You are currently viewing PŚ Lahti: Stoch wygrywa kwalifikacje, Kubacki drugi!

PŚ Lahti: Stoch wygrywa kwalifikacje, Kubacki drugi!

Kamil Stoch Zakopane.2018 fot.Julia .Piatkowska - PŚ Lahti: Stoch wygrywa kwalifikacje, Kubacki drugi!Kamil Stoch, który był najlepszy w dwóch oficjalnych seriach treningowych w Lahti, wygrał także kwalifikacje do konkursu Pucharu Świata, który zostanie rozegrany w niedzielę. Wysoką formę potwierdził także Dawid Kubacki, który zajął drugie miejsce. Awans do indywidualnych zmagań wywalczyła cała biało-czerwona szóstka podopiecznych trenera Horngachera.

Kubacki.Zakopane.2018 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PŚ Lahti: Stoch wygrywa kwalifikacje, Kubacki drugi!
Dawid Kubacki (fot. Julia Piątkowska)

Kamil Stoch, który w PyeongChang wywalczył tytuł mistrza olimpijskiego nic nie stracił ze swojej wielkiej formy. Lider polskiej kadry po oddaniu dwóch najlepszych treningowych skoków, wygrał kwalifikacje do niedzielnego konkursu Pucharu Świata w fińskim Lahti. 30-letni reprezentant naszego kraju poszybował w niekorzystnych warunkach wietrznych (0,23 m/s) aż 134,5 metra dystansując tym samym najgroźniejszych rywali. Na drugiej pozycji wylądował kolejny z podopiecznych trenera Stefana Horngachera, Dawid Kubacki, który przy minimalnym wietrze pod narty (0,02 m/s) skoczył 130,5 metra. Trzecie miejsce zajął również bardzo dobrze prezentujący się w treningach Niemiec Markus Eisenbichler (128,0 m / 0,24 m/s w plecy).

Eisenbichler Markus WC.Falun .2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PŚ Lahti: Stoch wygrywa kwalifikacje, Kubacki drugi!
Markus Eisenbichler (fot. Julia Piątkowska)

Dwie kolejne lokaty także należały do zawodników trenowanych przez Wernera Schustera. Czwarty był Stephan Leyhe (127,5 m), a piąty Karl Geiger (128,0 m). Czołową szóstkę uzupełnił Austriak Stefan Kraft (124,0 m), a siódmy był mistrz olimpijski z normalnej skoczni, Niemiec Andreas Wellinger (123,0 m).

W czołowej dziesiątce poza Stochem i Kubackim zmieścił się jeszcze jeden reprezentant Polski, który w treningach skakał w kratkę. W kwalifikacjach 121,5-metrowa odległość Maciejowi Kotowi pozwoliła jednak na zajęcie bardzo dobrej 9. pozycji. Równą, dobrą formę prezentował też Jakub Wolny, który po skoku na 120,5 metra wywalczył na 19. miejsce. Na 27. pozycji zameldował się Piotr Żyła (117,5 m), a 35. był Stefan Hula (116,5 m). Tym samym cała biało-czerwona szóstka wywalczyła awans do niedzielnego konkursu indywidualnego.

Maciej Kot Bischofshofen.2018 fot.Julia .Piatkowska2 300x200 - PŚ Lahti: Stoch wygrywa kwalifikacje, Kubacki drugi!
Maciej Kot (fot. Julia Piątkowska)

Nie zachwycili reprezentanci gospodarzy. Z 10 fińskich skoczków, którzy wystartowali w kwalifikacjach, awans do konkursu uzyskało tylko 3 – Antti Aalto (44. miejsce), Janne Ahonen (46. miejsce) oraz Andreas Alamommo (49. miejsce). W niedzielnych zawodach nie wystartują m.in.: triumfator pucharowych zmagań w Zakopanem, Słoweniec Anze Semenic, zwycięzca rywalizacji w Engelbergu, Norweg Anders Fannemel oraz narciarski weteran z Japonii, Noriaki Kasai.

Cała runda kwalifikacyjna została rozegrana z 7. belki startowej. Wiatr był zmienny, jednak nie wiał mocno. Najbardziej na warunkach skorzystał Austriak Manuel Fettner (0,23 m/s pod narty), który zajął jednak dopiero 41. miejsce. Najmocniejszy wiatr w plecy miał jego rodak, Michael Hayboeck (0,66 m/s w plecy), który ostatecznie był 20.

Jutro skoczków czeka rywalizacja drużynowa. Początek konkursu już o godz. 16:30. Konkurs indywidualny rozpocznie się w niedzielę o godz. 15:30.