You are currently viewing PŚ Pań Zao: Austriaczki zdominowały treningi i kwalifikacje, dwie Polki w konkursie głównym [WYNIKI]
Kinga Rajda (fot. Frederik Clasen)

Zawodniczki przetestowały już normalny obiekt HS-102 w japońskim Zao podczas oficjalnych treningów, mają już za sobą też kwalifikacje do piątkowego konkursu. Wszystkie serie zdominowały reprezentantki Austrii – Chiara Hoelzl, Eva Pinkelnig oraz Marita Kramer. Awans do konkursowych zmagań wywalczyły dwie z czterech startujących w Japonii polskich skoczkiń.

Pierwszy trening dla Hoelzl

z1269362 897274940294349 3801574300948460244 o 108 300x200 - PŚ Pań Zao: Austriaczki zdominowały treningi i kwalifikacje, dwie Polki w konkursie głównym [WYNIKI]
Chiara Hoelzl (fot. Julia Piątkowska)

W pierwszej serii treningowej na czele stawki uplasowała się wiceliderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Chiara Hoelzl. Austriaczka startując z obniżonej, 26. belki startowej, mając mocny wiatr pod narty rzędu 1,54 m/s doleciała do 97. metra obiektu Kuraray (HS-102). Drugie miejsce zajęła sensacyjna triumfatorka z Sapporo, jej koleżanka z drużyny Marita Kramer, która z wyższego najazdu przy słabszym wietrze (0,60 m/s) skoczyła 96 metrów. Czołową trójkę uzupełniła największa nadzieja gospodarzy na lokatę w czołówce, Sara Takanashi. Japonka poszybowała 97 metrów, mogąc liczyć zarówno na wyższy najazd, jak i bardzo sprzyjający wiatr (1,29 m/s).

Czołową szóstkę uzupełniły: Niemka Katharina Althaus (91,0 m), Włoszka Lara Malsiner (92,0 m) oraz kolejna reprezentantka Kraju Kwitnącej Wiśni, Yuki Ito (88,0 m). Dopiero na trzynastej pozycji sklasyfikowana została liderka pucharowej generalki, Norweżka Maren Lundby (79,0 m).

W czołowej trzydziestce zmieściła się tylko jedna polska zawodniczka. Była nią Joanna Szwab, której 77 metrowa odległość dała trzydzieste miejsce. 34. była Kinga Rajda (72,0 m), a Nicole Konderla (62,5 m) i Anna Twardosz (71,0 m), wraz z trzynastoma innymi zawodniczkami zamknęły stawkę na 42. pozycji.

Drugi trening dla Pinkelnig

IMG 9344 - PŚ Pań Zao: Austriaczki zdominowały treningi i kwalifikacje, dwie Polki w konkursie głównym [WYNIKI]
Eva Pinkelnig (fot. Frederik Clasen)

Druga runda treningowa była popisem triumfatorki z Okurayamy sprzed kilku dni, Evy Pinkelnig. 31-letnia Austriaczka korzystając z 26. belki startowej oraz mocnego wiatru pod narty (1,88 m/s) poleciała 101,5 metra, jako jedyna przekraczając granicę setnego metra. Druga była Katharina Althaus (99,0 m), która miała wyższą platformę najazdową (nr 28) i nieco słabszy wiatr (1,19 m/s), a trzecie miejsce zajęła świetnie dysponowana Chiara Hoelzl (93,0 m), która miała takie same warunki jak Althaus, jednak startowała z niższej, 25. belki.

W najlepszej szóstce zameldowały się ponadto: Marita Kramer (96,5 m), kolejna z niemieckich podopiecznych trenera Andreasa Bauera, Juliane Seyfarth (96,5 m) oraz Sara Takanashi (94,5 m). Dopiero 30. pozycja przypadła po 74,5 metrowym skoku Maren Lundby.

Tym razem najwyżej sklasyfikowaną Polką okazała się Kinga Rajda, która skoczyła 85,5 metra i zajęła 25. pozycję. 33. była Anna Twardosz (80,5 m), 38. Joanna Szwab (81,0 m), a 54. Nicole Konderla (72,0 m).

Kwalifikacje dla Kramer, Rajda osiemnasta

MaritaKramer fot.KlausPurucker 300x200 - PŚ Pań Zao: Austriaczki zdominowały treningi i kwalifikacje, dwie Polki w konkursie głównym [WYNIKI]
Marita Kramer (fot. Klaus Purucker)

W najważniejszej piątkowej rundzie, czyli rundzie kwalifikacyjnej, po raz kolejny świetnie spisała się utalentowana 18-letnia Marita Kramer, która startując z 26. najazdu i mając znacznie słabsze wsparcie wiatru od rywalek (0,46 m/s) zdołała uzyskać 94 metry. Drugie miejsce wywalczyła Sara Takanashi, która co prawda lądowała na 97. metrze, jednak miała znacznie więcej odjętych punktów za korzystniejszy wiatr (1,57 m/s). Czołową trójkę serii kwalifikacyjnej uzupełniła Sofia Tikhonova, która startując z niższej belki startowej poleciała 94,5 metra. Rosjanka miała jeszcze bardziej sprzyjające warunki wietrzne (1,87 m/s).

Tuż za nimi wylądowały: Katharina Althaus (92,5 m), Eva Pinkelnig (94,5 m) oraz Słowenka Ema Klinec (90,5 m). Siódme miejsce zajęła Maren Lundby (92,0 m).

Osiemnaste miejsce wywalczyła najmocniejsza z polskich podopiecznych trenera Łukasza Kruczka, Kinga Rajda, która uzyskała 85 metrów. Ponadto awans do piątkowego konkursu indywidualnego stał się udziałem Anny Twardosz, która skacząc 78 metrów zajęła 38. miejsce. Póki co ze zmaganiami pożegnały się już Joanna Szwab (74,0 m / 45. miejsce) oraz Nicole Konderla (63,5 m / 54. miejsce).

Za nieprzepisową długość nart zdyskwalifikowana została Francuzka Julia Clair.

Początek piątkowego konkursu Pucharu Świata pań w Zao jest planowany na godzinę 9:00 rano (polskiego czasu).