You are currently viewing Trwają przygotowania do budowy nowych skoczni w Klingenthal
Skocznie w Klingenthal / Mühlleithen (fot. Artur Bała / Skisprungschanzen.com)

Trwają przygotowania do budowy nowych skoczni w Klingenthal

Niemieckie Klingenthal jest w świecie skoków narciarskich jedną z najbardziej znanych lokalizacji. Na słynnej Vogtland Arenie (HS-140) organizowane były już zawody Pucharu Świata i Letniego Grand Prix. W saksońskim mieście trwają aktualnie prace, które zakończą się postawieniem nowych treningowych skoczni, na których swoje pierwsze kroki będą mogli stawiać najmłodsi zawodnicy.

 

Klingenthal – miasto skoczni

Większość kibiców kojarzy Klingenthal właśnie z wzniesioną w 2006 roku Vogtland Areną. Jednak w tym niewielkim niemieckim mieście położonym niedaleko granicy z Czechami jest (lub było) znacznie więcej skoczni narciarskich. Wszystko zaczęło się już w 1912 roku za sprawą Reinhold-Glass-Schanze, która po latach zyskała 40 metrowy rozmiar. Ten obiekt przestał jednak funkcjonować po 77-letniej historii.

Z kolei w 1923 roku na północno-wschodnim stoku Aschberg wzniesiono największy wówczas obiekt w Saksonii. Finalnie po kilku przebudowach został powiększony na tyle, że jego punkt konstrukcyjny był usytuowany na 45. metrze, a rekord ustanowiony w 1939 roku przez Antona Steinmüllera wynosił 55 metrów. Wichry II wojny światowej sprawiły jednak, że Curt A. Seydel-Schanze przestała być użytkowana. Po wojnie w 1958 roku jej miejsce zajęła większa Grosse Aschbergschanze, która po latach doczekała się 107,5 metrowego rekordu ustanowionego przez Jensa Weissfloga. Ostatecznie i ten obiekt w 1991 roku został wyburzony.

Ponadto w 1952 roku powstała w okolicy juniorska Hirschleckschanze (K-35), która „ostatnie tchnienie” wydała w 2003 roku. Nadal funkcjonuje natomiast malutka 8-metrowa skocznia przy rynku, której inauguracja miała miejsce przed trzema laty. Zgodnie z informacjami portalu Skisprungschanzen.com w Klingenthal można naliczyć aż 17 skoczni, które istnieją lub istniały na terenie tego malowniczego miasteczka.

 

W Klingenthal powstaną skocznie dla najmłodszych

Poza wspomnianą już Vogtland Areną to jednak skocznie w dzielnicy Mühlleithen stanowią bardzo ważny ośrodek treningowy dla zawodników klubu VSC Klingenthal. Wybudowana już w 1933 roku skocznia przyciągała przez lata wielu niemieckich skoczków i na niej swoją formę szlifowali późniejsi mistrzowie. Aktualnie kompleks Vogtlandschanzen obejmuje obiekty HS-65 i HS-85. W Klingenthal brakuje jednak obecnie jeszcze mniejszych skoczni, na których swoje pierwsze kroki w narciarskie przygodzie mogliby stawiać najmłodsi zawodnicy i zawodniczki. Dlatego też włodarze lokalnego klubu podjęli działania mające doprowadzić do wybudowania skoczni K-8, K-15, K-25 i K-40.

Po lewej stronie większych obiektów został już wycięty las i aktualnie trwa tam profilowanie terenu pod zbliżające się prace budowlane. Dyrektor VSC Klingenthal cytowany przez portal Freiepresse.de wyraził nadzieję, że ten etap przygotowań uda się zakończyć już w październiku. Wcześniej w sierpniu, został ogłoszony przetarg na wykonawcę skoczni narciarskich. Koszt całego projektu jest szacowany na 925 tys. euro, jednak póki co nie został podany termin ukończenia całej inwestycji. Wiadomo jednak, że w momencie oddania skoczni do użytku, młodzi skoczkowie z Klingenthal i okolic nie będą musieli dojeżdżać na treningi do innych miejscowości. Obecnie tamtejsi młodzi adepci narciarstwa korzystają z obiektów w oddalonym o ponad 25 kilometrów Rodewisch (Steinbergschanzen K-45, K-32, K-12, K-8) oraz oddalonym o ponad 30 kilometrów Johanngeorgenstadt (Schanzen am Eisstadion K-21, K-13 oraz Erzgebirgsschanzen K-51, K-36).

 

Bartosz Leja,
źródło: freiepresse.de / skisprungschanzen.com
foto: Artur Bała

 

Podziel się:

Dodaj komentarz