You are currently viewing Irina Avvakumova mistrzynią Rosji na igelicie. Padł rekord skoczni olimpijskiej w Krasnej Polanie
Podium konkursu, od lewej: Tikhonova, Avvakumova, Kustova (fot. Dasha Mashkina)

Irina Avvakumova potwierdziła, że wciąż jest najmocniejszą rosyjską skoczkinią i została letnią mistrzynią swojego kraju na normalnym obiekcie olimpijskim w Krasnej Polanie. Skład podium uzupełniły Sofia Tikhonova oraz Alexandra Kustova.

Rywalizacja na normalnej skoczni HS-106 (K-95) w ramach mistrzostw Rosji miała jedną główną faworytkę i ta nie zawiodła. Irina Avvakumova w obu seriach konkursowych oddawała najwyżej punktowane skoki na odległość 99,5 i 103,5 metra. Tym samym w finałowej rundzie o pół metra poprawiła jeszcze własny żeński rekord obiektu znanego przede wszystkim z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. 30-letnia zawodniczka klubu Dinamo Moskwa wywalczyła złoto z kilkunastopunktową przewagą nad kolejnymi zawodniczkami w stawce.

W pierwszej serii wydawało się jednak, że walkę z doświadczoną koleżanką nawiąże Sofia Tikhonova. 22-latka uzyskała 99 metrów i do Avvakumovej traciła zaledwie 0,1 punktu. W finale zawodniczka Dinama Saint-Petersburg doleciała do 100. metra, jednak to okazało się zbyt mało na zwycięstwo. Tikhonova zgarnęła srebro, tracąc do triumfatorki 12,3 punktu. Skład konkursowego podium z brązowym medalem uzupełniła Alexandra Kustova. 23-latka skacząc 98 i 99,5 metra utrzymała trzecią pozycję zajmowaną już po pierwszej rundzie zmagań.

Na czwartej pozycji zameldowała się Anna Shpyneva (91,0 / 103,0 m), która w finałowej serii przez chwilę była nawet współrekordzistką skoczni. Piąta była Irma Makhinia (93,5 / 99,0 m), a szóste miejsce zajęła powracająca do rywalizacji po ponad rocznej przerwie spowodowanej kontuzją Lidiia Iakovleva (95,0 / 97,5 m). Na starcie pojawiło się łącznie 26 zawodniczek, wśród których dwie zostały zdyskwalifikowane za nieprzepisowy sprzęt.