You are currently viewing Koniec sezonu dla Vojtěcha Štursy i Andraža Modica!
Problemy podczas lądowania Vojtecha Stursy (fot. Julia Piątkowska)

Koniec sezonu dla Vojtěcha Štursy i Andraža Modica!

Mimo iż sezon 2017/2018 wciąż trwa, a do zakończenia międzynarodowych cykli FIS wciąż pozostało kilka konkursów, niektórzy zawodnicy już zakończyli zimowe starty. Decyzję o rezygnacji z dalszych skoków podjął niezadowolony ze swojej postawy 22-letni Czech Vojtech Stursa. Kontuzja zmusiła natomiast do zakończenia sezonu o rok młodszego Słoweńca, Andraza Modica.

 

Štursa w formie… w mediach społecznościowych

Stursa Vojtech PK.Zakopane.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - Koniec sezonu dla Vojtěcha Štursy i Andraža Modica!
Vojtěch Štursa (fot. Julia Piątkowska)

Sezon 2017/18 nie był łaskawy dla Vojtěcha Štursy (fot. Julia Piątkowska). 22-letni skoczek z Liberca podczas 11 występów w Pucharze Świata zdobył zaledwie 3 punkty i znajduje się na odległym 60. miejscu w ogólnej klasyfikacji. Za podopiecznym trenera Richarda Schallerta znajduję się tylko 6 skoczków. Już na samym początku sezonu, podczas inauguracji w Wiśle skoczek doznał upadku skacząc na odległość 114 metrów (podczas kwalifikacji zajął wtedy najgorsze 66. miejsce w sezonie). Upadek mimo, że wyglądał dość groźnie zakończył się tylko na stłuczeniach i siniakach. Już wtedy mogliśmy spodziewać się, że sezon olimpijski w wykonaniu Czecha nie będzie przypominał poprzedniej zimy, którą zakończył na 36. miejscu w pucharowej generalce. W obecnym sezonie Czech znalazł się w finałowej „trzydziestce” tylko raz – podczas grudniowego konkursu w rosyjski, Niżnym Tagile. Po nieudanych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChang, Štursa zdecydował się opuścić kolejne zawody w fińskim Lahti, a krótko po tym postanowił zakończyć starty tej zimy, o czym poinformował swoich fanów za pomocą mediów społecznościowych.

– Dla mnie sezon się kończy. Czas oczyścić głowę i wrócić do pozytywnego myślenia. Dla tych którzy pytają czemu, po prostu z formą jaką teraz mam nie ma sensu dalej rywalizować i skakać 110 metrów. To bolesne. Teraz jest czas na odpoczynek, oczyszczenie głowy. Zacznę treningi do przyszłego sezonu wcześniej, aby wrócić z większą siłą – napisał.

Dodajmy, że podczas trwającej zimy mogliśmy zaobserwować większe zainteresowanie Vojtěcha Štursy obecnością w mediach społecznościowych, niż swoich możliwości na skoczni. Najpierw po swoim upadku w pucharowej inauguracji w Wiśle mocno skrytykował organizację zmagań na według niego, fatalnie przygotowanej, zmrożonej skoczni. Później wzbudził skandal zdjęciem dodanym na Instagrama. Widniał na nim on sam, mocno wychudzony i wciągający brzuch, jednak największe kontrowersje wzbudził zamieszczony przez niego komentarz. „Kiedy skaczesz jak Somalijczyk, musisz wyglądać jak Somalijczyk” – napisał. Sam Włodzimierz Szaranowicz określił zdjęcie zawodnika „niesmacznym żartem”.

 

Kontuzja kończy sezon Modica

Andraz Modic FIS.Cup .Szczyrk.2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Koniec sezonu dla Vojtěcha Štursy i Andraža Modica!
Andraž Modic (fot. Julia Piątkowska)

Decyzję o przedwczesnym zakończeniu sezonu podjął Andraž Modic. Drużynowy wicemistrz ubiegłorocznej Zimowej Uniwersjady w tym sezonie nie popisał się nadzwyczajnymi osiągnięciami. 21-letni Słoweniec dzięki sześciu występom w tegorocznej edycji cyklu FIS Cup przedwcześnie zakończył sezon zajmując obecnie dopiero 77. miejsce w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 44 punktów (tracąc 713 punktów do prowadzącego Austriaka Eliasa Tollingera). Najlepsze wyniki Słoweńca w „trzeciej lidze” to 10. miejsce podczas letniego konkursu w Villach oraz 17. lokata wywalczona w trakcie styczniowych zmagań w Planicy.

Pod koniec lutego młody Słoweniec wziął udział w zawodach w amerykańskim Brattleboro. Oddał tam bardzo daleki skok, jednak zakończył go nieszczęśliwym upadkiem podczas lądowania. To wydarzenie okazało się brzemienne w skutkach – Modic doznał naderwania więzadeł krzyżowych w kolanie oraz uszkodzenia łąkotki. Ta kontuzja może wyłączyć młodego Słoweńca z treningów nawet na kilka miesięcy. Przed nim – rehabilitacja.

 

Agata Bodak, Bartosz Leja
źródło: Facebook / Instagram / informacja własna

 

Dodaj komentarz