Stoeckl nie wykorzysta kwoty startowej w Lahti: „Fannemel potrenuje w domu”
Anders Fannemel (fot. Bartosz Leja)

Stoeckl nie wykorzysta kwoty startowej w Lahti: „Fannemel potrenuje w domu”

Zbliżające się Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym w niektórych ekipach powodują coraz większą stabilizację składów, jednak w dużej mierze w gronie najmocniejszych drużyn, szkoleniowcy odważnie rotują nazwiskami. Na nadchodzące konkursy Pucharu Świata do fińskiego Lahti uda się tylko pięciu Norwegów, natomiast słoweński sztab szkoleniowy postanowił wymienić aż trzech z siedmiu zawodników startujących w Oberstdorfie.

 

Stoeckl Alexander WC.Klingenthal.2013 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Stoeckl nie wykorzysta kwoty startowej w Lahti: "Fannemel potrenuje w domu"
Alexander Stoeckl (fot. Julia Piątkowska)

Podczas zmagań na dużym obiekcie Salpausselka (HS-130) w Lahti wystartuje nie sześciu, a pięciu reprezentantów Norwegii. Tym samym trener Alexander Stoeckl postanowił nie wykorzystywać pełnej kwoty startowej przysługującej mu na zmagania elity. Po całkiem udanym powrocie do międzynarodowej rywalizacji, który zaliczył Daniel-Andre Tande (10., 14. i 5. miejsce w Oberstdorfie), mistrz świata w lotach będzie kontynuował starty w narciarskiej „pierwszej lidze”. Niemiecki mamut nie przysłużył się za to także poszukującemu formy Andersowi Fannemelowi, który na Heini-Klopfer-Skiflugschanze zapunktował tylko raz. Stąd decyzja o odsunięciu 27-latka od składu i odesłaniu go na spokojne treningi w kraju. Z pucharową karuzelą do Finlandii udadzą się dość regularnie punktujący Andreas Stjernen i Halvor Egner Granerud (mimo niedzielnej wpadki), a także zmieniający się w roli nieformalnego lidera kadry „Wikingów”, Robert Johansson i Johann Andre Forfang.

Thomas Aasen Markeng Szczyrk2017 fot.Bartosz.Leja 300x200 - Stoeckl nie wykorzysta kwoty startowej w Lahti: "Fannemel potrenuje w domu"
Thomas Aasen Markeng (fot. Bartosz Leja)

W Lahti wystartuje pięciu norweskich skoczków, a Anders Fannemel w tym czasie będzie trenował „w domu”, w Norwegii. Powróci do zespołu na konkursy w Willingen. Mogliśmy dołączyć do drużyny któregoś z naszych znakomitych juniorów, jednak postanowiliśmy, że lepszym wyborem jest ich występ w Pucharze Kontynentalnym. Dobre wyniki w tym cyklu mogą nam zagwarantować zwiększoną kwotę startową podczas zbliżającego się turnieju RAW AIR – wytłumaczył trener Stoeckl na łamach oficjalnej strony internetowej norweskiej federacji narciarskiej. Decyzję szkoleniowca z Austrii można tłumaczyć tym, że potrzebuje on doświadczonego zawodnika jakim jest Fannemel, w pełni formy podczas zbliżającego się światowego czempionatu w Seefeld, a także tym, że priorytetem już jakiś czas temu przestał być dla Norwegów Puchar Narodów, w którym zajmują oni dopiero piąte miejsce z ogromną stratą do liderujących Polaków. Dodajmy, że w zbliżających się konkursach PK, które odbędą się w dniach 8-10 lutego w amerykańskim Iron Mountain, pojawi się sześciu Norwegów. W tym gronie będą między innymi Marius Lindvik i Thomas Aasen Markeng, czyli zeszłoroczny oraz tegoroczny mistrz świata juniorów.

Przypomnijmy, że podczas konkursów Pucharu Świata w Lahti w 2018 roku, Norwegowie cieszyli się z podium jedynie w zmaganiach drużynowych, w których zajęli trzecie miejsce. W rywalizacji indywidualnej najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem „Kraju Wikingów” był Andreas Stjernen, który był piąty. Skoczkowie z Kraju Fiordów brylowali za to w zeszłorocznych zmaganiach Pucharu Kontynentalnego w Iron Mountain. W sobotę wygrał Marius Lindvik, a trzeci był Halvor Egner Granerud, natomiast w niedzielę panowie zamienili się miejscami.

 

Skład reprezentacji Norwegii na PŚ w Lahti (8-10 lutego):

 • Robert Johansson (6. miejsce w PŚ 2018/2019),
 • Johann Andre Forfang (9. miejsce w PŚ 2018/2019),
 • Halvor Egner Granerud (14. miejsce w PŚ 2018/2019),
 • Andreas Stjernen (17. miejsce w PŚ 2018/2019),
 • Daniel Andre Tande (32. miejsce w PŚ 2018/2019).

 

Skład reprezentacji Norwegii na PK w Iron Mountain (8-10 lutego):

 • Robin Pedersen (3. miejsce w PK 2018/2019),
 • Andreas Granerud Buskum (4. miejsce w PK 2018/2019),
 • Marius Lindvik (5. miejsce w PK 2018/2019),
 • Joakim Aune (39. miejsce w PK 2018/2019),
 • Thomas Aasen Markeng (43. miejsce w PK 2018/2019),
 • Fredrik Bjerkeengen (nieklasyfikowany).

 

źródło: skiforbundet.no

 

Podziel się:

Dodaj komentarz