You are currently viewing PŚ Pań Czajkowski: Kramer wygrywa jednoseryjny konkurs, Križnar z Kryształową Kulą!
Nika Križnar (fot. Alexey Kabelitskiy / LOC Chaikovsky)

Marita Kramer wygrała co prawda finałowy konkurs Pucharu Świata na dużej skoczni w Czajkowskim, ustanawiając dodatkowo imponujący rekord skoczni (146,5 m), jednak Austriaczka nie zdołała ostatecznie wywalczyć Kryształowej Kuli. Tą rzutem na taśmę zdobyła Słowenka Nika Križnar, która uplasowała się wyżej od dotychczasowej liderki cyklu, Japonki Sary Takanashi. Niestety na dokończenie serii finałowej nie pozwolił wiatr.

Marita Kramer Czajkowski.lot .2021 fotAlexeyKabelitskiy 300x200 - PŚ Pań Czajkowski: Kramer wygrywa jednoseryjny konkurs, Križnar z Kryształową Kulą!
Marita Kramer (fot. Alexey Kabelitskiy)

Marita Kramer od dłuższego czasu imponuje formą, co potwierdziła również w dzisiejszym konkursie, który po raz kolejny wygrała z miażdżącą przewagą nad rywalkami, skacząc 146,5 metra, co jest nie tylko nowym rekordem dużej Śnieżynki (HS-140) pobitym o 5,5 metra, ale także najdłuższym skokiem kobiety w historii w zawodach Pucharu Świata. Dla Austriaczki holenderskiego pochodzenia jest to czwarte zwycięstwo z rzędu (i ósme w karierze), które zapewniło jej triumf w końcowej klasyfikacji rosyjskiego turnieju Blue Bird, a także dało trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Kryształowa Kula trafiła jednak do trzeciej w dzisiejszym konkursie Słowenki Niki Križnar, która uzyskała 131,5 m z obniżonej platformy startowej, tracąc jednak do zwyciężczyni aż 20,7 punktu Na drugim stopniu podium, 16 punktów za Kramer zameldowała się Norweżka Silje Opseth, która osiągnęła 134 metry.

Kolejne lokaty zajęły dwie następne podopieczne Haralda Rodlauera, Daniela Iraschko-Stolz (131,5 m) oraz Chiara Hölzl (128,0 m). Czołową szóstkę zamknęła mistrzyni świata z Oberstdorfu, Słowenka Ema Klinec (124,5 m). Dopiero na siódmym miejscu dzisiejszy konkurs ukończyła utytułowana Japonka Sara Takanashi. Triumfatorka 60 pucharowych konkursów uzyskała zaledwie 126 metrów, co poskutkowało utratą prowadzenia w klasyfikacji generalnej na rzecz Križnar.

Sara Takanashi Czajkowski2021 fotAlexeyKabelitskiy 300x200 - PŚ Pań Czajkowski: Kramer wygrywa jednoseryjny konkurs, Križnar z Kryształową Kulą!
Sara Takanashi (fot. Alexey Kabelitskiy)

Walka o Kryształową Kulę wśród skoczkiń trwała do samego końca. Przed rozpoczęciem dzisiejszego konkursu największe szanse na triumf w klasyfikacji końcowej miała wspomniana Takanashi, której przewaga nad Križnar wynosiła jednak zaledwie 15 pkt. Dzisiejsze siódme miejsce podopiecznej Tomoharu Yokokawy sprawiło, że musiała ona uznać wyższość Słowenki i zamiast wznieść w górę swoją piątą kryształową nagrodę, obejść się smakiem. Na trzeciej pozycji sezon ukończyła Marita Kramer, której triumfy w ostatnich czterech konkursach pozwoliły zbliżyć się do wyprzedzających ją rywalek na dystans odpowiednio 11 oraz 9 punktów, jednak nie wystarczyło to do zwycięstwa w całym cyklu.

Križnar jest pierwszą w historii Słowenką, która triumfuje w klasyfikacji generalnej kobiecego Pucharu Świata. Wcześniej na trzecim stopniu podium na koniec sezonu 2015/2016 stanęła Maja Vtič, która musiała uznać wyższość Danieli Iraschko-Stolz oraz Sary Takanashi. Mistrzyni świata juniorek z roku 2018 odniosła w tym sezonie dwa pucharowe zwycięstwa, triumfując w Hinzenbach oraz w Râșnovie, łącznie siedmiokrotnie stając na podium. Ostatecznie podopieczna Zorana Zupančiča zgromadziła w tym sezonie 871 pucharowych oczek, wyprzedzając o 9 punktów drugą Sarę Takanashi (862 pkt) oraz trzecią Maritę Kramer (860 pkt). Najmocniejsza z Polek, Anna Twardosz, zajęła 44. pozycję (8 pkt).

W klasyfikacji Blue Bird pewny triumf odniosła Kramer, uzyskując łączną notę 869,4 punktu. Druga była Takanashi (798,3 pkt), a trzecia Križnar (789,2 pkt).

W Pucharze Narodów zwycięstwo zapewniły sobie Austriaczki (3053 pkt), przed Słowenkami (2883 pkt) oraz Norweżkami (2480 pkt). Reprezentacja Polski zajęła dziesiąte miejsce, z dorobkiem 110 punktów.