You are currently viewing Coline Mattel zakończyła karierę: „Napisałam mały fragment historii”

Coline Mattel zakończyła karierę: „Napisałam mały fragment historii”

mattel coline s.piwowar - Coline Mattel zakończyła karierę: "Napisałam mały fragment historii"Reprezentantka Francji, Coline Mattel, która w latach 2009-2014 wywalczyła aż 10 trofeów w międzynarodowych zawodach w skokach narciarskich najwyższej rangi, po sezonie 2017/2018 postanowiła zakończyć sportową karierę. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata w wieku 22 lat przyznała, że czuje się spełnioną zawodniczką.

 

– To nie była łatwa decyzja, ale po 11 latach międzynarodowej rywalizacji i blisko 15 latach skakania, myślę, że dotarłam do kresu mojej kariery. Robię to z drżącym sercem, ale bez żalu i goryczy. Dzięki skokom narciarskim przeżyłam najprawdopodobniej najlepsze chwile mojego życia. Intensywne emocje, przyjaźnie, radość, ból, zwycięstwa, medale, porażki, wyrzeczenia, wątpliwości, strach, ulga, szczęście… te wszystkie odczucia i momenty naznaczyły moją karierę – wyznała Mattel cytowana przez oficjalną stronę internetową Francuskiego Związku Narciarskiego.

Sześciokrotna medalistka Mistrzostw Świata Juniorów oceniła również drogę, jaką podczas jej kariery przeszły żeńskie skoki narciarskie. – Dorastałam będąc częścią tej dyscypliny sportu. Widziałam walkę dziewczyn o rozwój kobiecych skoków narciarskich, aby były tak samo rozpoznawalne jak skoki mężczyzn. Droga wciąż jest długa i powinna prowadzić aż do lotów narciarskich, parytetów w skokach i drużynowych konkursach kobiet na najważniejszych imprezach. Ufam jednak wszystkim dziewczynom, które nadal uprawiają ten sport. Jestem dumna, że mogłam uczestniczyć w tej walce i napisać w niej mały fragment historii – podsumowała zawodniczka z francuskiego Contamines-Montjoie.

Przypomnijmy, że Mattel mimo młodego wieku jest jedną z najbardziej utytułowanych skoczkiń narciarskich w historii. Swoje sukcesy zaczęła już w 2009 roku, kiedy to w Strbskim Plesie wywalczyła pierwszy w karierze (brązowy) medal Mistrzostw Świata Juniorów. Później jeszcze pięciokrotnie sięgała po krążki tej imprezy, w tym po indywidualne złoto, które zdobyła w 2011 roku w Otepää. Jej największymi sukcesami w seniorskiej rywalizacji najwyższej rangi były jednak trzecie lokaty zajmowane podczas najważniejszych narciarskich imprez – Zimowych Igrzysk Olimpijskich (Soczi 2014) oraz Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym (Oslo 2011). Ponadto w sezonie 2012/2013 Coline Mattel zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dodajmy, że francuska podopieczna trenerów Jacquesa Gaillarda, Freda Zoza i Mino Juliena, 9-krotnie wskakiwała na podium zawodów PŚ. Wygrywała dwa razy – w Krasnej Polanie (2012 r.) oraz Sapporo (2013 r.).

Patrząc na sportowe aspekty, ostatnie sezonu w wykonaniu Mattel były jednak zupełnie nieudane. Po udanych latach 2011-2014 kariera Francuzki zaczęła przygasać – urodzona w Sallanches zawodniczka w zmaganiach elity plasowała się coraz niżej, aż w końcu w minionym sezonie nie udało jej się zdobyć ani jednego pucharowego punktu. Problemy z powrotem do wielkiej formy sprzed kilku lat i brak większych perspektyw rozwoju we Francji z pewnością zaważyły na decyzji utytułowanej 22-latki.

 

Największe osiągnięcia Coline Mattel:

medal, lokata / impreza

miejsce / rok, sezon

brąz / Mistrzostwa Świata Juniorów

Strbske Pleso 2009

srebro / Mistrzostwa Świata Juniorów

Hinterzarten 2010

złoto / Mistrzostwa Świata Juniorów

Otepää 2011

brąz / Mistrzostwa Świata

Oslo 2011

2. miejsce / Puchar Kontynentalny

2010/2011

3. miejsce / Puchar Świata

2012/2013

srebro / Mistrzostwa Świata Juniorów

Val di Fiemme 2014

brąz / Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Soczi 2014

 

źródło: ffs.fr / informacja własna

 
Podziel się:

Dodaj komentarz