You are currently viewing Lauri Hakola nowym trenerem Finów, Ahonen poza kadrą!
Lauri Hakola zostanie asystentem nowego trenera, fot. Tuija Hankkila

Lauri Hakola nowym trenerem Finów, Ahonen poza kadrą!

Lauri Hakola fot.Tuija .Hankkila - Lauri Hakola nowym trenerem Finów, Ahonen poza kadrą!Fiński Związek Narciarski ogłosił nazwisko nowego trenera reprezentacji Suomi w skokach narciarskich. Nową nadzieją na przełamanie sportowego impasu w Kraju Tysiąca Jezior ma być Lauri Hakola, który zastąpił na tym stanowisku Andreasa Mittera. – W drużynach narodowych następuje zmiana pokoleniowa. Kadry są młode i głodne rozwoju – mówi nowy szkoleniowiec.

 
mitter 300x199 - Lauri Hakola nowym trenerem Finów, Ahonen poza kadrą!
Andreas Mitter – już były trener Finów (fot. Bartosz Leja)

Fińskie skoki narciarskie w ciągu mijającej dekady znajdują się w ogromnym kryzysie. Kraj, który jeszcze kilkanaście lat temu brylował na światowych arenach, obecnie nie jest w stanie nawiązać walki z takimi nacjami jak Norwegia, Niemcy czy Polska, co więcej – najczęściej w zawodach najwyższej rangi kupuje lokaty z tyłu stawki. Z zadaniem odbudowy fińskiej potęgi nie poradzili sobie tacy szkoleniowcy jak Pekka Niemelä, Kari Ylianttila, Jani Klinga, czy Andreas Mitter, który był pierwszym od wielu lat zagranicznym trenerem ekipy z Kraju Świętego Mikołaja. Austriak w latach 2016-2018 nie zdołał jednak nawiązać do sukcesów, które ze swoimi podopiecznymi odnosili choćby Mika Kojonkoski, czy Janne Väätäinen. W związku z tym, po sezonie olimpijskim 2017/2018 działacze Fińskiego Związku Narciarskiego zakończyli współpracę z Mitterem i rozpoczęli poszukiwania nowego szkoleniowca.

8H7A2794 300x200 - Lauri Hakola nowym trenerem Finów, Ahonen poza kadrą!
Jarkko Määttä (fot. Julia Piątkowska)

Okazuje się, że nie musieli daleko szukać. Najlepszym kandydatem okazał się dotychczasowy trener fińskiego zaplecza, czyli 38-letni Lauri Hakola. Pochodzący z Kuopio Fin w przeszłości sam czynnie uprawiał skoki narciarskie, a do jego największych sukcesów można zaliczyć trzy podia wywalczone w konkursach Pucharu Kontynentalnego oraz srebrny medal, który wraz z kolegami z drużyny wywalczył podczas Mistrzostw Świata Juniorów w 1997 roku. W Pucharze Świata nie brylował - w zawodach najwyższej rangi wystartował 10-krotnie, a najwyższą zajęta przez niego lokatą była 10. (w Ruce w 2006 r.). Od kilku lat jednak Hakola zajmował się odbudową zaplecza fińskich skoków pracując głównie z juniorami. Teraz oczekiwania względem niego wzrosną - zajmie się bowiem szkoleniem kadry narodowej i podobnie jak jego poprzednicy, będzie miał za zadanie doprowadzenie reprezentantów Suomi do szansy na rywalizację z najlepszymi.

Aalto Antti TCS.Bischofshofen.2017 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - Lauri Hakola nowym trenerem Finów, Ahonen poza kadrą!
Antti Aalto (fot. Julia Piątkowska)

Jak zapowiedział nowy trener Finów, zamierza wprowadzić scentralizowany sposób działania i mimo, że chce korzystać z niektórych dotychczasowych rozwiązań wprowadzonych przez Andreasa Mittera, to chce też przywrócić pozycję krajowym centrom narciarskim. Najważniejszym ośrodkiem dla jego ekipy ma być kompleks skoczni Puijo w Kuopio, istotnymi punktami na mapie mają być dla zawodników Suomi także ośrodki w Vuokatti, Ruce i Lahti. - Teraz w drużynach narodowych następuje prawdziwa zmiana pokoleniowa. Wszystkie kadry są młode, zmotywowane i głodne rozwoju. Naszym celem jest wprowadzenie najbardziej efektywnego treningu na świecie. Chcemy na nowo zbudować naszą tożsamość - zapowiada ambitnie Lauri Hakola, który podpisał z krajową federacją dwuletnią umowę, z możliwością przedłużenia o kolejne dwa lata. - Chcemy zwiększyć ilość i jakość treningów, a także wprowadzić długofalowy plan działań. Niezbędne będzie też wprowadzenie trenerskich ekspertyz - dodał świeżo upieczony szkoleniowiec.

8H7A0594 300x199 - Lauri Hakola nowym trenerem Finów, Ahonen poza kadrą!
Janne Ahonen (fot. Julia Piątkowska)

Dodajmy, że jednocześnie z wyborem nowego trenera, Fiński Związek Narciarski ogłosił składy kadr narodowych na sezon 2018/2019. W dwóch grupach (kadra A i B) znalazło się łącznie 8 skoczków, wśród których najstarszym zawodnikiem jest... 23-letni Jarkko Määttä. W gronie wybrańców próżno szukać 40-letniego Janne Ahonena, czy też 28-latków, Ville Larinto i Lauri Asikainena. Nie oznacza to, że choćby 5-krotny triumfator zamierza zakończyć bogatą karierę - najprawdopodobniej będzie on przygotowywał się do nowego sezonu indywidualnie. Wiadomym jest na pewno to, że Lauri Hakola zamierza postawić na młodość, a w swoich planach bierze także pod uwagę progres w szkoleniu fińskich skoczkiń. Czy i po jakim czasie przyniesie to oczekiwane rezultaty?

 

Fińskie kadry w skokach narciarskich na sezon 2018/2019:

  • Kadra A: Antti Aalto (1995), Andreas Alamommo (1998), Jarkko Määttä (1994), Eetu Nousiainen (1997).
  • Kadra B: Kalle Heikkinen (1999), Henri Kavilo (1999), Niko Kytösaho (1999), Niko Löytäinen (1998).
 

źródło: hiihtoliitto.fi / informacja własna

 
Podziel się:

Dodaj komentarz