You are currently viewing Sobotni konkurs PK w Zakopanem odwołany. W planie dwa konkursy w niedzielę
Wielka Krokiew w Zakopanem (fot. Anna Libera)

Sobotni konkurs PK w Zakopanem odwołany. W planie dwa konkursy w niedzielę

Mimo rozegrania treningu i (niepełnej) serii próbnej, jury zawodów Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem postanowiło więcej nie ryzykować i zdecydowało o odwołaniu sobotniego konkursu na Wielkiej Krokwi. 

 

Już podczas oficjalnego treningu podmuchy wiatru były bardzo mocne, ponieważ uśrednione wskaźniki pokazywały nawet 2,80 m/s pod narty. Z mocnego podmuchu rzędu 1,72 m/s skorzystał Klemens Murańka, który poszybował aż 145,5 metra, lądując zaledwie 1,5 metra od oficjalnego rekordu skoczni należącego od ponad roku do Japończyka Yukiyi Sato. 26-letni zakopiańczyk okazał się najlepszym zawodnikiem rundy próbnej, drugie miejsce zajął kolejny z Polaków, Jakub Wolny (130,5 m), a trzeci był Słoweniec Cene Prevc (137,0 m).

Jeszcze mocniejsze podmuchy towarzyszyły skoczkom podczas serii próbnej. Zaskakujące było to, że jury mimo tego z uporem kontynuowało tę rundę, ponieważ choćby Niemiec David Siegel zmagał się z wiatrem wiejącym z prędkością 5,56 m/s, za co odjęto mu… 60 punktów! Wydarzeniem serii próbnej anulowanej po skokach 41 (na 65 skoczków) był jednak skok Benjamina Oestvolda. 20-letni Norweg porzybował aż 150 metrów i zdołał ustać tę próbę. Tym samym ustanowił nieoficjalny rekord Wielkiej Krokwi i jako pierwszy skoczek w historii zdołał dolecieć do tej imponującej granicy.

Niestety z każdą kolejną minutą wiatr się nasilał i rozpoczęcie zawodów o godzinie 16:50 nie było możliwe. Na godzinę 17:30 zaplanowano wówczas spotkanie jury, a w grę wchodził tylko jednoseryjny konkurs, który miałby się rozpocząć o godzinie 18:00. Spotkanie osób decyzyjnych przyniosło jednak ostateczną decyzję o odwołaniu sobotniego konkursu i przeniesieniu go na niedzielny poranek. Tym samym jutro, o ile pozwoli na to pogoda, na Wielkiej Krokwi (HS-140) w Zakopanem odbędą się dwa konkursy Pucharu Kontynentalnego. Pierwszy wystartuje o godzinie 8:00, a drugi o godzinie 10:30.

 

Bartosz Leja,
informacja własna

 

Dodaj komentarz