You are currently viewing RAW AIR Trondheim: Prolog i plastron lidera turnieju dla Krafta, Kubacki trzeci!
Stefan Kraft (fot. Maria Grzywa)

Stefan Kraft w ostatnich tygodniach mimo obecności w czołówce, musiał często uznawać wyższość kilku lepiej dysponowanych rywali. Po zwycięstwie w Lillehammer, Austriak złapał wiatr w żagle, a właściwie w narty, i wygrał prolog w norweskim Trondheim, zostając jednocześnie liderem klasyfikacji generalnej turnieju Raw Air. Kolejny przebłysk zanotował Dawid Kubacki, który zajął  dziś trzecie miejsce.

Podczas środowych kwalifikacji na dużej skoczni Granaasen (K-124 / HS-138) zawodnikom towarzyszyły całkiem równe warunki – praktycznie cały czas wiał minimalny wiatr z tyłu skoczni. Ponadto wszyscy skoczkowie oddali swoje próby z 12. belki startowej.

Zdecydowanie najlepszy skok oddał w prologu łapiący pod koniec sezonu wyśmienitą dyspozycję Stefan Kraft. Austriak poszybował 135,5 metra, a jego styl został doceniony przez sędziów punktowych (do noty Austriaka wliczono trzy 19-punktowe oceny). Podopieczny trenera Andreasa Feldera uzyskał bardzo dużą przewagę nad rywalami. Drugie miejsce zajął Japończyk Ryoyu Kobayashi, który skoczył 130,5 metra. Lider Pucharu Świata do Krafta stracił 11,4 punktu. Czołową trójkę uzupełnił rozkręcający się na norweskich skoczniach Dawid Kubacki. Mistrz Świata z Seefeld osiągnął 130 metrów, mając tylko 0,3 punktu straty do drugiego w stawce, reprezentanta Kraju Kwitnącej Wiśni.

W najlepszej szóstce zmieścili się ponadto: Słoweniec Timi Zajc (126,5 m), który po wpadce w Lillehammer stracił już szansę na lokatę w czołówce norweskiego tournee, Norweg Johann Andre Forfang (127,0 m) oraz Rosjanin Evgeniy Klimov (128,5 m). Siódme miejsce zajął bohater lokalnej społeczności, pochodzący z Trondheim Andreas Stjernen (127,5 m), który po jutrzejszym konkursie zakończy sportową karierę. Dopiero na ósmej pozycji uplasował się tym razem kolejny z Wikingów, Robert Johansson (128,0 m), który tym samym stracił prowadzenie w turnieju Raw Air.

Kamil Stoch, który w pojedynczych seriach zdaje się już wracać na właściwe narciarskie tory i do ścisłej światowej czołówki, tym razem znów nie zachwycił. 123-metrowa odległość pozwoliła aktualnemu wicemistrzowi świata na zajęcie czternastej lokaty. Tuż za nim, na piętnastej pozycji sklasyfikowany został Jakub Wolny (122,5 m). Ponadto awans do jutrzejszego konkursu w Trondheim uzyskała pozostała biało-czerwona trójka. 26. był Piotr Żyła (120,5 m), 43. Paweł Wąsek (116,0 m), a 44. Stefan Hula (115,0 m).

Pełne wyniki prologu w Trondheim >>>

Po środowym prologu nowym liderem turnieju Raw Air 2019 został Stefan Kraft, który zgromadził już 1075,9 punktu. Na drugie miejsce spadł Robert Johansson (1070,6 pkt), który ma jednak minimalną stratę do prowadzącego Austriaka. Trzecie miejsce zajmuje Ryoyu Kobayashi (1048,5 pkt). Szóstą pozycję utrzymał natomiast najwyżej sklasyfikowany Polak, Kamil Stoch (966,8 pkt). Na dziewiąte miejsce awansował z kolei Dawid Kubacki (957,4 pkt).