Utalentowana francuska skoczkini kończy przygodę ze skokami. Latała jak… Domen Prevc
Lucile Morat (fot. Bartosz Leja)

Utalentowana francuska skoczkini kończy przygodę ze skokami. Latała jak… Domen Prevc

Wraz z końcem sezonu decyzję o zakończeniu przygody ze skokami narciarskimi poinformowała Lucile Morat. Zaledwie 19-letnia reprezentantka Francji jeszcze w poprzednich latach była określana talentem na miarę największych gwiazd tej dyscypliny sportu. Jej styl lotu przypominał nawet… próby wykonywane przez Słoweńca Domena Prevca.

 

IMG 9766 - Utalentowana francuska skoczkini kończy przygodę ze skokami. Latała jak... Domen Prevc
Lucile Morat (fot. Frederik Clasen)

Zamykam 15-letni rozdział swojego życia. Nie była to łatwa decyzja. Skoki narciarskie to sport, który zafascynował mnie pewnego zimowego dnia w 2006 roku, kiedy po raz pierwszy wylądowałam na nartach. I zawsze będzie to dla mnie fascynujące” – zaczyna swój wpis na Instagramie. – „Te piętnaście lat było dla mnie niesamowitym przeżyciem, od skoków w klubie w Autrans, przez Courchevel, aż po skoki we francuskiej drużynie narodowej. Gdyby nie bezwarunkowe wsparcie mojej rodziny, nic z tego nie byłoby możliwe” – dodaje.

Po raz pierwszy na międzynarodowej arenie, Lucile Morat zaznaczyła swoją obecność 26 lipca 2013 roku podczas zawodów FIS Schueler Grand Prix, określanymi jako nieoficjalne mistrzostwa świata dzieci. Jako 12-letnia zawodniczka zajęła wówczas ósme miejsce (na czternaście startujących). Tuż przed nią uplasowała się wówczas nasza reprezentantka Anna Twardosz, a zawody wygrała Słowenka Jerneja Brecl, która obecnie ma już na swoim koncie sześć medali mistrzostw świata juniorów.

Debiut w narciarskie elicie zanotowała we wrześniu 2016 roku podczas zawodów Letniego Grand Prix w Czajkowskim. Już wtedy w gronie 40 zawodniczek, jako 15-letnia skoczkini zajęła solidne osiemnaste miejsce. Jeszcze lepiej wypadł jej debiut w zimowym Pucharze Świata – podczas inauguracyjnych, grudniowych zawodów w grudniu 2016 roku w Lillehammer zameldowała się na dwunastej pozycji. Tydzień później w Niżnym Tagile zajęła nawet szóste miejsce, co jak się teraz okazuje, było jej najlepszym występem w całej karierze. W tamtym sezonie (2016/2017), Morat zajęła swoje najlepsze 24. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ.

Do największych sukcesów Francuzki można zaliczyć zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego (2016 r.) oraz brązowy medal mistrzostw świata juniorów, który wywalczyła wraz z reprezentacją Trójkolorowych w Kanderstegu (2018 r.). Kiedy młoda zawodniczka przebojem wdarła się do międzynarodowej stawki i bezkompromisowo rywalizowała w gronie najlepszych, sięgając po pucharowe punkty, nawet trener Łukasz Kruczek w rozmowie z naszym portalem chwalił wówczas Morat, porównując jej odważny styl lotu do prób Słoweńca Domena Prevca.

Swoje ostatnie międzynarodowe starty, Lucile Morat zanotowała w dniach 18-19 lutego 2021 roku w rumuńskim Rasnovie. Najpierw zajęła 37. miejsce w konkursie głównym, a dzień później nie udało jej się przebrnąć kwalifikacji.

Dziękuję całemu środowisku narciarskiemu, mojej drużynie i wszystkim, którzy we mnie wierzyli. Przeżyłam niezapomniane chwile, które pozostaną głęboko w mojej pamięci” – zakończyła.

 

Bartosz Leja,
źródło: Instagram / informacja własna

 

Podziel się:

Dodaj komentarz