Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy przełożony na 2022 rok
Widok z tras biegowych na kompleks skoczni Salpausselka (fot. Anna Trybuś)

Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy przełożony na 2022 rok

Po raz kolejny pandemia koronawirusa wymusza plany organizatorów wielkich sportowych imprez. Dziś Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) poinformowało, że po raz drugi przełożony zostanie Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy w Vuokatti, który pierwotnie miał się odbyć w lutym tego roku. Teraz młodzi sportowcy mogą się już nastawiać na przyszłoroczny termin.

 

Początkowo piętnasta zimowa edycja Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w fińskim Vuokatii miała zostać rozegrana w lutym 2021 roku. Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku, kierownictwo EOC zdecydowało, że ze względu na zagrożenie panującą pandemią koronawirusa, impreza nie odbędzie się w zaplanowanym terminie. Zmagania przełożono na grudzień 2021 roku. –  Nie była to łatwa decyzja. Od wielu miesięcy mieliśmy nadzieję, że sytuacja poprawi się na tyle, aby bezpiecznie zorganizować festiwal w Vuokatti zgodnie z zaplanowanym harmonogramem – mówił wówczas pełniący obowiązki Prezydenta EOC Niels Nygaard.

Dziś Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich postanowiło podjąć kolejną trudną, jednak jak zapewniają działacze, jedyną słuszną decyzję. W związku z wciąż istniejącym zagrożeniem powiązanym z wirusem SARS-CoV-2, także w grudniu 2021 roku impreza nie dojdzie do skutku. Sportowcy w wieku od 14 do 18 lat mogą się już szykować na dni od 20 do 25 marca 2022 roku, kiedy zaplanowano zmagania w Kraju Tysiąca Jezior. Marcowy termin jest spowodowany nie tylko nadzieją na osłabnięcie skutków pandemii, ale także na lepsze możliwości naśnieżenia obiektów sportowych i mniejszy koszt takiego przedsięwzięcia w tym czasie.

Według informacji EOC, w imprezie może wziąć udział nawet 1800 młodych sportowców z 48 europejskich komitetów olimpijskich. W programie zmagań odbywających się nie tylko we Vuokatti, ale także w gminie Sotkamo i mieście Kajaani, znajduje się dziewięć dyscyplin i konkurencji sportowych. W tym gronie są: biathlon, hokej na lodzie, kombinacja norweska, łyżwiarstwo figurowe, narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, short track, snowboard, a także skoki narciarskie, w których rywalizacja zostanie rozegrana na normalnym obiekcie Salpausselka (K-90 / HS-100) w Lahti.

Dodajmy, że zmagania w skokach narciarskich powrócą do programu Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy po pięcioletniej przerwie. W poprzedniej zimowej edycji imprezy w Sarajewie i Sarajewie Wschodnim (w Bośni i Hercegowinie), konkurencja ta nie znalazła się w „rozkładzie jazdy”. Wcześniej skoczkowie i skoczkinie zmierzyli się w 2017 roku w tureckim Erzurum. Wtedy po złote medale w poszczególnych konkursach na skoczni HS-109 sięgali: Timi Zajc (Słowenia), Romane Dieu (Francja), a także dwukrotnie reprezentacja Słowenii (w „drużynówce” mężczyzn i mikście).

Warto też przypomnieć, że w historii EYOF, Polacy dwukrotnie meldowali się na podium zawodów w skokach narciarskich. W 2011 roku w czeskim Libercu biało-czerwona drużyna mężczyzn (Krzysztof Biegun, Mateusz Kojzar, Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka) wywalczyła złoto, a w 2015 roku w austriackim Tschagguns po brąz indywidualnie sięgnął Dawid Jarząbek.

 

Bartosz Leja,
źródło: Europejski Komitet Olimpijski

 

Podziel się:

Dodaj komentarz