You are currently viewing Szczyrk: Kubacki letnim mistrzem Polski, Stękała i Murańka tuż za nim!
Dawid Kubacki (fot. Julia Piątkowska)

Szczyrk: Kubacki letnim mistrzem Polski, Stękała i Murańka tuż za nim!

Dawid Kubacki wytrzymał presję ciążącą na liderze konkursu i wywalczył złoty medal letnich mistrzostw Polski na normalnej skoczni w Szczyrku. Zawody były jednak bardzo zacięte, bo tuż za nim uplasowali się Andrzej Stękała oraz Klemens Murańka.

Stekala Kubacki Muranka LMPSzczyrk2020 fot.JuliaPiatkowska 300x200 - Szczyrk: Kubacki letnim mistrzem Polski, Stękała i Murańka tuż za nim!
Podium konkursu (fot. Julia Piątkowska)

W strugach deszczu, niskiej temperaturze i zmiennych podmuchach wiatru rozegrano sobotni konkurs letnich mistrzostw Polski na normalnej skoczni Skalite (K-95 / HS-104) w Szczyrku. Już wcześniej było wiadomo, że na starcie nie pojawi się Kamil Stoch, który nabawił się lekkiego przeziębienia. Pod jego nieobecność po pierwszej rundzie konkursowej na prowadzeniu znajdował się Dawid Kubacki, który uzyskał 98,5 metra. Drugie miejsce zajmował Andrzej Stękała (97,5 m), a trzecie Klemens Murańka (96,0 m).

W rundzie finałowej czołowa trójka utrzymała swoje lokaty, jednak różnice pomiędzy zawodnikami były wyjątkowo niewielkie. Ostatecznie jednak 30-letni Kubacki, który w finale skoczył 98 metrów. Dzięki temu po raz trzeci w karierze sięgnął po złoty medal krajowego czempionatu na normalnej skoczni w letnich realiach. Na drugiej pozycji zameldował się 25-letni Stękała, który w finale uzyskał 98,5 metra i po pięcioletniej przerwie powraca na podium mistrzostw Polski. Do triumfującego Kubackiego stracił zaledwie jeden punkt.

Najniższy stopień podium i brązowy medal utrzymał 26-letni Murańka, który w finale uzyskał 99,5 metra. Dla zakopiańczyka jest to powrót na podium MP po jeszcze dłuższej, bo siedmioletniej przerwie.

Tuż za czołową trójką uplasował się Aleksander Zniszczoł (95,0 / 101,0 m), który za sprawą finałowej próby został autorem najdłuższego skoku konkursu. Piąte miejsce zajął Maciej Kot (95,5 / 97,5 m), a szóste najstarszy w całej 50 osobowej stawce, 34 letni Stefan Hula (90,5 / 99,5 m). Kolejne trzy lokaty wywalczyli kolejni reprezentanci kadry narodowej, Paweł Wąsek, Kacper Juroszek oraz Piotr Żyła. Szczególnie ten ostatni, który bronił tytułu mistrzowskiego sprzed roku, miał dzisiaj spory rollercoaster sportowych emocji. Po pierwszej rundzie Żyła zajmował dopiero 18. miejsce, a w finale zdołał przesunąć się jedynie pod koniec czołowej dziesiątki. Jej skład uzupełnił najmocniejszy dzisiaj z polskich juniorów Arkadiusz Jojko.

AndrzejStekala LMPSzczyrk2020 fot.JuliaPiatkowska 300x200 - Szczyrk: Kubacki letnim mistrzem Polski, Stękała i Murańka tuż za nim!
Andrzej Stękała (fot. Julia Piątkowska)

11. miejsce zajął Tomasz Pilch, a najsłabiej w gronie kadrowiczów trenera Michala Doleżala spisał się niestety wciąż poszukujący formy Jakub Wolny (17. miejsce). Najwyżej sklasyfikowanym skoczkiem trenującym poza kadrami narodowymi okazał się 21-letni Wiktor Pękala, który zajął 14. miejsce.

Jutro polscy skoczkowie zmierzą się w konkursie drużynowym. Początek rywalizacji na normalnej skoczni w Szczyrku jest zaplanowany na godzinę 11:00. Telewizyjna transmisja w TVP Sport, wyniki będą dostępne na SkokiPolska.pl.

Dodajmy, że tuż po letnich mistrzostwach Polski w Beskidach, które są rozgrywane na "letnich" torach najazdowych, rozbieg zostanie wyposażony w produkowany aktualnie w Wiśle śnieg, dzięki czemu już w przyszłym tygodniu w Szczyrku będzie możliwe oddawania skoków w zimowych warunkach, przynajmniej jeśli chodzi o najazd do progu.