You are currently viewing Polska ekipa z mistrzem kraju wystartuje w Pucharze Kontynentalnym w Engelbergu
Tomasz Pilch (fot. Julia Piątkowska)

Polska ekipa z mistrzem kraju wystartuje w Pucharze Kontynentalnym w Engelbergu

Tuż po świętach Bożego Narodzenia, skoczkowie rywalizujący w narciarskiej „drugiej lidze” wezmą udział w zawodach w szwajcarskim Engelbergu. W międzynarodowej  rywalizacji weźmie udział sześciu reprezentantów Polski. W tym gronie będzie świeżo upieczony mistrz kraju, Tomasz Pilch.

Święta, święta, i po świętach. Tak będą mogli z pewnością powiedzieć polscy skoczkowie, którzy wyruszą na zawody Pucharu Kontynentalnego do Engelbergu. Na Gross-Titlis-Schanze (K-125 / HS-140), na której niedawno odbyły się konkursy Pucharu Świata, w dniach 27-28 grudnia zmierzy się „drugoligowa” stawka. W składzie Biało-Czerwonej ekipy zabraknie jednak najwyżej sklasyfikowanego skoczka w klasyfikacji generalnej PK, Macieja Kota. Czwarty zawodnik generalki udanymi startami w fińskiej Ruce, wywalczył dodatkowe miejsce dla Polski na kolejny period PŚ. Tym samym decyzją sztabu szkoleniowego został dołączony do siedmioosobowego zespołu na 69. Turniej Czterech Skoczni.

W Kraju Helwetów nie zabraknie natomiast piątego w klasyfikacji PK Jakuba Wolnego, który zasygnalizował powrót do lepszej dyspozycji drugim miejscem na Rukatunturi i szóstym w loteryjnych mistrzostwach kraju w Wiśle. Ponadto w Engelbergu szansę na powiększenie punktowego dorobku otrzymają Paweł Wąsek, Tomasz Pilch i Stefan Hula, którzy w pojedynczych skokach w Ruce udowadniali, że stać ich na lokaty w ścisłej czołówce drugoligowej stawki.

W składzie znalazł się także Jarosław Krzak, który podczas serii próbnej przed krajowym czempionatem w Wiśle poszybował 131 metrów, wyraźnie wyprzedzając znacznie bardziej doświadczonych kadrowiczów (w konkursie w trudnych warunkach wietrznych zajął dwudziestą lokatę). Niewątpliwie jednak znakomita letnia dyspozycja, dzięki której został dołączony do kadry narodowej miała też wpływ na decyzję trenerów. – Nie mam konkretnego celu, bo najpierw musiałbym wiedzieć, czy gdziekolwiek jeszcze pojadę. Nie zależy to ode mnie, ale od trenerów. Cieszyłbym się jakbym mógł w tym sezonie zrobić parę punktów w Pucharze Kontynentalnym – mówił nam kilka dni temu 20-latek. Teraz przed nim staje szansa na kolejne zaznaczeni się w świadomości kibiców i trenerów. Sześcioosobową ekipę uzupełni reprezentant kadry młodzieżowej, 18-letni junior Arkadiusz Jojko, który w mistrzostwach Polski zajął solidne dwunaste miejsce.

Skład reprezentacji Polski na PK w Engelbergu (27-28 grudnia):