You are currently viewing Yukiya Sato z kolejnym zwycięstwem na krajowym podwórku
Yukiya Sato (fot. Julia Piątkowska)

Yukiya Sato z kolejnym zwycięstwem na krajowym podwórku

Yukiya Sato potwierdził bardzo dobrą dyspozycję z początku sezonu letniego i wygrał kolejne krajowe zawody w Japonii. Tym razem 26-latek triumfował na normalnym obiekcie HS-100 w Nayoro. W żeńskim gronie zwycięstwo zapewniła sobie 17-letnia Riko Sakurai.

Po przekonującym zwycięstwie w Asahi, Yukiya Sato nie pozostawił krajowym rywalom wątpliwości także w Nayoro. Na normalnej skoczni Piyashiri (K-90 / HS-100), prowadził już na półmetku rywalizacji ze 100 metrową odległością. Drugie miejsce zajmował doświadczony 34-letni Taku Takeuchi (96,5 m), a czołową trójkę uzupełniał 22-letni Taro Yamakawa (95,5 m). W finale na podium utrzymał się tylko jeden z nich. Był to 26-letni Sato, który przypieczętował swoje zwycięstwo skokiem na odległość 93,5 metra. Reprezentant japońskiej kadry narodowej zgromadził łącznie 257,5 punktu.

Awans z czwartej na drugą pozycję wywalczył z kolei Ren Nikaido, czyli najmłodszy podopieczny trenera Hideharu Miyahiry z drużyny Kraju Kwitnącej Wiśni. 20-latek oddał skoki na odległość 95 i 95,5 metra i do triumfatora stracił 9,5 punktu. Z szóstej na trzecią pozycję przesunął się z kolei Keiichi Sato (93,5 / 91,0 m), który co warto przypomnieć, nie jest bratem zwycięzcy całych zawodów.

Tuż za najlepszą trójką wylądował dawno nie widziany w międzynarodowych zawodach FIS, Reruhi Shimizu (93,5 / 89,5 m). Piąte miejsce zajęli wspólnie Junshiro Kobayashi (93,5 / 90,0 m) oraz wspomniany już Taro Yamakawa, który w finale uzyskał 87,5 metra. Wicelider na półmetku zmagań, Taku Takeuchi, po 81,5 metrowej próbie z serii finałowej wylądował na dziewiątej lokacie.

Warto zaznaczyć, że na starcie pojawiły się niekwestionowane ikony japońskich skoków narciarskich, czyli walczący o powrót do zawodów najwyższej rangi Noriaki Kasai i skaczący już wyłącznie hobbystycznie Kazuyoshi Funaki. Pierwszy z nich skacząc 90 i 68 metrów zajął 25. miejsce, a drugi uzyskując 80 i 75 metrów uplasował się na 27. pozycji. Dodajmy, że na starcie ponownie zabrakło niekwestionowanego lidera Japończyków, Ryoyu Kobayashiego, który do sezonu olimpijskiego póki co przygotowuje się indywidualnym trybem treningowym.

Na starcie w zawodach w Nayoro pojawiły się także japońskie skoczkinie. W gronie zawodniczek zabrakło jednak najmocniejszych podopiecznych trenera Tomoharu Yokokawy z kadry narodowej. Pod nieobecność Sary Takanashi najlepsza okazała się Riko Sakurai. 17-letnia skoczkini kadry juniorskiej zwyciężyła z dorobkiem 217,5 punktu, skacząc 88,5 oraz 89,5 metra. Drugie miejsce zajęła znacznie bardziej doświadczona, 25-letnia Haruka Iwasa (89,0 / 91,0 m), a trzecia była 34-letnia Misaki Shigeno (86,0 / 90,5 m).

W najlepszej szóstce zameldowały się ponadto: Nagomi Nakayama (87,0 / 88,0 m), Yuzuki Sato (81,5 / 85,0 m) oraz Yuka Kobayashi (79,5 / 85,5 m).