Dawid Kubacki ze „Skokiem Roku 2020”. Polak przebył w powietrzu prawie 6,5 kilometra!
Dawid Kubacki (fot. Julia Piątkowska)

Dawid Kubacki ze „Skokiem Roku 2020”. Polak przebył w powietrzu prawie 6,5 kilometra!

Dawid Kubacki otrzymał nagrodę „Skok Roku” za 2020 rok. Jest trzecim polskim zawodnikiem uhonorowanym w tym plebiscycie. Wcześniej dokonali tego Adam Małysz i Kamil Stoch.

 

„Skok Roku” to nagroda przyznawana od 2002 roku skoczkowi, który łącznie osiągnął największą odległość w danym roku kalendarzowym. Oblicza się ją sumując poszczególne dystanse uzyskane we wszystkich konkursach indywidualnych z cyklu Pucharu Świata. Pomysłodawcą tego wyróżnienia jest dziennikarz sportowy oraz poseł na Sejm RP, Tomasz Zimoch.

W 2020 roku najwięcej metrów łącznie przefrunął Dawid Kubacki. Polak w powietrzu przebył aż 6428 metrów. Na drugim miejscu uplasował się Norweg Marius Lindvik, który skoczył w sumie 6388,5 metra, a więc o 39,5 metra mniej niż reprezentant Polski. Na podium uplasował się także Kamil Stoch, którego kolega z drużyny wyprzedził o 50,5 metra. Trzykrotny mistrz olimpijski przeleciał w minionym roku łącznie 6377,5 metra.

Warto podkreślić, że Polacy wystąpili w 25 z 27 konkursów indywidualnych odbywających się w roku 2020. Nie przystąpili jedynie do grudniowej rywalizacji w rosyjskim Niżnym Tagile. Reprezentant Norwegii wystartował z kolei we wszystkich konkursach. Dwukrotnie jednak nie zakwalifikował się do drugiej serii a raz został zdyskwalifikowany.

Nagrodę za „Skok Roku” najwięcej razy, bo aż czterokrotnie, otrzymał Słoweniec Peter Prevc. Było to w latach 2013-16. Trzykrotnie uhonorowani zostali natomiast reprezentanci Polski i byli to: Adam Małysz w roku 2007, Kamil Stoch w 2017 i oczywiście tegoroczny triumfator, Dawid Kubacki.

 

Zofia Sosnowska,
źródło: Eurosport Polska

 

Podziel się:

Dodaj komentarz