Rywalizacja drużyn mieszanych, czyli o mikście słów kilka. Kto, ile i od kiedy?
Polska drużyna, od lewej: Stoch, Twardosz, Karpiel, Kubacki (fot. Daniel Maximilian Milata)

Rywalizacja drużyn mieszanych, czyli o mikście słów kilka. Kto, ile i od kiedy?

W celu urozmaicenia narciarskiego widowiska, ale także po to, aby umożliwić rozwój żeńskiej odsłony skoków, dekadę temu zaczęto myśleć nad możliwością połączenia sił obu płci. Owocem tych pomysłów było wprowadzenie do programu zawodów najwyższej rangi tzw. mikstów, czyli konkursów drużyn mieszanych, z udziałem kobiet i mężczyzn. Jak teraz mają się realia takich zmagań?

 

Miksty, czyli jak to wygląda?

W związku z rosnącym znaczeniem żeńskich skoków narciarskich, działacze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej inspirowani głosami z niektórych krajowych federacji, przystali na pomysł, aby połączyć skoki kobiet z męskimi i dać kibicom coś nowego, wprowadzić świeżość do skoków, zaskoczyć nowym formatem. Startowanie u boku skoczków było też dla skoczkiń szansą pokazania się szerszej publiczności, szczególnie tej, która regularnie śledzi jedynie zawody mężczyzn.

Mikst po raz pierwszy pojawił się w kalendarzu Pucharu Świata w sezonie 2012/2013. Przebieg rywalizacji jest praktycznie identyczny jak konkurs drużynowy. Każda reprezentacja nominuje dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Konkurs składa się z dwóch serii, z czego do finałowej awansuje osiem drużyn, które zajmują czołowe miejsca po czterech oddanych skokach. Zwycięża ekipa, której łączna nota za wszystkie próby jest najwyższa.

Wygrani zdobywają 400 punktów, które są dzielone na pół. 200 punktów trafia do Pucharu Narodów mężczyzn, natomiast pozostałe przypisane są do Pucharu Narodów kobiet. Warto także podkreślić, że Panie startują oczywiście z belki wyższej o kilka (lub nawet kilkanaście) stopni niż panowie, aby niwelując fizyczne różnice, ich skoki również mogły być widowiskowe i dalekie. Tak samo jak w przypadku konkursu drużynowego, ważna jest dobra dyspozycja całej czwórki, ponieważ błąd jednego zawodnika może przekreślić szansę na końcową wysoką lokatę.

 

Drużyny mieszane w Pucharze Świata

Konkurs drużyn mieszanych zadebiutował w sezonie 2012/2013. W Pucharze Świata został rozegrany jeszcze w sezonie 2013/2014 oraz 2020/2021. W 2013 roku pojawił się także po raz pierwszy na Mistrzostwach Świata, które wówczas rozgrywane były we włoskim Val di Fiemme. Od tego czasu mikst na stałe wpisał się w kalendarz mistrzowskiej imprezy.

Pierwszy mikst, który miał miejsce w listopadzie 2012 roku na Lysgårdsbakken (HS-100) w Lillehammer, padł łupem gospodarzy, Norwegów. W ich składzie wystąpili wówczas Maren Lundby, Tom Hilde, Anette Sagen oraz Anders Bardal. Podium uzupełnili wtedy Japończycy i dość niespodziewanie, Włosi. Na starcie nie pojawili się Polacy, których żeńskie skoki były wówczas na niskim poziomie. W grudniu 2013 roku, najlepsza okazała się drużyna japońska (Yuki Ito, Daiki Ito, Sara Takanashi, Taku Takeuchi), której na podium towarzyszyli Austriacy i Norwegowie. Wtedy też, po raz pierwszy na starcie zobaczyliśmy Biało-Czerwonych. Maciejowi Kotowi i Kamilowi Stochowi, towarzyszyły wówczas Joanna Szwab i Magdalena Pałasz, debiutujące w zawodach Pucharu Świata. Dały znać o sobie trema i znacznie mniejsze doświadczenie i umiejętności, co skończyło się na ostatniej, czternastej pozycji. Były to jednak pierwsze „koty za płoty”.

Po tych dwóch konkursach, FIS odszedł od rozgrywania mikstów w ramach Pucharu Świata. Do tej idei powrócono dopiero w lutym 2021 roku, kiedy to na normalnej skoczni HS-97 w rumuńskim Rasnovie, górą po raz kolejny byli Norwegowie (Maren Lundby, Daniel Andre Tande, Silje Opseth, Halvor Egner Granerud). W czołowej trójce zagościli wówczas także Słoweńcy i Austriacy. Polska ekipa, w której składzie wystąpili Anna Twardosz, Kamil Stoch, Kamila Karpiel i Dawid Kubacki, zajęła siódmą pozycję na dziewięć startujących zespołów.

 

Miksty na Letnim Grand Prix

W cyklu Letniego Grand Prix, konkurs drużyn mieszanych odbył się już sześciokrotnie. Dwukrotnie rywalizowano w mikstach w 2012 roku, kiedy to we francuskim Courchevel wygrali Japończycy (Yuki Ito, Sara Takanashi, Noriaki Kasai, Yuta Watase), a w niemieckim Hinterzarten Austriacy (Jacqueline Seifriedsberger, Daniela Iraschko, Michael Hayboeck, Gregor Schlierenzauer). Rok później na igelicie ponownie rozegrano dwa konkursy tego typu, w tych samych lokalizacjach. Tym razem na Rothaus-Schanze HS-108 najlepsi okazali się Japończycy (Yuki Ito, Noriaki Kasai, Sara Takanashi, Yuta Watase), a na Tremplin Le Praz HS-132 triumfowali Niemcy (Svenja Wuerth, Michael Neumayer, Ulrike Graessler, Andreas Wellinger). Były to jednocześnie pierwsze zawody w mikstach, rozgrywane na dużej skoczni.

Na kolejny letni konkurs drużyn mieszanych, trzeba było czekać aż do roku 2018. Wtedy na dużej skoczni Śnieżynka HS-140 w rosyjskim Czajkowskim, damsko-męską siłę udowodnili Japończycy, którzy triumfowali mając w składzie Nozomi Maruyamę, Yukiyę Sato, Sarę Takanashi i Junshiro Kobayashiego. W najlepszej trójce zmieścili się wówczas także Słoweńcy i Norwegowie. W 2019 roku rozegrano ostatnie, jak dotąd, zawody mikstów. W Hinterzarten najlepsi okazali się niemieccy gospodarze (Juliane Seyfarth, Karl Geiger, Agnes Reisch, Richard Freitag), obok których na podium stanęli Japończycy i Słoweńcy. Po raz pierwszy w historii, w mikstach na Letnim Grand Prix wystartowali także Polacy. Joanna Szwab, Stefan Hula, Kinga Rajda i Andrzej Stękała nie sprostali jednak poziomowi rywali i zajęli ostatnie, 10. miejsce.

 

Miksty na Mistrzostwach Świata

Poza trzema konkursami rozgrywanymi w ramach Pucharu Świata i sześcioma na Letnim Grand Prix, zawody drużyn mieszanych są też w programie Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Panie i panowie rywalizowali tam razem już pięciokrotnie, za każdym razem na obiekcie normalnym. Po raz pierwszy, we włoskim Val di Fiemme w 2013 roku, złoty krążek padł łupem Japończyków, w których ekipie pojawili się: Yuki Ito, Daiki Ito, Sara Takanashi i Taku Takeuchi. Po srebro sięgnęli wówczas Austriacy, a po brąz Niemcy.

W 2015 roku w szwedzkim Falun, tytuł mistrzowski wywalczyli Niemcy (Carina Vogt, Richard Freitag, Katharina Althaus, Severin Freund), rozpoczynając tym samym imponującą „złotą” passę, która trwa aż do czasów współczesnych. Wtedy w czołowej, medalowej trójce zagościli także toczący do końca pasjonujący bój o złoto Norwegowie, a także Japończycy. W 2017 roku w fińskim Lahti w niemieckiej drużynie skakali Carina Vogt, Markus Eisenbichler, Svenja Wuerth oraz Andreas Wellinger. Wtedy skład konkursowej podium uzupełnili Austriacy i Japończycy.

W 2019 roku do historii przeszli nie tylko Niemcy, którzy skompletowali „złotego hat-tricka” (dzięki Katharinie Althaus, Markusowi Eisenbichlerowi, Juliane Seyfarth i Karlowi Geigerowi), ale także Polacy, którzy zadebiutowali w Mistrzostwach Świata w tej konkurencji. I co więcej, po pierwszej serii zanosiło się na sensację, bo Kinga Rajda, Dawid Kubacki, Kamila Karpiel i Kamil Stoch, zajmowali medalowe, trzecie miejsce. Mimo, że skończyło się na szóstej pozycji, tak wysoka lokata na trzynaście startujących ekip była bardzo pozytywną niespodzianką.

W 2021 roku w Oberstdorfie udało się utrzymać status quo. Biało-Czerwoni, w których składzie pojawili się Anna Twardosz, Piotr Żyła, Kamila Karpiel i Dawid Kubacki, ponownie zajęli szóstą pozycję, jednak tym razem nie zbliżyli się nawet do medalowych pozycji. Triumfowali po raz czwarty z rzędu Niemcy (Katharina Althaus, Markus Eisenbichler, Anna Rupprecht, Karl Geiger), którzy tym razem nie byli wymieniani w gronie faworytów. Gospodarze imprezy wyprzedzili nieznacznie Norwegów i Austriaków.

Jak dotąd, zawody mikstów nie zagościły jeszcze w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Zmieni się to jednak już podczas przyszłorocznych olimpijskich zmagań w Pekinie. Na normalnej skoczni w Zhangjiakou zostanie rozegrany konkurs drużyn mieszanych i wszystko wskazuje na to, że wezmą w nim udział także Polacy. Kto sięgnie po złoto? Czy kapitalną passę będą kontynuować Niemcy? A może w historii zapisze się inna, mistrzowska drużyna?

 

Miksty w sezonie olimpijskim

Z rywalizacji mikstów, nie rezygnowano także w najbliższym Letnim Grand Prix oraz w Pucharze Świata 2021/2022. Podczas tegorocznych zmagań na igelicie, wspólny występ kobiet i mężczyzn planowany jest na 12 września Czajkowskim. Zawody mają się odbyć na dużej Śnieżynce (HS-140).

W Pucharze Świata natomiast, to Muehlenkopfschanze (HS-147) w niemieckim Willingen będzie areną zmagań. Zaplanowane na 28 stycznia zawody będą istotne z kilku względów. Będzie to konkurs na największej jak dotąd skoczni, na której miały okazje zmierzyć się kobiety, a także ostatni przystanek przed najważniejszą imprezą sezonu, czyli Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. Rywalizacja w Willingen będzie więc dla skoczkiń i skoczków próbą generalną i w pewnym stopniu odpowiedzią na pytanie „kto powinien wystartować na igrzyskach?”.

Największym zaskoczeniem jest jednak dołączenie do kalendarza PŚ 2021/2022, zawodów drużyn mieszanych w Oslo (4 marca 2022 r.). Najprawdopodobniej oznaczają one, że w walce o triumf w norweskim Turnieju Raw Air, pozostaną wyłącznie zawodnicy i zawodniczki, którzy wezmą udział w tych zmaganiach. Wszyscy pozostali, zostaną pozbawieni szansy na zwycięstwo w całym cyklu.

 

Podia mikstów w zawodach najwyższej rangi (Mistrzostwa Świata, Puchar Świata, Letnie Grand Prix):

 zawody, data miejsce, skocznia 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce miejsce Polaków
LGP, 14.08.2012 Courchevel,
HS-96
JAPONIA
Y. Ito
S. Takanashi
N. Kasai
Y. Watase
NIEMCY
K. Althaus
U. Graessler
P. Bodmer
A. Wank
AUSTRIA
J. Seifriedsberger
D. Iraschko
D. Zauner
M. Hayboeck
DNS
LGP, 18.08.2012 Hinterzarten,
HS-108
AUSTRIA
J. Seifriedsberger
D. Iraschko
M. Hayboeck
G. Schlierenzauer
JAPONIA
S. Takanashi
K. Iwabuchi
R. Shimizu
Y. Watase
NIEMCY
U. Graessler
C. Vogt
R. Freitag
A. Wank
DNS
PŚ, 23.11.2012 Lillehammer,
HS-100
NORWEGIA
M. Lundby
T. Hilde
A. Sagen
A. Bardal
JAPONIA
Y. Ito
Y. Watase
S. Takanashi
T. Takeuchi
WŁOCHY
E. Runggaldier
A. Morassi
E. Insam
S. Colloredo
DNS
MŚ, 24.02.2013 Predazzo,
HS-106
JAPONIA
Y. Ito
D. Ito
S. Takanashi
T. Takeuchi
AUSTRIA
C. Hoelzl
T. Morgenstern
J. Seifriedsberger
G. Schlierenzauer
NIEMCY
U. Graessler
R. Freitag
C. Vogt
S. Freund
DNS
LGP, 27.07.2013 Hinterzarten,
HS-108
JAPONIA
Y. Ito
N. Kasai
S. Takanashi
Y. Watase
SŁOWENIA
M. Vtic
N. Dezman
K. Pozun
M. Pungertar
NIEMCY
U. Graessler
A. Wank
S. Wuerth
R. Freitag
DNS
LGP, 14.08.2013 Courchevel,
HS-132
NIEMCY
S. Wuerth
M. Neumayer
U. Graessler
A. Wellinger
JAPONIA
Y. Ito
Y. Watase
S. Takanashi
T. Takeuchi
FRANCJA
L. Lemare
N. Mayer
C. Mattel
V. Descombes Sevoie
DNS
PŚ, 06.12.2013 Lillehammer,
HS-100
JAPONIA
Y. Ito
D. Ito
S. Takanashi
T. Takeuchi
AUSTRIA
J. Seifriedsberger
T. Morgenstern
D. Iraschko-Stolz
G. Schlierenzauer
NORWEGIA
M. Lundby
R. Velta
A. Sagen
A. Bardal
14. POLSKA
J. Szwab
M. Kot
M. Pałasz
K. Stoch
MŚ, 21.02.2015 Falun,
HS-100
NIEMCY
C. Vogt
R. Freitag
K. Althaus
S. Freund
NORWEGIA
L. Jahr
A. Bardal
M. Lundby
R. Velta
JAPONIA
S. Takanashi
N. Kasai
Y. Ito
T. Takeuchi
DNS
MŚ, 26.02.2017 Lahti,
HS-100
NIEMCY
C. Vogt
M. Eisenbichler
S. Wuerth
A. Wellinger
AUSTRIA
D. Iraschko-Stolz
M. Hayboeck
J. Seifriedsberger
S. Kraft
JAPONIA
S. Takanashi
T. Takeuchi
Y. Ito
D. Ito
DNS
LGP, 08.09.2018 Czajkowski,
HS-140
JAPONIA
N. Maruyama
Y. Sato
S. Takanashi
J. Kobayashi
SŁOWENIA
J. Brecl
J. Tepes
E. Klinec
R. Kranjec
NORWEGIA
A.O. Stroem
R. Pedersen
M. Lundby
F. Bjerkeengen
DNS
MŚ, 02.03.2019 Seefeld,
HS-109
NIEMCY
K. Althaus
M. Eisenbichler
J. Seyfarth
K. Geiger
AUSTRIA
E. Pinkelnig
P. Aschenwald
D. Iraschko-Stolz
S. Kraft
NORWEGIA
A.O. Stroem
R. Johansson
M. Lundby
A. Stjernen
6. POLSKA
K. Rajda
D. Kubacki
K. Karpiel
K. Stoch
LGP, 27.07.2019 Hinterzarten,
HS-108
NIEMCY
J. Seyfarth
K. Geiger
A. Reisch
R. Freitag
JAPONIA
N. Maruyama
J. Kobayashi
S. Takanashi
K. Sato
SŁOWENIA
N. Kriznar
P. Prevc
U. Bogataj
Z. Jelar
10. POLSKA
J. Szwab
S. Hula
K. Rajda
A. Stękała
PŚ, 20.02.2021 Rasnov,
HS-97
NORWEGIA
M. Lundby
D.A. Tande
S. Opseth
H.E. Granerud
SŁOWENIA
N. Kriznar
C. Prevc
E. Klinec
Z. Jelar
AUSTRIA
E. Pinkelnig
D. Tschofenig
D. Iraschko-Stolz
M. Fettner
7. POLSKA
A. Twardosz
K. Stoch
K. Karpiel
D. Kubacki
MŚ, 28.02.2021 Oberstdorf,
HS-106
NIEMCY
K. Althaus
M. Eisenbichler
A. Rupprecht
K. Geiger
NORWEGIA
S. Opseth
R. Johansson
M. Lundby
H.E. Granerud
AUSTRIA
M. Kramer
M. Hayboeck
D. Iraschko-Stolz
S. Kraft
6. POLSKA
A. Twardosz
P. Żyła
K. Karpiel
D. Kubacki

 

Maria Chenczke, Bartosz Leja
informacja własna

 

Podziel się: