Lundby z Kryształową Kulą i RAW AIR Challenge w Lillehammer – zawody jakich jeszcze nie było
Maren Lundby (fot. Julia Piątkowska)

Lundby z Kryształową Kulą i RAW AIR Challenge w Lillehammer – zawody jakich jeszcze nie było

Mimo trwającej walki z COVID 19 i ograniczonej ilości startów w sezonie letnim, skoczkowie nie próżnują i w celu sprawdzenia swojej aktualnej dyspozycji rywalizują w zawodach krajowych. Na podobny krok zdecydowali się również Norwegowie, którzy zrobią to w dość nietypowy sposób.

 

Lillehammer Lysgardsbakken fot.SkisprungschanzenLuisHoluch 300x200 - Lundby z Kryształową Kulą i RAW AIR Challenge w Lillehammer - zawody jakich jeszcze nie było
Kompleks skoczni Lysgaardsbakken w Lillehammer (fot. Luis Holuch / Skisprungschanzen.com)

Skoczkowie i skoczkinie z tego kraju w najbliższym tygodniu wezmą udział w RAW Air Challenge w Lillehammer. Zawody odbędą się na specjalnych zasadach na obiektach kompleksu Lysgaardsbakken (HS140, HS-98), a rywalizacja odbywać się będzie łącznie przez pięć dni. 

W poniedziałek od godz. 17:00 zawodniczki i zawodnicy przystąpią do konkursu w systemie eliminacyjnym, w którym zostaną wyłonieni najlepszy skoczek i najlepsza skoczkini dnia. W każdej z kolejnych rund zawodów, odpadać będzie część uczestników, aż w końcu w piątej serii w pojedynku zmierzy się dwójka finalistów. Przy ocenie danego skoku będą brane pod uwagę odległość, długość najazdu oraz punkty za wiatr.  Zwycięzca zostanie wyłoniony osobno w kategorii kobiet i mężczyzn.

We wtorek z kolei zawodnicy za pomogą tzw. koła fortuny losować będą odległości, które muszą pokonać. Każdy będzie mógł oddać po dwie próby. Zwycięzcą okaże się ten, kto osiągnie odległości najbardziej zbliżone do wylosowanych. Początek rywalizacji jest zaplanowany również na godz. 17:00.

Na środę na godz. 14:00 zaplanowano tzw. maraton. Skoczkowie przed dwie 45-minutowe rundy będą mogli oddać dowolną ilość skoków, a wygra ten, który przez ten czas uzyska największą łączną odległość swoich prób. 

W czwartek od godz. 14:00 odbędzie się rywalizacja mieszana. Zespoły złożone z jednego skoczka i jednej skoczkini będą oddawali po 2 skoki (po jednym skoku każdy z członków zespołu), a w piątek każdy z rywalizujących odda po jednej próbie.

W piątkowych zmaganiach, które również ruszą o godz. 14:00, zaplanowano zawody z tzw. handicapem, czyli niejako przewagą, którą wypracowali sobie zawodnicy w poprzednich dniach rywalizacji. Konkurs odbędzie się w parach systemu KO, znanego także z Turnieju Czterech Skoczni. Najlepszy zawodnik zmierzy się zatem z najsłabszym, drugi z przedostatnim, itd. 

Przed wtorkową rywalizacją Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w minionym sezonie odbierze Norweżka Maren Lundby. Utytułowana 25-latka, która na swoim koncie ma już trzy kryształy zdobyte z rzędu, czeka na należną jej nagrodę od marca, kiedy to przez pandemię koronawirusa sezon zakończył się przedwcześnie.

 

Łukasz Serba,
źródło: skiforbundet.no

 

Podziel się:

Dodaj komentarz