You are currently viewing Klingenthal: Kobayashi wygrywa finał, Granerud generalkę, Kubacki drugi w Grand Prix!
Dawid Kubacki i Halvor Egner Granerud w Klingenthal (fot. Julia Piątkowska)

Ryoyu Kobayashi w imponującym stylu wygrał finałowy konkurs Letniego Grand Prix w niemieckim Klingenthal. Drugie miejsce zajął na Vogtland Arenie (K-125 / HS-140) Norweg Halvor Egner Granerud, który zwyciężył jednocześnie w klasyfikacji generalnej całego cyklu. Tuż za konkursowym podium wylądował najmocniejszy z Polaków, Dawid Kubacki, który awansował jednocześnie na drugą pozycję w „generalce” LGP.

R. Kobayashi wygrywa konkurs, Granerud klasyfikację generalną

Granerud Kobayashi Forfang Klingenthal2021 fotJuliaPiatkowska 300x199 - Klingenthal: Kobayashi wygrywa finał, Granerud generalkę, Kubacki drugi w Grand Prix!
Podium konkursu, od lewej: Granerud, R.Kobayashi, Forfang (fot. Julia Piątkowska)

Jeszcze przed tygodniem w Hinzenbach, Ryoyu Kobayashi musiał się zadowolić drugim miejscem i uznać wyższość swojego kolegi z drużyny, Yukiyi Sato. Dziś zimowy dominator z sezonu 2018/2019 potwierdził, że u schyłku lata wypracował znakomitą dyspozycję. Już w pierwszej rundzie 24-letni Japończyk skokiem na 138 metrów zapewnił sobie dużą przewagę nad rywalami. W finale poszybował 140 metrów i nie pozostawił swoim konkurentom złudzeń. Tym samym już po raz siódmy w karierze wywalczył podium zawodów Letniego Grand Prix i jednocześnie po raz piąty uplasował się na jego najwyższym stopniu.

Na drugiej pozycji wylądował dziś Halvor Egner Granerud, jednak jego pierwszy 129 metrowy skok i ósma lokata nie zwiastowały aż tak dobrego wyniku. W finale 25-letni Norweg po raz kolejny udowodnił swój ogromny potencjał – osiągając 140 metrów awansował na drugi stopień podium. Tym samym zdobywca Kryształowej Kuli z minionej zimy po raz piąty wywalczył podium letnich zawodów najwyższej rangi i przed zbliżającą się zimą potwierdził, że nadal trzeba go umieszczać w roli głównych faworytów. Dodajmy, że po wcześniejszych trzech zwycięstwach w kazachskim Szczuczyńsku i rosyjskim Czajkowskim, Granerud został pierwszym norweskim triumfatorem całego cyklu Letniego Grand Prix.

O sile ekipy trenera Alexandra Stoeckla świadczą także coraz lepsze skoki Johanna Andre Forfanga, który dzisiaj zameldował się na trzeciej pozycji. 26-letni Norweg uzyskując 134,5 oraz 135 metrów utrzymał zajmowaną lokatę i w swoim sportowym dorobku zanotował trzecie podium LGP.

Kubacki poza podium, a jednak… na podium

HalvorEgnerGranerud Klingenthal2021 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Klingenthal: Kobayashi wygrywa finał, Granerud generalkę, Kubacki drugi w Grand Prix!
Halvor Egner Granerud (fot. Julia Piątkowska)

Najlepiej dysponowanym polskim zawodnikiem podczas sobotniej rywalizacji był Dawid Kubacki. Zwycięzca wczorajszych kwalifikacji po pierwszej serii, w której skoczył 131 metrów, zajmował siódme miejsce. W rundzie finałowej uzyskał 132 metry, co pozwoliło mu awansować na czwartą pozycję. Jednocześnie 31-letni reprezentant naszego kraju zgromadził wystarczającą liczbę punktów w „generalce”, aby dzisiaj wyprzedzić nieobecnego w Niemczech Austriaka Jana Hoerla i ostatecznie zająć drugie miejsce w tegorocznej edycji LGP. Po triumfach w latach 2017, 2018 i 2020 to już czwarte podium Kubackiego w cyklu Grand Prix.

Piąte miejsce po awansie z dwunastej pozycji wywalczył w dzisiejszych zmaganiach Constantin Schmid (129,5 / 134,5 m), który okazał się jednocześnie najmocniejszym z reprezentantów gospodarzy. Dla 21-letniego Niemca jest to jednocześnie najlepszy rezultat w zawodach LGP na koncie. Czołową szóstkę stawki po awansie z dziewiątej pozycji uzupełnił Słoweniec Anze Lanisek (129,5 / 131,5 m), a dopiero siódmy był wicelider z pierwszej rundy, Japończyk Yukiya Sato (131,5 / 132,0 m).

Poza wspomnianym Kubackim, w finałowej trzydziestce zmieściło się jeszcze trzech Polaków. Jakub Wolny, który po pierwszej serii był dopiero 29. (121,5 m), w finale spisał się znacznie lepiej (135,5 m) i wylądował na 14. miejscu. Z 27. na 21. awansował Kamil Stoch (125,5 / 131,0 m), natomiast Piotr Żyła, który w pierwszej serii był 18. (126,0 m), finalnie po skoku na 128 metrów zamknął czołową dwudziestkę. Już po pierwszej rundzie z konkursem pożegnali się Stefan Hula (113,5 m / 42. miejsce) oraz Andrzej Stękała (113,0 m / 44. miejsce).

Granerud i Norwegowie najlepsi tego lata

DawidKubacki Klingenthal2021 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Klingenthal: Kobayashi wygrywa finał, Granerud generalkę, Kubacki drugi w Grand Prix!
Dawid Kubacki (fot. Julia Piątkowska)

Jeszcze przed finałowym konkursem w Klingenthal, triumf w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix 2021 miał zapewniony Halvor Egner Granerud. Ostatecznie Norweg z dorobkiem 380 punktów został pierwszym reprezentantem Kraju Wikingów, który wygrał ten cykl. Na drugie miejsce dzięki dzisiejszemu solidnemu występowi awansował Dawid Kubacki (242 pkt), który wyprzedził nieobecnego w Niemczech Jana Hoerla (219 pkt). Austriak mimo tego, że dziś nie zapunktował, w swoim domu mógł się cieszyć z zajęcia w „generalce” trzeciej pozycji. Pierwszą szóstkę klasyfikacji uzupełnili: Marius Lindvik (219 pkt), Anze Lanisek (208 pkt) i Jakub Wolny (203 pkt).

Na czele letniego Pucharu Narodów, z dużą przewagą nad rywalami, wylądowali ostatecznie Norwegowie (1251 pkt). Drugie miejsce zajęli Austriacy (773 pkt), a na trzecią lokatę awansowali Polacy (772 pkt). W czołowej szóstce zmieścili się jeszcze Japończycy (758 pkt), Słoweńcy (756 pkt) i Rosjanie (747 pkt).