You are currently viewing PŚ Wisła: Wiatr wymusił odwołanie serii próbnej. Czy uda się rozegrać drużynówkę? [LIVE]
Widok ze skoczni im. Adama Małysza (fot. Julia Piątkowska)

PŚ Wisła: Wiatr wymusił odwołanie serii próbnej. Czy uda się rozegrać drużynówkę? [LIVE]

Sprawdzają się niestety prognozy pogody dotyczące mocnego wiatru w Wiśle. I właśnie przez zbyt silne podmuchy odwołana została seria próbna poprzedzająca drużynową rywalizację w ramach Pucharu Świata. Jak się okazuje, sztab szkoleniowy polskiej kadry jeszcze przed decyzją jury zawodów, postanowił wycofać Biało-Czerwonych z rundy próbnej. O godzinie 16:30 powinna rozpocząć się pierwsza seria konkursowa.

 

Czas na Wisłę!

Po pucharowej inauguracji w rosyjskim Niżnym Tagile, gdzie wygrywali Karl Geiger (Niemcy) i Halvor Egner Granerud (Norwegia), a także drugim weekendzie w fińskiej Ruce, gdzie najlepsi okazali się Ryoyu Kobayashi (Japonia) i Anze Lanisek (Słowenia), zmagania zawitały do polskiej Wisły. W piątek zawodnicy mieli okazję przetestować wiślańską skocznię podczas oficjalnych treningów. Wówczas najlepsi okazali się nasz reprezentant Kamil Stoch oraz Słoweniec Cene Prevc. Już podczas kwalifikacji ze zwycięstwa cieszył się Austriak Jan Hoerl. Awans do zawodów wywalczyło jedenastu polskich skoczków, a najwyżej, na dziesiątej pozycji, uplasował się Stoch. Tuż po rundzie kwalifikacyjnej, trenerzy poszczególnych ekip, które mają w Wiśle przynajmniej czterech zawodników, zdecydowali o składzie swoich zespołów na sobotnie zmagania. Trener Michal Dolezal postawił na Piotra Żyłę, Andrzeja Stękałę, Dawida Kubackiego i Kamila Stocha.

Wśród skoczków, którzy będą mieli okazję powalczyć o pucharowe punkty w Beskidach, będzie prawie cała światowa czołówka. Nie zabraknie oczywiście lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Karla Geigera, który zgromadził już 305 punktów. O drugi triumf w karierze powalczy też zapewne zwycięzca niedzielnych zmagań w Kraju Tysiąca Jezior, Anze Lanisek, który w pucharowej „generalce” jest drugi z dorobkiem 252 punktów. Czołową trójkę uzupełnia kolejny z Niemców, Markus Eisenbichler (192 pkt), który w Finlandii dwukrotnie meldował się na najniższym stopniu podium. Jednym, wielkim obecnym w Wiśle, będzie niestety Japończyk Ryoyu Kobayashi (180 pkt / 4. miejsce), który po wygranym konkursie w Ruce otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i został pozbawiony szansy zarówno na niedzielny start w Finlandii, jak i późniejsze opuszczenie kwarantanny, mimo że (jak sam informował o tym na Twitterze) w międzyczasie szereg samodzielnie wykonanych testów dały u niego wynik negatywny. Szansę na rehabilitację w Wiśle otrzyma za to Halvor Egner Granerud, czyli zwycięzca jednego z konkursów w Rosji. Po świetnym weekendzie w Niżnym Tagile, w Ruce Norweg dwukrotnie nie zakwalifikował się nawet do konkursu, mając duże problemy techniczne podczas swoich prób. Czy spokojne treningi na Rukatunturi dadzą efekt? Zobaczymy wkrótce.

Dodajmy, że po czterech konkursach (na 35 zaplanowanych na zimę), liderami Pucharu Narodów są Niemcy, którzy zgromadzili 711 punktów. Drugie miejsce zajmują Słoweńcy (555 pkt), a trzecie Japończycy (416 pkt). Polacy z dorobkiem 133 punktów plasują się na odległej siódmej pozycji.

Aktualna klasyfikacja generalna PŚ i PN oraz terminarz sezonu 2021/2022 >>>

Na starcie zawodów w Wiśle pojawiło się aż trzynastu reprezentantów Polski. Sztab szkoleniowy Biało-Czerwonych wykorzystał zatem w pełni przysługującą mu kwotę startową, na którą składa się bazowy siedmioosobowy limit, a także sześcioosobowa grupa krajowa. W zawodach nie mogło zabraknąć Kamila Stocha, czyli aktualnego lidera kadry, który jako jedyny polski skoczek tej zimy, zdołał wskoczyć do czołowej dziesiątki (piąte i ósme miejsce). W klasyfikacji generalnej PŚ, 34-latek plasuje się na trzynastej pozycji. W gronie zawodników, którzy będą mogli powiększyć swój pucharowy dorobek są także: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Jakub Wolny i Andrzej Stękała, którzy w pucharowej „generalce” zajmują odpowiednio 29., 32., 42. i 46. miejsce. Do zawodów powraca będący przez kilka dni na kwarantannie w Rosji Klemens Murańka, który uzyskał tam pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Będzie także Aleksander Zniszczoł, który zastąpił go w trakcie zmagań w Ruce, a także najstarszy z kadrowiczów, 35-letni Stefan Hula, który mimo czterech prób, tej zimy nie przebrnął jeszcze choćby przez kwalifikacje. Po raz pierwszy w tym sezonie na starcie pojawią się także pozostali podopieczni trenera Michala Doležala – Maciej Kot, Jarosław Krzak, Tomasz Pilch i Paweł Wąsek. Polską trzynastkę uzupełni najmocniejszy skoczek polskiej kadry juniorskiej, Jan Habdas. Podopieczny trenera Daniela Kwiatkowskiego, który wczoraj świętował swoje 18. urodziny, a podczas październikowych mistrzostwa Polski zajął sensacyjnie szóste miejsce, właśnie w Wiśle dostanie szansę na swój pucharowy debiut. Dzisiaj wiemy już, że piątkowych kwalifikacji nie przebrnęli jedynie Jarosław Krzak oraz Maciej Kot, który został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon. Pozostała jedenastka zaprezentuje się w niedzielnym konkursie indywidualnym.

Zanim jednak do niego dojdzie, dziewięć ekip zmierzy się w rywalizacji drużynowej. Na starcie pojawią się Amerykanie, Rosjanie, Polacy, Szwajcarzy, Austriacy, Norwegowie, Japończycy, Słoweńcy i Niemcy. Oczywiście o ile na zmagania pozwoli wiatr. Mocne podmuchy sięgające 7 m/s były już powodem odwołania serii próbnej. I trudno się spodziewać, żeby wiatr dał dzisiaj za wygraną…

Wszystkie zawody zimowego Pucharu Świata z udziałem reprezentantów Polski możecie oglądać dzięki wyjątkowej ofercie na platformie Player.pl >>>

Europort pakiet zimowy 950x300 112021 - PŚ Wisła: Wiatr wymusił odwołanie serii próbnej. Czy uda się rozegrać drużynówkę? [LIVE]

Pogoda: Podczas całego weekendu, temperatura powietrza w Wiśle będzie sięgać od -1 do -4°C. Ponadto na niedzielę przewidywane są opady śniegu. Mocno niepokoić mogą prognozy dotyczące wiatru. Najgorzej sytuacja będzie wyglądać w sobotę, kiedy średnie podmuchy mogą przekroczyć 7 m/s, co stanowi zagrożenie dla rozegrania konkursu drużynowego. Wiatr osłabnie nieco w niedzielę, do około 2,2 m/s.

Przypomnijmy, że areną zmagań będzie oczywiście duża skocznia im. Adama Małysza (K-120 / HS-134), której oficjalny rekord wynosi 139 metrów. Na taką odległość podczas kwalifikacji do zawodów PŚ w 2013 roku poszybował Austriak Stefan Kraft, którego w czasie tego weekendu także zobaczymy na starcie. Jeszcze dalej na wiślańskim obiekcie w 2o14 roku poszybował Peter Prevc, jednak wówczas Słoweniec podparł swoją próbę. Powyżej rekordu skoczni latali tam także Norweg Anders Bardal (140,0 m / 2015 r.) oraz Kamil Stoch (139,5 m / 2015 r.), jednak oni także nie zdołali zakończyć swoich skoków „czysto”, bez dotknięcia zeskoku.

Warto też wspomnieć, że zeszłoroczny konkurs drużynowy w Wiśle padł łupem Austriaków, którzy zwyciężyli mając w składzie Philippa Aschenwalda, Michaela Hayboecka, Daniela Hubera i Stefana Kraft. Drudzy byli Niemcy (Markus Eisenbichler, Karl Geiger, Pius Paschke, Constantin Schmid), a trzeci Polacy (Piotr Żyła, Klemens Murańka, Dawid Kubacki, Kamil Stoch). Dzień później w rywalizacji indywidualnej triumfował Eisenbichler, przed Geigerem i Huberem. Najwyżej sklasyfikowanym z Biało-Czerwonych był wówczas piąty Żyła. W czternastu rozegranych dotąd konkursach w Wiśle, polscy skoczkowie na podium wskakiwali ośmiokrotnie. Pięć razy dokonał tego indywidualnie Kamil Stoch (w tym dwa razy wygrał), a trzy razy nasza drużyna (w tym notując jedno zwycięstwo). Wszystkie podia Pucharu Świata w Wiśle znajdziecie na dole artykułu.

 

Lista startowa sobotniego konkursu drużynowego:

BIB zawodnik kraj rocznik
1. grupa
1-1 Kevin Bickner USA 1996
2-1 Roman Trofimov RUS 1989
3-1 Piotr Żyła POL 1987
4-1 Andreas Schuler SUI 1995
5-1 Manuel Fettner AUT 1985
6-1 Robert Johansson NOR 1990
7-1 Yukiya Sato JPN 1995
8-1 Cene Prevc SLO 1996
9-1 Pius Paschke GER 1990
2. grupa
1-2 Decker Dean USA 2000
2-2 Mikhail Nazarov RUS 1994
3-2 Andrzej Stękała POL 1995
4-2 Dominik Peter SUI 2001
5-2 Jan Hoerl AUT 1998
6-2 Daniel Andre Tande NOR 1994
7-2 Keiichi Sato JPN 1997
8-2 Peter Prevc SLO 1992
9-2 Stephan Leyhe GER 1992
3. grupa
1-3 Andrew Urlaub USA 2001
2-3 Danil Sadreev RUS 2003
3-3 Dawid Kubacki POL 1990
4-3 Gregor Deschwanden SUI 1991
5-3 Daniel Huber AUT 1993
6-3 Halvor Egner Granerud NOR 1996
7-3 Junshiro Kobayashi JPN 1991
8-3 Timi Zajc SLO 2000
9-3 Markus Eisenbichler GER 1991
4. grupa
1-4 Casey Larson USA 1998
2-4 Evgenii Klimov RUS 1994
3-4 Kamil Stoch POL 1987
4-4 Killian Peier SUI 1995
5-4 Stefan Kraft AUT 1993
6-4 Marius Lindvik NOR 1998
7-4 Naoki Nakamura JPN 1996
8-4 Anze Lanisek SLO 1996
9-4 Karl Geiger GER 1993

 

Tekstowa relacja LIVE (Berkutschi):

 

Składy kadr na zawody w Wiśle:

  • Austria (7): Philipp Aschenwald, Manuel Fettner, Jan Hoerl, Daniel Huber, Stefan Kraft, Markus Schiffner, Daniel Tschofenig.
  • Bułgaria (3): Vladimir Zografski.
  • Czechy (3): Frantisek Holik, Viktor Polasek.
  • Estonia (3): Artti Aigro.
  • Finlandia (4): Niko Kytosaho.
  • Francja (2): Mathis Contamine, Valentin Foubert.
  • Japonia (6): Daiki Ito, Junshiro Kobayashi, Naoki Nakamura, Keiichi Sato, Yukiya Sato.
  • Kanada (3): Mackenzie Boyd-Clowes, Matthew Soukup.
  • Kazachstan (3): Sergey Tkachenko, Danil Vassilyev.
  • Korea Południowa (2): Heung Chul Choi.
  • Niemcy (6): Markus Eisenbichler, Karl Geiger, Stephan Leyhe, Pius Paschke, Constantin Schmid, Andreas Wellinger.
  • Norwegia (7): Anders Fannemel, Johann Andre Forfang, Halvor Egner Granerud, Robert Johansson, Marius Lindvik, Daniel Andre Tande, Fredrik Villumstad.
  • Polska (7+6): Jan Habdas, Stefan Hula, Maciej Kot, Jarosław Krzak, Dawid Kubacki, Klemens Murańka, Tomasz Pilch, Andrzej Stękała, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, Piotr Żyła.
  • Rosja (5): Evgenii Klimov, Ilya Mankov, Mikhail Nazarov, Danil Sadreev, Roman Trofimov.
  • Rumunia (2): Andrei Feldorean.
  • Słowenia (6): Tilen Bartol, Lovro Kos, Anze Lanisek, Cene Prevc, Peter Prevc, Timi Zajc.
  • Stany Zjednoczone (2): Kevin Bickner, Decker Dean, Casey Larson, Andrew Urlaub.
  • Szwajcaria (4): Gregor Deschwanden, Killian Peier, Dominik Peter, Andreas Schuler.
  • Turcja (2): Muhammet Irfan Cintimar, Fatih Arda Ipcioglu.
  • Ukraina (2): Vitaliy Kalinichenko, Andrii Vaskul.
  • Włochy (2): Giovanni Bresadola.

 

Podia wszystkich konkursów PŚ w Wiśle:

data 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
22.11.2020 Markus Eisenbichler GER Karl Geiger GER Daniel Huber AUT
21.11.2020 Austria
Philipp Aschenwald
Michael Hayboeck
Daniel Huber
Stefan Kraft
Niemcy
Markus Eisenbichler
Karl Geiger
Pius Paschke
Constantin Schmid
Polska
Piotr Żyła
Klemens Murańka
Dawid Kubacki
Kamil Stoch
24.11.2019 Daniel Andre Tande NOR Anze Lanisek SLO Kamil Stoch POL
23.11.2019 Austria
Philipp Aschenwald
Daniel Huber
Jan Hoerl
Stefan Kraft
Norwegia
Daniel Andre Tande
Thomas Aasen Markeng
Marius Lindvik
Robert Johansson
Polska
Piotr Żyła
Jakub Wolny
Kamil Stoch
Dawid Kubacki
18.11.2018 Evgeniy Klimov RUS Stephan Leyher GER Ryoyu Kobayashi JPN
17.11.2018 Polska
Piotr Żyła
Jakub Wolny
Dawid Kubacki
Kamil Stoch
Niemcy
Karl Geiger
Markus Eisenbichler
Stephan Leyhe
Richard Freitag
Austria
Michael Hayboeck
Clemens Aigner
Daniel Huber
Stefan Kraft
19.11.2017 Junshiro Kobayashi JPN Kamil Stoch POL Stefan Kraft AUT
18.11.2017 Norwegia
Johann Andre Forfang
Anders Fannemel
Daniel Andre Tande
Robert Johansson
Polska
Piotr Żyła
Dawid Kubacki
Maciej Kot
Kamil Stoch
/ Austria
Daniel Huber
Clemens Aigner
Michael Hayboeck
Stefan Kraft
15.01.2017 Kamil Stoch POL Daniel Andre Tande NOR Domen Prevc SLO
14.01.2017 Kamil Stoch POL Stefan Kraft AUT Andreas Wellinger GER
05.03.2016 konkurs odwołany
04.03.2016 Roman Koudelka CZE Kenneth Gangnes NOR Noriaki Kasai JPN
15.01.2015 Stefan Kraft AUT Peter Prevc SLO Severin Freund GER
16.01.2014 Andreas Wellinger GER Kamil Stoch POL Michael Hayboeck AUT
09.01.2013 Anders Bardal NOR Richard Freitag GER Rune Velta NOR

 

Bartosz Leja,
informacja własna

 

Skoki narciarskie Banner 1000x200 NOINN - PŚ Wisła: Wiatr wymusił odwołanie serii próbnej. Czy uda się rozegrać drużynówkę? [LIVE]

 

Dodaj komentarz