Mistrz olimpijski z PyeongChang nie zwalnia tempa! Kamil Stoch okazał się najlepszym zawodnikiem podczas dwóch oficjalnych treningów na dużej skoczni Salpausselka HS-130 (K-116) w fińskim Lahti. Dwukrotnie w czołowej trójce plasował się też Niemiec Markus Eisenbichler. Z bardzo dobrej strony pokazał się również Dawid Kubacki.
Stoch na czele pierwszego treningu
Pierwsza seria treningowa na dużej skoczni w Lahti rozpoczęła się z 11. belki startowej. To z tej platformy najazdowej najdłuższy skok całej rundy oddał Słoweniec Anze Lanisek, który poszybował 132 metry. Ostatecznie podopieczny trenera Gorana Janusa zajął trzecie miejsce. Wyżej uplasowali się skaczący z 9. najazdu lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Kamil Stoch (129,0 m), a także mający minimalnie słabszy wiatr w plecy od Polaka Niemiec Markus Eisenbichler (129,0 m). Czołową szóstkę stawki uzupełnili dwaj Austriacy, Stefan Kraft (124,0 m) i Michael Hayboeck (125,0 m) oraz Norweg Johann Andre Forfang (121,0 m).
Na siódmej pozycji wylądował kolejny z biało-czerwonych, Dawid Kubacki, który osiągnął 121,5 metra. W trzeciej dziesiątce zameldowali się: Jakub Wolny (117,0 m / 23. miejsce), Stefan Hula (117,0 m / 24. miejsce) oraz Maciej Kot (115,5 m / 27. miejsce). Na 36. pozycji sklasyfikowany został Piotr Żyła (114,0 m).
Stoch przed Kubackim w drugim treningu
Także w drugiej serii treningowej najlepszym skoczkiem w ponad 70-osobowej stawce okazał się Kamil Stoch. Podopieczny trenera Stefana Horngachera poszybował 127 metrów z 6. belki startowej przy wietrze 0,41 m/s w plecy. Tuż za nim wylądował kolejny z biało-czerwonych, Dawid Kubacki, który startując z 7. belki startowej doleciał do 131 metra (przy wietrze 0,09 m/s). Trzecie miejsce zajął autor najdłuższego skoku obu treningów, Niemiec Markus Eisenbichler, który z 8. belki poleciał na odległość 133,5 metra (wiatr 0,11 m/s w plecy). W czołowej szóstce zmieścili się ponadto: kolejny z podopiecznych trenera Wernera Schustera, Richard Freitag (124,5 m), Norweg Robert Johansson (123,0 m) oraz Austriak Stefan Kraft (123,0 m).
Na 22. miejscu wylądował najstarszy zawodnik polskiej kadry Stefan Hula (119,5 m), a na przełomie czwartej i piątej dziesiątki sklasyfikowani zostali: Piotr Żyła (115,0 m / 39. miejsce) oraz Jakub Wolny (115,0 m / 41. miejsce). Zaledwie 99 metrów uzyskał Maciej Kot, przez co zajął dopiero 65. lokatę.
Na godz. 18:00 zaplanowany jest start kwalifikacji. Tekstowa relacja LIVE jest dostępna na SkokiPolska.pl >>>
Wyniki pierwszego treningu:
zawodnik | kraj | belka | wiatr | skok I | punkty | |
1 | Kamil Stoch | POL | 9 | -0,85 | 129,0 m | 101.9 |
2 | Markus Eisenbichler | GER | 9 | -0,72 | 129,0 m | 100.6 |
3 | Anze Lanisek | SLO | 11 | -0,34 | 132,0 m | 92.3 |
4 | Stefan Kraft | AUT | 9 | -0,69 | 124,0 m | 91.3 |
5 | Michael Hayboeck | AUT | 9 | -0,47 | 125,0 m | 90.8 |
6 | Johann Andre Forfang | NOR | 9 | -0,89 | 121,0 m | 87.9 |
7 | Dawid Kubacki | POL | 9 | -0,74 | 121,5 m | 87.3 |
8 | Andreas Stjernen | NOR | 9 | -0,82 | 121,0 m | 87.2 |
9 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 9 | -0,62 | 122,0 m | 87.0 |
10 | Constantin Schmid | GER | 9 | -0,43 | 123,0 m | 86.8 |
11 | Richard Freitag | GER | 9 | -0,64 | 121,0 m | 85.4 |
12 | Anders Fannemel | NOR | 9 | -0,72 | 120,0 m | 84.4 |
Alex Insam | ITA | 9 | -0,46 | 121,5 m | 84.4 | |
14 | Robert Johansson | NOR | 9 | -0,75 | 119,0 m | 82.9 |
15 | Stephan Leyhe | GER | 9 | -0,77 | 118,5 m | 82.2 |
16 | Jernej Damjan | SLO | 9 | -0,68 | 118,5 m | 81.3 |
17 | Clemenns Aigner | AUT | 9 | -0,66 | 118,5 m | 81.1 |
Kevin Bickner | USA | 9 | -0,49 | 119,5 m | 81.1 | |
19 | Andreas Wellinger | GER | 9 | -0,76 | 117,5 m | 80.3 |
20 | Yukiya Sato | JPN | 9 | -0,39 | 119,5 m | 80.1 |
21 | Gregor Schlierenzauer | AUT | 9 | -0,69 | 117,5 m | 79.6 |
Vladimir Zografski | BUL | 9 | -0,25 | 120,0 m | 79.6 | |
23 | Jakub Wolny | POL | 9 | -0,62 | 117,0 m | 78.0 |
24 | Stefan Hula | POL | 9 | -0,61 | 117,0 m | 77.8 |
25 | Pius Paschke | GER | 9 | -0,5 | 117,5 m | 77.6 |
26 | Nejc Dezman | SLO | 9 | -0,82 | 115,5 m | 77.3 |
27 | Maciej Kot | POL | 9 | -0,72 | 115,5 m | 76.3 |
28 | Janne Ahonen | FIN | 9 | -0,27 | 118,0 m | 76.2 |
29 | Taku Takeuchi | JPN | 9 | -0,69 | 115,5 m | 76.0 |
30 | Tilen Bartol | SLO | 9 | -0,71 | 115,0 m | 75.3 |
Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 9 | -0,27 | 117,5 m | 75.3 | |
32 | Karl Geiger | GER | 9 | -0,7 | 115,0 m | 75.2 |
33 | Junshiro Kobayashi | JPN | 9 | -0,76 | 114,5 m | 74.9 |
34 | Simon Ammann | SUI | 9 | -0,99 | 112,5 m | 73.6 |
35 | Denis Kornilov | RUS | 9 | -0,27 | 116,5 m | 73.5 |
36 | Piotr Żyła | POL | 9 | -0,7 | 114,0 m | 73.4 |
37 | Daniel Andre Tande | NOR | 9 | -0,85 | 113,0 m | 73.1 |
38 | Noriaki Kasai | JPN | 9 | -0,73 | 113,5 m | 72.8 |
39 | Mikhail Nazarov | RUS | 9 | -0,22 | 115,5 m | 71.2 |
40 | Niko Kytoesaho | FIN | 11 | -0,31 | 120,0 m | 70.4 |
41 | Domen Prevc | SLO | 9 | -0,56 | 113,0 m | 70.1 |
42 | Evgeniy Klimov | RUS | 9 | -0,44 | 112,0 m | 67.1 |
43 | Gregor Deschwanden | SUI | 9 | -0,58 | 111,0 m | 66.7 |
Roman Koudelka | CZE | 9 | -0,4 | 112,0 m | 66.7 | |
45 | Anze Semenic | SLO | 9 | -0,72 | 109,5 m | 65.5 |
Manuel Fettner | AUT | 9 | -0,9 | 108,5 m | 65.5 | |
47 | Jarkko Maeaettae | FIN | 11 | -0,53 | 116,0 m | 65.4 |
48 | Clemens Leitner | AUT | 9 | -0,35 | 110,5 m | 63.5 |
49 | Sebastian Colloredo | ITA | 9 | -0,35 | 110,0 m | 62.6 |
50 | Killian Peier | SUI | 9 | -0,4 | 109,5 m | 62.2 |
51 | Davide Bresadola | ITA | 9 | -0,25 | 110,0 m | 61.6 |
52 | Sandro Hauswirth | SUI | 9 | -0,22 | 110,0 m | 61.3 |
53 | Alexey Romashov | RUS | 9 | -0,04 | 111,0 m | 61.2 |
54 | Kevin Maltsev | EST | 9 | -0,08 | 110,0 m | 59.8 |
55 | Antti Aalto | FIN | 9 | -0,52 | 107,0 m | 58.9 |
56 | Cestmir Kozisek | CZE | 9 | -0,4 | 107,5 m | 58.6 |
57 | Martti Nomme | EST | 11 | -0,19 | 113,0 m | 56.5 |
58 | Andreas Alamommo | FIN | 9 | -0,13 | 107,5 m | 55.8 |
59 | Janne Korhonen | FIN | 11 | -0,25 | 107,5 m | 47.3 |
60 | William Rhoads | USA | 9 | -0,49 | 98,5 m | 43.3 |
61 | Roberto Dellasega | ITA | 9 | -0,32 | 99,0 m | 42.5 |
62 | Michael Glasder | USA | 9 | -0,28 | 99,0 m | 42.1 |
63 | Casey Larson | USA | 9 | -0,37 | 96,5 m | 38.5 |
64 | Ville Larinto | FIN | 11 | -0,31 | 102,0 m | 38.0 |
65 | Tom Hilde | NOR | 9 | -0,23 | 96,0 m | 36.2 |
66 | Eetu Nousiainen | FIN | 9 | -0,52 | 93,0 m | 33.7 |
67 | Juho Ojala | FIN | 11 | -0,25 | 99,5 m | 32.9 |
68 | Matthew Soukup | CAN | 9 | -0,26 | 93,0 m | 31.1 |
69 | Sabirzhan Muminov | KAZ | 9 | -0,21 | 93,0 m | 30.6 |
70 | Frans Taehkaevuori | FIN | 11 | -0,3 | 89,0 m | 14.5 |
71 | Konstantin Sokolenko | KAZ | 9 | -0,51 | 75,0 m | 1.2 |
DNS | Marat Zhaparov | KAZ | - | - | - | - |
DNS | Alexey Korolev | KAZ | - | - | - | - |
Wyniki drugiego treningu:
zawodnik | kraj | belka | wiatr | skok II | punkty | |
1 | Kamil Stoch | POL | 6 | -0,41 | 127,0 m | 103.5 |
2 | Dawid Kubacki | POL | 7 | -0,09 | 131,0 m | 102.6 |
3 | Markus Eisenbichler | GER | 8 | -0,11 | 133,5 m | 102.4 |
4 | Richard Freitag | GER | 6 | -0,13 | 124,5 m | 96.1 |
5 | Robert Johansson | NOR | 6 | -0,2 | 123,0 m | 94.1 |
6 | Stefan Kraft | AUT | 6 | -0,13 | 123,0 m | 93.4 |
7 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 9 | 0 | 131,0 m | 91.9 |
8 | Johann Andre Forfang | NOR | 6 | -0,13 | 122,0 m | 91.6 |
9 | Stephan Leyhe | GER | 8 | -0,32 | 125,5 m | 90.2 |
10 | Karl Geiger | GER | 8 | -0,37 | 123,5 m | 87.1 |
11 | Andreas Stjernen | NOR | 8 | -0,19 | 124,0 m | 86.1 |
12 | Daniel Andre Tande | NOR | 6 | -0,36 | 117,5 m | 85.9 |
13 | Jernej Damjan | SLO | 8 | -0,14 | 124,0 m | 85.6 |
14 | Anze Lanisek | SLO | 10 | -0,38 | 126,0 m | 81.9 |
15 | Michael Hayboeck | AUT | 8 | -0,36 | 120,5 m | 81.6 |
16 | Andreas Wellinger | GER | 6 | -0,5 | 114,0 m | 81.0 |
17 | Taku Takeuchi | JPN | 8 | -0,31 | 119,5 m | 79.3 |
18 | Gregor Schlierenzauer | AUT | 9 | -0,22 | 122,5 m | 78.9 |
19 | Denis Kornilov | RUS | 10 | -0,08 | 125,5 m | 77.9 |
20 | Janne Ahonen | FIN | 10 | 0,07 | 126,0 m | 77.4 |
21 | Clemens Aigner | AUT | 8 | -0,31 | 118,0 m | 76.6 |
22 | Stefan Hula | POL | 8 | 0 | 119,5 m | 76.1 |
23 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 10 | -0,24 | 123,5 m | 76.0 |
24 | Yukiya Sato | JPN | 10 | -0,14 | 124,0 m | 75.8 |
25 | Alex Insam | ITA | 10 | -0,27 | 123,0 m | 75.4 |
Sandro Hauswirth | SUI | 10 | -0,36 | 122,5 m | 75.4 | |
27 | Gregor Deschwanden | SUI | 9 | -0,27 | 120,0 m | 74.9 |
28 | Pius Paschke | GER | 8 | -0,01 | 118,5 m | 74.4 |
29 | Constantin Schmid | GER | 8 | -0,18 | 117,5 m | 74.3 |
30 | Nejc Dezman | SLO | 9 | -0,18 | 120,0 m | 73.9 |
31 | Roman Koudelka | CZE | 10 | -0,1 | 122,5 m | 72.7 |
32 | Domen Prevc | SLO | 9 | -0,07 | 119,5 m | 71.9 |
33 | Vladimir Zografski | BUL | 10 | -0,4 | 119,5 m | 70.4 |
34 | Andreas Alamommo | FIN | 10 | -0,28 | 120,0 m | 70.1 |
35 | Junshiro Kobayashi | JPN | 6 | -0,29 | 109,0 m | 69.9 |
36 | Alexey Romashov | RUS | 10 | -0,44 | 118,5 m | 69.0 |
37 | Cestmir Kozisek | CZE | 10 | -0,25 | 119,5 m | 68.9 |
38 | Manuel Fettner | AUT | 8 | -0,17 | 114,5 m | 68.8 |
39 | Piotr Żyła | POL | 8 | -0,06 | 115,0 m | 68.6 |
40 | Evgeniy Klimov | RUS | 10 | 0,08 | 120,5 m | 67.4 |
41 | Jakub Wolny | POL | 9 | -0,34 | 115,0 m | 66.6 |
42 | Antti Aalto | FIN | 10 | -0,2 | 118,5 m | 66.5 |
Clemens Leitner | AUT | 10 | -0,28 | 118,0 m | 66.5 | |
44 | Killian Peier | SUI | 10 | -0,27 | 117,5 m | 65.5 |
45 | Tilen Bartol | SLO | 10 | -0,27 | 111,5 m | 64.7 |
46 | Kevin Bickner | USA | 10 | 0,05 | 118,5 m | 64.1 |
47 | Mikhail Nazarov | RUS | 10 | -0,38 | 116,0 m | 63.9 |
48 | Anze Semenic | SLO | 8 | -0,2 | 111,5 m | 63.7 |
49 | Tom Hilde | NOR | 10 | -0,49 | 115,0 m | 63.2 |
50 | Martti Nomme | EST | 10 | -0,36 | 114,5 m | 61.0 |
51 | Anders Fannemel | NOR | 6 | -0,13 | 104,5 m | 60.1 |
52 | Sebastian Colloredo | FIN | 10 | -0,45 | 113,0 m | 59.2 |
53 | Niko Kytoesaho | FIN | 10 | -0,19 | 114,0 m | 58.3 |
54 | Davide Bresadola | ITA | 10 | -0,33 | 112,5 m | 57.1 |
55 | Simon Ammann | SUI | 10 | -0,08 | 107,0 m | 54.4 |
Michael Glasder | USA | 10 | -0,6 | 109,5 m | 54.4 | |
57 | Kevin Maltsev | EST | 10 | -0,44 | 109,0 m | 51.9 |
58 | Frans Taehkaevuori | FIN | 10 | -0,18 | 108,0 m | 47.4 |
59 | Casey Larson | USA | 10 | -0,42 | 106,5 m | 47.2 |
60 | Janne Korhonen | FIN | 10 | -0,18 | 107,0 m | 45.6 |
61 | Ville Larinto | FIN | 10 | -0,06 | 107,5 m | 45.3 |
62 | Matthew Soukup | CAN | 10 | -0,49 | 105,0 m | 45.2 |
63 | Eetu Nousiainen | FIN | 10 | -0,35 | 104,5 m | 42.9 |
64 | Roberto Dellasega | ITA | 10 | -0,44 | 103,5 m | 42.0 |
65 | Maciej Kot | POL | 8 | -0,25 | 99,0 m | 41.8 |
66 | Sabirzhan Muminov | KAZ | 10 | -0,22 | 101,5 m | 36.2 |
67 | William Rhoads | USA | 10 | -0,2 | 101,5 m | 35.9 |
68 | Juho Ojala | FIN | 10 | -0,23 | 97,0 m | 28.2 |
69 | Jarkko Maeaettae | FIN | 10 | -0,58 | 95,0 m | 28.1 |
70 | Marat Zhaparov | KAZ | 10 | -0,39 | 96,0 m | 28.0 |
71 | Konstantin Sokolenko | KAZ | 10 | -0,56 | 83,0 m | 6.3 |
72 | Alexey Korolev | KAZ | 10 | -0,5 | 78,0 m | 0.0 |
DNS | Noriaki Kasai | JPN | - | - | - | - |
informacja własna