53-letni Norweg najlepszy w mistrzostwach Szwecji!
Ole Henning Holt i Noriaki Kasai (fot. archiwum zawodnika / instagram.com/olehenningholt)

53-letni Norweg najlepszy w mistrzostwach Szwecji!

Skoki narciarskie w Szwecji niestety od wielu lat są jedynie sportową „ciekawostką”. Zawodnicy z tego kraju w międzynarodowych zmaganiach nie odgrywają praktycznie żadnych znaczących ról, o ile w ogóle się w nich pojawiają. Skoczków pokroju legendarnego Jana Boklöva na horyzoncie nie widać, dlatego też nietypowe wyniki letnich mistrzostw tego kraju nie mogą bardzo zaskakiwać.

 

Norweg wygrywa, Szwed ze złotem

Paradiskullen Ornskoldsvik fot.Petey21CreativeCommons 300x200 - 53-letni Norweg najlepszy w mistrzostwach Szwecji!
Skocznia w Örnsköldsvik (fot. Petey21 / Creative Commons)

Norweg Ole Henning Holt, który dość regularnie startuje w krajowych zawodach w Kraju Fiordów w kategorii narciarskich „weteranów”, okazał się najlepszy w… mistrzostwach Szwecji. 53-letni zawodnik klubu Sannidal IL, na normalnym obiekcie Paradiskullen (K-90 / HS-100) w Örnsköldsvik wystartował gościnnie. Wiekowy sportowiec, który nie ma w swoim dorobku międzynarodowych sukcesów, skacząc 81 i 85,5 metra zgromadził 186,5 punktu i w gronie ośmiu startujących zajął pierwsze miejsce. Szanując oczywiście dokonanie narciarskiego „weterana”, trzeba podkreślić, że świadczy to o dramatycznym poziomie szwedzkich skoków narciarskich.

Jako że Norweg mistrzem Szwecji zostać nie mógł, po złoty medal sięgnął drugi w stawce Olof Lundgren, który uzyskał 74,5 oraz 89 metrów. Ostatecznie 22-latek stracił do ponad 30 lat starszego Holta równo sześć punktów. Trzecie miejsce i srebrny medal wywalczył 24-letni Simon Eklund (71,5 / 80,0 m), a na czwartej pozycji z brązowym medalem wylądował Tobias Fröjer (74,0 / 72,5 m). Wyniki uzyskane w kategorii „otwartej” podzielono też na kategorię juniorów. W tej najlepszy okazał się właśnie Fröjer.

Warto dodać, że szwedzcy skoczkowie dawno nie byli widziani w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Próżno wspominać choćby występy Carla Nordina, czy też Fredrika Balkaasena, Isaka Grimholma i Johana Eriksona, którzy jeszcze w pierwszej i na początku drugiej dekady XXI wieku sięgali po pucharowe punkty kwalifikując się do finałowej trzydziestki. Nawet mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w szwedzkim Falun w 2015 roku nie zaświeciły choćby iskierki nadziei na odbudowę pozycji Szwedów w skokach narciarskich.

Wyniki mistrzostw Szwecji w kategorii mężczyzn:

  zawodnik kraj skok I skok II punkty
1 Ole Henning Holt NOR 81,0 m 85,5 m 186.5
2 Olof Lundgren SWE 74,5 m 89,0 m 180.5
3 Simon Eklund SWE 71,5 m 80,0 m 159.0
4 Tobias Froejer SWE 74,0 m 72,5 m 151.0
5 Jonathan Swedberg SWE 69,5 m 64,5 m 116.0
6 Rickard Nystroem SWE 54,0 m 53,0 m 59.5
7 Jakub Piniaha SWE 42,0 m 43,0 m 13.0
8 Styrbjoern Ekstrand SWE 40,0 m 41,0 m 0.0

 

Westman szwedzką nadzieją

Światełkiem w tunelu w żeńskiej odsłonie tego sportu może być dla Szwecji postać Fridy Westman. 19-letnia zawodniczka niedawno zdystansowała norweskie rywalki podczas konkursów Norges Cup w Lillehammer, a teraz sięgnęła po tytuł mistrzyni Szwecji w czteroosobowej stawce. Westman poczynająca sobie w żeńskich skokach całkiem odważnie, oddała skoki na odległość 88 i 95 metrów, gromadząc 221 punktów. Na drugiej pozycji zameldowała się jej rówieśniczka Astrid Norstedt, mająca w swoim dorobku dwa konkursy PŚ zakończone w finałowej trzydziestce. Tym razem musiała ona jednak uznać wyższość koleżanki, ponieważ uzyskując 73 i 89 metrów straciła do niej aż 43,5 punktu. Na trzecim miejscu z zerowym dorobkiem punktowym wylądowała Karin Forsberg (35,0 / 34,0 m), dla której sukcesem było już zapewne oddanie bezpiecznych skoków z lądowaniem na Paradiskullen. W pierwszej rundzie wystartowała jeszcze Eline Snabben Sylsjö, jednak zanotowała upadek na 35. metrze zeskoku. Zdarzenie okazało się na tyle poważne, że zawodniczka nie pojawiła się na starcie serii finałowej.

Można więc jednoznacznie stwierdzić, że nie zanosi się na objawienie się nowego Jana Boklöva, który zaskakując zagranicznych rywali w sezonie 1988/1989, szybując jako jedyny stylem V, sięgnął po Kryształową Kulę. A jeżeli taki się pojawi… będzie to Boklöv w spódnicy i na zdecydowanie mniejszą skalę.

 

Bartosz Leja,
źródło: kjump.no / informacja własna
foto: Ole Henning Holt i Noriaki Kasai (fot. archiwum zawodnika / instagram.com/olehenningholt)

 

Podziel się:

Dodaj komentarz