Lider 69.Turnieju Czterech Skoczni, Halvor Egner Granerud był najlepszym zawodnikiem serii próbnej poprzedzającej konkurs w Innsbrucku. Najwyżej sklasyfikowanym polskim skoczkiem był Kamil Stoch, który zameldował się na piątej pozycji.
W rundzie próbnej zawodnicy z czterech różnych długości najazdu (nr 8, 9, 10 i 11). Najlepszy skok w 50 osobowej stawce z 9. belki startowej oddał Halvor Egner Granerud, który dodatkowo korzystał ze znaczącego podmuchu wiatru pod narty (0,94 m/s). Norweg poszybował 128,5 metra, gromadząc 74,5 punktu. Na drugiej pozycji znalazł się Anze Lanisek, który wprawdzie skoczył aż 131 metrów, jednak korzystał z dłuższego rozbiegu, miał też minimalnie więcej odjętych punktów za wiatr. Ostatecznie Słoweniec do Graneruda stracił zaledwie 0,1 punktu.
Kolejne dwie lokaty należały już do Austriaków. Trzeci był Stefan Kraft, który przy słabszych podmuchach doleciał do 125. metra, a czwarty Michael Hayboeck, który jako rekordzista Bergisel tym razem uzyskał 131 metrów.
Na piątej pozycji wylądował najmocniejszy z polskich skoczków, Kamil Stoch, który skokiem na 126,5 metra zdystansował swojego niemieckiego rywala, Constantina Schmida (114,5 m). W czołowej dziesiątce zmieścił się jeszcze dziewiąty Piotr Żyła (123,0 m), który był z kolei zdecydowanie lepszy od Japończyka Junshiro Kobayashiego (111,0 m). Dwunasty Dawid Kubacki (122,0 m) zaprezentował się natomiast znacznie solidniej od swojego austriackiego przeciwnika, Timona-Pascala Kahofera (106,5 m). Aleksander Zniszczoł w rundzie poprzedzającej konkurs również skoczył 122 metry i zajmując 18. pozycję okazał się mocniejsi niż jego słoweński konkurent Ziga Jelar (118,0 m).
Andrzej Stękała (122,5 m / 21. miejsce) określany faworytem pojedynku z Rosjaninem Evgeniyem Klimovem (126,0 m / 7. miejsce) w serii próbnej skoczył jednak od Rosjanina słabiej. Podobny los spotkał Klemensa Murańkę (118,5 m / 32. miejsce) oraz Macieja Kota (115,0 m / 39. miejsce), od których rywale prezentowali się nieco lepiej. Japończyk Keiichi Sato był 27. (122,0 m), a Niemiec Markus Eisenbichler 15. (119,5 m).
Początek pierwszej serii konkursowej jest zaplanowany na godzinę 13:30. Telewizyjna transmisja w TVP 1, TVP Sport i Eurosporcie 1. Tekstowa relacja LIVE trwa na SkokiPolska.pl i na naszym Twitterze.
Wyniki serii próbnej:
zawodnik | kraj | belka | wiatr | odległość | punkty | |
1 | Halvor Egner Granerud | NOR | 9 | 0,94 | 128,5 m | 74.5 |
2 | Anze Lanisek | SLO | 10 | 0,97 | 131,0 m | 74.4 |
3 | Stefan Kraft | AUT | 9 | 0,47 | 125,0 m | 72.8 |
4 | Michael Hayboeck | AUT | 10 | 1,39 | 131,0 m | 70.2 |
5 | Kamil Stoch | POL | 9 | 1,1 | 126,5 m | 69.3 |
6 | Daniel Huber | AUT | 9 | 1,19 | 126,0 m | 67.5 |
7 | Evgeniy Klimov | RUS | 10 | 0,83 | 126,0 m | 66.8 |
8 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 11 | 0,71 | 127,5 m | 66.5 |
9 | Piotr Żyła | POL | 9 | 0,71 | 123,0 m | 66.1 |
10 | Robert Johansson | NOR | 10 | 0,85 | 125,5 m | 65.7 |
10 | Philipp Aschenwald | AUT | 9 | 1,01 | 124,0 m | 65.7 |
12 | Dawid Kubacki | POL | 9 | 0,7 | 122,0 m | 65.2 |
13 | Johann Andre Forfang | NOR | 10 | 1,05 | 125,5 m | 63.7 |
14 | Domen Prevc | SLO | 11 | 0,93 | 127,0 m | 63.4 |
15 | Markus Eisenbichler | GER | 9 | 0,44 | 119,5 m | 63.2 |
16 | Daniel Andre Tande | NOR | 10 | 0,93 | 124,5 m | 63.1 |
17 | Gregor Deschwanden | SUI | 10 | 0,89 | 124,0 m | 62.6 |
18 | Aleksander Zniszczoł | POL | 10 | 0,71 | 122,0 m | 60.8 |
19 | Maximilian Steiner | AUT | 11 | 0,79 | 124,5 m | 60.3 |
19 | Karl Geiger | GER | 9 | 0,46 | 118,0 m | 60.3 |
21 | Andrzej Stękała | POL | 10 | 0,92 | 122,5 m | 59.6 |
22 | Peter Prevc | SLO | 9 | 0,75 | 119,0 m | 59.3 |
23 | Artti Aigro | EST | 10 | 0,79 | 121,0 m | 58.2 |
24 | Yukiya Sato | JPN | 11 | 0,61 | 121,5 m | 56.7 |
25 | Antti Aalto | FIN | 10 | 0,04 | 116,0 m | 56.6 |
26 | Niko Kytosaho | FIN | 8 | 0,48 | 113,5 m | 56.2 |
27 | Keiichi Sato | JPN | 10 | 1,29 | 122,0 m | 55.0 |
28 | Clemens Leitner | AUT | 10 | 0,32 | 116,0 m | 54.7 |
29 | Martin Hamann | GER | 10 | 0,73 | 118,5 m | 54.3 |
30 | Ziga Jelar | SLO | 10 | 0,72 | 118,0 m | 53.5 |
30 | Markus Schiffner | AUT | 10 | 0,9 | 119,0 m | 53.5 |
32 | Klemens Murańka | POL | 10 | 0,96 | 118,5 m | 52.0 |
33 | Vladimir Zografski | BUL | 9 | 0,69 | 114,5 m | 51.8 |
34 | Sander Vossan Eriksen | NOR | 10 | 1,11 | 119,0 m | 51.4 |
35 | Constantin Schmid | GER | 9 | 0,85 | 114,5 m | 50.2 |
36 | Pius Paschke | GER | 10 | 0,75 | 116,0 m | 49.6 |
37 | Mikhail Nazarov | RUS | 10 | 0,41 | 113,5 m | 48.4 |
38 | Gregor Schlierenzauer | AUT | 10 | 0,27 | 112,5 m | 48.0 |
39 | Maciej Kot | POL | 9 | 1,2 | 115,0 m | 47.6 |
40 | Cene Prevc | SLO | 10 | 0,55 | 113,5 m | 47.1 |
41 | Jan Hoerl | AUT | 10 | 0,97 | 115,0 m | 45.6 |
42 | Manuel Fettner | AUT | 9 | 1,05 | 113,0 m | 45.5 |
43 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 10 | 0,78 | 113,0 m | 43.9 |
44 | Severin Freund | GER | 9 | 1,15 | 112,5 m | 43.6 |
45 | Junshiro Kobayashi | JPN | 9 | 1,08 | 111,0 m | 41.6 |
46 | Thomas Lackner | SLO | 10 | 0,58 | 109,5 m | 39.6 |
47 | Viktor Polasek | CZE | 9 | 1,65 | 112,0 m | 37.8 |
48 | Timon-Pascal Kahofer | AUT | 9 | 0,86 | 106,5 m | 35.7 |
49 | Simon Ammann | SUI | 9 | 0,57 | 104,0 m | 34.1 |
50 | Decker Dean | USA | 9 | 0,48 | 101,5 m | 30,4 |
Nieoficjalne wyniki pojedynków systemu KO:
(na zielono zaznaczeni zwycięzcy)
BIB | zawodnik (kraj) | zawodnik (kraj) | BIB |
26 | Yukiya Sato (JPN) | Ryoyu Kobayashi (JPN) | 25 |
27 | Maximilian Steiner (AUT) | Niko Kytosaho (FIN) | 24 |
28 | Ziga Jelar (SLO) | Aleksander Zniszczoł (POL) | 23 |
29 | Thomas Lackner (AUT) | Markus Schiffner (AUT) | 22 |
30 | Mikhail Nazarov (RUS) | Gregor Schlierenzauer (AUT) | 21 |
31 | Cene Prevc (SLO) | Martin Hamann (GER) | 20 |
32 | Clemens Leitner (AUT) | Antti Aalto (FIN) | 19 |
33 | Domen Prevc (SLO) | Anze Lanisek (SLO) | 18 |
34 | Artti Aigro (EST) | Mackenzie Boyd-Clowes (CAN) | 17 |
35 | Pius Paschke (GER) | Robert Johansson (NOR) | 16 |
36 | Sander Vossan Eriksen (NOR) | Michael Hayboeck (AUT) | 15 |
37 | Gregor Deschwanden (SUI) | Johann Andre Forfang (NOR) | 14 |
38 | Evgeniy Klimov (RUS) | Andrzej Stękała (POL) | 13 |
39 | Jan Hoerl (AUT) | Daniel Andre Tande (NOR) | 12 |
40 | Klemens Murańka (POL) | Keiichi Sato (JPN) | 11 |
41 | Severin Freund (GER) | Philipp Aschenwald (AUT) | 10 |
42 | Vladimir Zografski (BUL) | Peter Prevc (SLO) | 9 |
43 | Junshiro Kobayashi (JPN) | Piotr Żyła (POL) | 8 |
44 | Simon Ammann (SUI) | Karl Geiger (GER) | 7 |
45 | Decker Dean (USA) | Stefan Kraft (AUT) | 6 |
46 | Constantin Schmid (GER) | Kamil Stoch (POL) | 5 |
47 | Maciej Kot (POL) | Markus Eisenbichler (GER) | 4 |
48 | Timon-Pascal Kahofer (AUT) | Dawid Kubacki (POL) | 3 |
49 | Manuel Fettner (AUT) | Daniel Huber (AUT) | 2 |
50 | Viktor Polasek (CZE) | Halvor Egner Granerud (NOR) | 1 |
Bartosz Leja,
informacja własna