You are currently viewing FIS Cup Notodden: Aigner najlepszy w konkursie, Polacy nie zachwycili
Clemens Aigner (fot. Julia Piątkowska)

FIS Cup Notodden: Aigner najlepszy w konkursie, Polacy nie zachwycili

Piątkowy konkurs FIS Cup w norweskim Notodden padł łupem brylujących w „trzeciej lidze” Austriaków. Zwyciężył Clemens Aigner, który wcześniej okazał się najlepszym zawodnikiem treningu oraz serii próbnej. Skład podium uzupełnili lider cyklu Francisco Moerth oraz Hannes Landerer. Wśród Polaków na Tveitanbakken (K-90 / HS-98) najlepiej spisywał się Kacper Juroszek, który uplasował się na 18. miejscu.

W serii treningowej przed „trzecioligowymi” zawodami w Notodden najlepiej poradził sobie reprezentant Austrii, Clemens Aigner. 28-letni Austriak przy niekorzystnych warunkach wietrznych (0,55 m/s w plecy) oddał skok na odległość 96 metrów. Tuż za nim znaleźli się jego rodacy. Na drugiej pozycji po najdalszym skoku z całej stawki (102,5 m) uplasował się Clemens Leitner. Treningowe podium uzupełnił Markus Ruptisch (95,0 m). Skład czołowej szóstki skompletowali: kolejny reprezentant Austrii Francisco Moerth (92,5 m), Niemiec Richard Freitag (92,5 m) oraz Norweg Jo Roemme Mellingsaeter (92,0 m). Wśród czterech reprezentantów Polski najlepiej spisał się Kacper Juroszek, który po skoku na 90. metr w trudnych warunkach (1,06 m/s w plecy) uplasował się na 13. pozycji. Trzy lokaty niżej znalazł się Arkadiusz Jojko (93,5 m), na 21. miejscu zameldował się Szymon Jojko (85,0 m), natomiast Adam Niżnik był 28. (87,0 m).

W serii próbnej po raz kolejny najlepszym zawodnikiem okazał się Clemens Aigner. Austriak przy mocnym wietrze w plecy (0,75 m/s w plecy) poszybował na odległość 97 metrów. Na drugim miejscu znalazł się jego rodak Markus Rupitsch, który oddał skok na 101. metr. Na trzeciej pozycji uplasował się utytułowany Niemiec Richard Freitag (95,0 m). Dwa następne miejsca zajęli kolejni Niemcy. Czwarty był Claudio Haas (94,0 m), natomiast piąty Justin Lisso (96,0 m). Skład czołowej szóstki uzupełnił reprezentant Norwegii Jo Roemme Mellingsaeter (95,5 m). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w serii próbnej był Kacper Juroszek, który uplasował się na 14. pozycji po skoku na 90,5 metra. Na 19. miejscu znalazł się Adam Niżnik (88,5 m), a tuż za nim uplasował się Arkadiusz Jojko (88,5 m). Na 28. miejscu po skoku na 82,5 metra znalazł się Szymon Jojko.

W konkursie również karty w głównej mierze rozdawał wiatr, jednak konkurs niezmiennie zdominowali Austriacy. Na skoczni Tveitanbakken najlepiej z niesprzyjającymi warunkami poradził sobie dobrze skaczący w poprzednich seriach Clemens Aigner. Austriak na półmetku zmagań po skoku na 96. metr plasował się na trzeciej pozycji, jednak kolejny skok na 97 metr pozwolił mu na objęcie prowadzenia. Tuż za Aignerem ze stratą 3,9 punktu uplasował się Francisco Moerth. 22-latek utrzymał się na drugiej pozycji po skokach na 96,5 oraz 95,5 metra. Na najniższym stopniu podium uplasował się pierwszy po pierwszej serii Hannes Landerer, który oddał skoki na odległości 99 oraz 95 metrów.

Dwa kolejne miejsca również przypadły Austriakom. Mika Schwann był czwarty (94,5 / 96,5 m), a Markus  Rupitsch piąty (91,5 / 98,0 m). Skład czołowej szóstki uzupełnił reprezentant Niemiec Richard Freitag (96,5 / 94,5 m).

Reprezentanci Polski niestety znaleźli się poza czołówką. Najwyżej uplasował się zawodnik kadry narodowej Kacper Juroszek, który oddał skoki na odległość 92,5 oraz 91,5 metra i wylądował na 18. pozycji. Pod koniec trzeciej dziesiątki znalazła się reszta Biało- Czerwonych reprezentantów z kadry juniorskiej. Na miejscu 27. uplasował się Szymon Jojko (84,0 / 87,0 m), tuż za nim znalazł się jego młodszy brat Arkadiusz (84,5 / 83,0 m), natomiast Adam Niżnik był 29. (83,5 / 85,0 m).

Pełne wyniki konkursu >>>

W klasyfikacji generalnej tegorocznego cyklu FIS Cup prowadzi nadal Austriak Francisco Moerth (772 pkt). Na drugim miejscu znajduje się kolejny reprezentant Austrii Clemens Aigner (536 pkt), natomiast trzeci jest nieobecny w Notodden reprezentant Biało- Czerwonych, Jan Habdas (487 pkt). Kolejny konkurs FIS Cup mężczyzn w Notodden już jutro.