Planica: Ema Klinec i Anze Lanisek mistrzami Słowenii, Peter Prevc poza podium!
Anze Lanisek (fot. Julia Piątkowska)

Planica: Ema Klinec i Anze Lanisek mistrzami Słowenii, Peter Prevc poza podium!

W Planicy na dużej Bloudkovej Velikance (HS-139) odbyły się we wtorek Mistrzostwa Słowenii. Wśród pań tytuł wywalczyła Ema Klinec a wśród panów Anze Lanisek. Najlepsi skoczkowie i skoczkinie przystąpili do rywalizacji pomimo obfitych opadów deszczu. Po raz pierwszy na ostateczne wyniki wpłynęły również punkty kompensacyjne za warunki wiatrowe i belkę startową.

 

Lanisek ze złotem wśród Słoweńców

DSC01040 - Planica: Ema Klinec i Anze Lanisek mistrzami Słowenii, Peter Prevc poza podium!
Timi Zajc (fot. Julia Piątkowska)

Tytuł zimowego mistrza kraju zdobył zawodnik klubu SSK Menge, Anze Lanisek. 23-latek po pierwszej serii zajmował drugie miejsce po skoku na odległość 130 metrów, jednak w finale skok na 131 metrów wystarczył do zwycięstwa z łączną notą 277,2 punktu. – To naprawdę przyjemne wygrać mistrzostwa kraju. Zazwyczaj czuję w tych zawodach presję większą nawet niż w konkursach Pucharu Świata. Jeszcze podczas porannego treningu skoki nie były takie, jakie powinny być. Popołudnie było jednak lepsze, byłem wystarczająco zrelaksowany. Prawidłowe odczucia powoli powracają. Mam nadzieję, że oznacza to, iż odpocząłem już po podróżach do Ruki i Niżnego Tagiłu – komentował Lanisek po swoim triumfie.

Liderem po pierwszej serii ze 131 metrową odległością był Timi Zajc reprezentujący klub SSK Ljubno BTC. W finałowej serii skoczył 130,5 metra, zebrał 276 punktów i ostatecznie zajął drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium trochę niespodziewanie znalazł się Domen Prevc, który póki co tej zimy nie zachwycał swoją dyspozycją. Jemu do wywalczenia brązowego medalu wystarczyły skoki na 122,5 oraz 135 metrów.

Tuż za podium znalazł się najstarszy z braci Prevców, Peter (130,5 / 131,o m), a piąty był następny przedstawiciel tej narciarskiej familii, Cene (122,5 / 131,5 m). Czołową szóstkę uzupełnił Tilen Bartol (120,0 / 129,5 m). Dodajmy, że w zmaganiach wzięło udział łącznie 50 skoczków.

Pełne wyniki rywalizacji mężczyzn >>>

 

Klinec triumfuje wśród kobiet, SK Triglav w drużynówce

EmaKlinec fot.KonstanzeSchneider 300x200 - Planica: Ema Klinec i Anze Lanisek mistrzami Słowenii, Peter Prevc poza podium!
Ema Klinec (fot. Konstanze Schneider)

W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się świetnie radząca sobie także w Pucharze Świata Ema Klinec, która oddała skoki na odległość 123,5 oraz 116,5 metra. Drugie miejsce przypadło Ursie Bogataj (124,0 / 117,0 m), a na najniższym stopniu podium wylądowała Nika Kriznar (122,5 / 115,0 m).

Konkurs był naprawdę trudny, a warunki bardzo wymagające. Dziewczyny były bardzo mocne w czołowej grupie, ale mogę powiedzieć, że miałam również dzisiaj szczęście, ponieważ dziesiąte części punktów były po mojej stronie. Wszystkie walczyłyśmy, ale cieszę się, że jesteśmy zdrowi i teraz możemy skupić się na Pucharze Świata – podsumowała rywalizację 21-letnia triumfatorka.

W rywalizacji wzięło udział 8 skoczkiń, wśród których była też gościnnie startująca reprezentantka Węgier, Virag Voros (zamknęła stawkę).

Pełne wyniki rywalizacji kobiet >>>

W jednoseryjnej rywalizacji drużynowej, po złoty medal sięgnęli skoczkowie klubu SK Triglav Kranj (483,8 pkt), czyli trzej bracia Prevc, których zasilił jeszcze Ziga Jelar. W ich gronie najlepiej spisał się Cene, który uzyskał 133 metry. Na drugiej pozycji ze srebrnym krążkiem wylądowali zawodnicy SSK Ljubno BTC (432,7 pkt), wśród których najlepszy był Timi Zajc (129,0 m). Trzecie miejsce i brązowe zdobycze zanotowali skoczkowie klubu SSK Ilirija (419,1 pkt), w gronie których najlepszy był Rok Masle (120,0 m).

Pełne wyniki rywalizacji drużynowej >>>

Dodajmy, że trener kadry narodowej mężczyzn, Gorazd Bertoncelj powiedział po zawodach, że zespół na następny przystanek Pucharu Świata w Engelbergu pozostaje bez zmian. Tym samym w Szwacjarii zaprezentują się: Tilen Bartol, Rok Justin, Anze Lanisek, Domen Prevc, Peter Prevc, Anze Semenic i Timi Zajc.

 

Magdalena Ostrowska,
Źródło: sloski.si

 

Podziel się:

Dodaj komentarz