You are currently viewing MŚ Oberstdorf: Takanashi wygrywa kwalifikacje, dwie Polki z awansem do konkursu
Sara Takanashi (fot. Julia Piątkowska)

MŚ Oberstdorf: Takanashi wygrywa kwalifikacje, dwie Polki z awansem do konkursu

Sara Takanashi wygrała kwalifikacje do jutrzejszego konkursu Mistrzostw Świata w Oberstdorfie. Na normalnym obiekcie Schattenbergschanze (K-95 / HS-106) awans do zawodów wywalczyły dwie Polki – Anna Twardosz oraz Kinga Rajda. Odpadły pozostałe dwie naszej reprezentantki.

Anna Twardosz Oberstdorf2021 fot.JuliaPiatkowska 300x200 - MŚ Oberstdorf: Takanashi wygrywa kwalifikacje, dwie Polki z awansem do konkursu
Anna Twardosz (fot. Julia Piątkowska)

W środowej rundzie kwalifikacyjnej najlepsza w 57 osobowej stawce okazała się Sara Takanashi, mimo że wcześniej odpuściła udział w serii próbnej. 24-letnia Japonka startując z 23. belki i mając wiatr w plecy rzędu 0,57 m/s zdołała dolecieć do 103. metra i zgromadzić 142,6 punktu. Drugie miejsce zajęła druga z wielkich faworytek do złota, Marita Kramer, która w jeszcze trudniejszych warunkach wietrznych (0,72 m/s) uzyskała 101,5 metra. 19-letnia Austriaczka straciła do zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni 2,5 punktu.

Trzy kolejne lokaty zajęły świetnie dysponowane Słowenki. Trzecia była Ema Klinec, która w najtrudniejszych warunkach z czołówki uzyskała 98 metrów, czwarte miejsce zajęła medalistka tegorocznych mistrzostw świata juniorów, Jerneja Brecl (102,0 m), a na piątej pozycji wylądowała liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Nika Kriznar (98,5 m). Pierwszą szóstkę zamknęła najbardziej doświadczona w stawce, 37-letnia Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz (95,0 m). Siódma była złota medalistka juniorskiego czempionatu, Norweżka Thea Minyan Bjoerseth (101,0 m), a jedenasta jej rodaczka Maren Lundby (91,0 m), która będzie bronić tytułu mistrzowskiego zdobytego przed dwoma laty w Seefeld. Dopiero na piętnastej pozycji wylądowała z kolei najmocniejsza z reprezentantek gospodarzy, którą okazała się niespodziewanie Anna Rupprecht (96,5 m).

W kwalifikacjach wzięły udział cztery reprezentantki Polski. Zgodnie z oczekiwaniami zdecydowanie najlepiej spisała się Anna Twardosz, której 87,5 metrowa odległość dała 25. miejsce. Z 39. pozycji awans do konkursu wywalczyła także Kinga Rajda (74,5 m). Niestety sztuka ta nie udała się Kamili Karpiel (72,0 m / 42. miejsce), która podczas swojej próby miała bardzo duże problemy w locie i musiała się praktycznie ratować przed groźnym upadkiem. Poza czterdziestką premiowaną awansem wylądowała też Nicole Konderla (70,0 m / 47. miejsce).

Już w czwartek 40 skoczkiń powalczy o medale w konkursie na normalnej skoczni w Oberstdorfie. Początek pierwszej rundy o godzinie 17:00. Poprzedzi go seria próbna (od godz. 15:45).