You are currently viewing Dramatyczny upadek byłego francuskiego skoczka. Walczy o życie w szpitalu
Skocznie w Premanon (fot. Jean-Christophe Bourbon / Skisprungschanzen.com)

Dramatyczny upadek byłego francuskiego skoczka. Walczy o życie w szpitalu

W minioną niedzielę na skoczni we francuskim Prémanon doszło do tragicznego zdarzenia. Były francuski zawodnik, a także lekarz francuskiej kadry doznał poważnego upadku po oddaniu treningowego skoku. W związku z poniesionymi obrażeniami, 40-letni Thomas Lacroix znajduje się obecnie w stanie krytycznym.

 

Lacroix tuż po wylądowaniu swojej próby oddanej dla własnej przyjemności upadł i stracił przytomność. Dokładne przyczyny tego fatalnego zdarzenia nie są póki co znane. Mimo, że tego dnia na terenie kompleksu skoczni panowały dobre warunki, wypadek okazał się niezwykle poważny dla jego zdrowia.

Były skoczek został szybko przetransportowany śmigłowcem do szpitala uniwersyteckiego w Doubs i tam decyzją lekarzy został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Już pierwsze informacje o stanie zdrowia 40-latka były bardzo niepokojące. Jak podały służby medyczne, stan zdrowia poszkodowanego jest bardzo poważny. Nieoficjalnie mówiło się nawet o śmierci mózgu, a co za tym idzie, Francuza przy życiu utrzymywała jedynie aparatura.

Według portalu internetowego francuskiego dziennika „Le Dauphiné Libéré”, Thomas Lacroix był doświadczonym narciarzem i w momencie oddania skoku miał na głowie kask. W sprawie ma zostać wszczęte postępowanie wyjaśniające, którym zajmą się odpowiednie służby.

Dodajmy, że tego dnia na obiektach w Prémanon trenowali również młodzi szwajcarscy skoczkowie, dla których tragiczne zdarzenie było sporym szokiem. Zostali oni objęci pomocą psychologiczną.

Tak poważne wypadki nie zdarzają się często podczas skoków narciarskich. Zdecydowanie częściej dochodzi do nich na zjazdowych trasach w narciarstwie alpejskim, lub w jeździe po muldach. Rodzina skoczka mocno przeżywa całą sytuację – powiedział Michel Vion, prezes Francuskiego Związku Narciarskiego (FFS).

Przypomnijmy, że międzynarodowe starty Thomasa Lacroix na skoczniach przypadły na lata 2002-2007. Jako skoczek nie osiągnął on jednak spektakularnych sukcesów, startując w zaledwie czterech konkursach Pucharu Kontynentalnego i trzech zawodach z cyklu FIS Cup. Jego kolejnym powołaniem była medycyna. Po zakończeniu kariery sportowej pełnił funkcję lekarza kadry Trójkolorowych podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver w 2010 roku.

 

Łukasz Serba,
źródło: ledauphine.com / francetvinfo.fr

 

Podziel się:

Dodaj komentarz