molnar | HUN |
35 | Hunor Farkas | HUN |
36 | Decker Dean | USA |
37 | Jan Hoerl | AUT |
38 | Giovanni Bresadola | ITA |
39 | Kiril Kotik | RUS |
40 | Philipp Raimund | GER |
41 | Thomas Aasen Markeng | NOR |
42 | Mathis Contamine | FRA |
43 | Muhammed Ali Bedir | TUR |
44 | Ivan Zelenchuk | UKR |
45 | Zak Mogel | SLO |
46 | Niko Loeyitaeinen | FIN |
47 | Dominik Peter | SUI |
48 | Masamitsu Ito | JPN |
49 | Dusan Dolezel | CZE |
50 | Paweł Wąsek | POL |
51 | Andreas Alamommo | FIN |
52 | Nicolae Sorin Mitrofan | ROU |
53 | Sandro Hauswirth | SUI |
54 | Tomasz Pilch | POL |
55 | Casey Larson | USA |
56 | Clemens Leitner | AUT |
57 | Maksim Sergeev | RUS |
58 | Domen Prevc | SLO |
59 | Jonathan Learoyd | FRA |
60 | Constantin Schmid | GER |
61 | Sergey Tkachenko | KAZ |
62 | Gabriele Zambelli | ITA |
63 | Marius Lindvik | NOR |
64 | Frantisek Holik | CZE |
65 | Artti Aigro | EST |
66 | Riki Kurita | JPN |
67 | Andrii Vaskul | UKR |
Tekstowa relacja LIVE (konkurs kobiet):
Tekstowa relacja LIVE (konkurs mężczyzn):
informacja własna