Klimov i Iakovleva zdominowali Puchar Rosji w Czajkowskim
Evgeniy Klimov (fot. Alexey Kabelitskiy)

Podczas gdy czołowi skoczkowie i skoczkinie rywalizowali w międzynarodowych zawodach w Niemczech, na skoczniach Śnieżynka odbyły się konkursy Pucharu Rosji. Wziął w nich udział odsunięty od zawodów najwyższej rangi Evgeniy Klimov, który znokautował krajową konkurencję. Wśród kobiet najlepsza okazała się Mariia Iakovleva.

Popis Klimova na normalnej skoczni

Jak już informowaliśmy, ze względu na niesubordynację i brak pojawienia się na obozie treningowym reprezentacji Rosji, Evgeniy Klimov został odsunięty od rywalizacji w Pucharze Świata. W najbliższych tygodniach będzie miał okazję do rywalizacji w zawodach niższej rangi. Przetarciem do tego były zmagania w Pucharze Rosji w czasie minionego weekendu.

Niespełna 27-letni zawodnik skacząc na odległość 100 i 96 metrów bardzo pewnie sięgnął po zwycięstwo na normalnej skoczni HS-102 (K-95) w Czajkowskim. Na uwagę zasługuje także to, że Klimov korzystał ze znacznie obniżonych belek startowych, a mimo tego nie pozostawił krajowym rywalom żadnych szans. Drugie miejsce zajął 25-letni Aleksandr Bazhenov (92,0 / 91,5 m), który jednak do triumfatora stracił aż 31,9 punktu. Skład podium uzupełnił 20-letni Vladislav Mustafin (89,0 / 93,0 m).

Rywale bez szans na dużym obiekcie

Także na dużej skoczni HS-140 (K-125) w Czajkowskim, Evgeniy Klimov z łatwością przeskoczył swoich mniej doświadczonych rodaków. Podopieczny trenera Plekhova ponownie startując z krótszego rozbiegu, uzyskał 127 oraz 134 metry, dwukrotnie radząc sobie w bardzo niesprzyjających warunkach wietrznych. Drugie miejsce tym razem zajął 22-letni Kiril Kotik (125,0 / 138,0 m), który popisał się z kolei najdłuższym skokiem całego konkursu. Nie zmieniło to faktu, że do Klimova miał aż 21,5 punktu straty.  Trzecią notę wykręcił z kolei 23-letni Nikolay Matavin, który jednak ani razu nie zdołał dolecieć do punktu konstrukcyjnego dużej „Śnieżynki”.