You are currently viewing Janne Ahonen wraca do skoków narciarskich! W planach 44-latka mistrzostwa Finlandii
Janne Ahonen, fot. Julia PIątkowska

Janne Ahonen wraca do skoków narciarskich! W planach 44-latka mistrzostwa Finlandii

Sensacyjne wieści docierają z Finlandii. Janne Ahonen, który już trzy razy kończył sportową karierę, ma zamiar wziąć udział w mistrzostwach kraju, które odbędą się w styczniu w Lahti. Prawie 45-letni zawodnik nie określił jeszcze czy to powrót także do międzynarodowej stawki, jednak jak sam podkreślił, jego obecność w zawodach może zadziałać pozytywnie na jego młodszych kolegów po fachu, którzy wciąż nie potrafią nawiązać walki ze światową czołówką.

 

Janne Ahonen jest jednym z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w historii tej dyscypliny sportu. Jako mistrz świata, wicemistrz świata w lotach, dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli i pięciokrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni zakończył karierę w 2008 roku. Po półtorarocznej przerwie powrócił jednak do rywalizacji, zajmując nawet drugie miejsce w niemiecko-austriackiej imprezie. W marcu 2011 roku ponownie zakończył jednak karierę, aby ponownie przed sezonem 2013/2014 powrócić do międzynarodowej stawki. Nic nie trwa jednak wiecznie i fiński skoczek w październiku 2018 roku po raz trzeci ogłosił rozstanie z nartami.

Od tego czasu Janne Ahonen skupił się na innych wyzwaniach, był m.in. ekspertem fińskiej telewizji podczas transmisji skoków narciarskich, zajmował się także szyciem kombinezonów. Ci, którzy myśleli jednak, że bycie czynnym skoczkiem to dla Ahonena etap zamknięty… ponownie się mylili. Jak poinformował fiński dziennik Ilta-Sanomat, 44-latek planuje wziąć udział w mistrzostwach Finlandii, które odbędą się w Lahti w styczniu. Co więcej, doświadczony sportowiec oddał już treningowe skoki na 127-metrowej skoczni w Kuopio. Co ciekawe, fińskie media stwierdziły, że Ahonen tak naprawdę od czasu ostatnich startów w 2018 roku nie ogłosił tak naprawdę oficjalnego zakończenia kariery, więc teoretycznie wciąż był zawodnikiem „aktywnym”. Przypomnijmy że swój ostatni międzynarodowy start zanotował w marcu 2018 roku, kiedy zajął 37. miejsce w zawodach Pucharu Świata właśnie w Lahti.

Janne oddał cztery treningowe skoki na obiekcie Puijo latem 2020 roku, później oddał jeszcze dwie próby. Od rozstania ze skokami w 2018 roku sześć razy spróbował więc swoich sił na skoczni – potwierdził brat utytułowanego zawodnika, Pasi Ahonen. – Janne ma perspektywy raczej na przedskoczka. Jeśli odpowiednio wcześnie przetestuje jednak dobry sprzęt, myślę, że miałby możliwości na równorzędną rywalizację – dodaje. Co ciekawe, 44-letni skoczek nie jest aktualnie na etapie zaawansowanego treningu, zatem do krajowego czempionatu przystąpi „z biegu”, mając kilka nadprogramowych kilogramów. Spoglądając jednak na poziom fińskich skoków narciarskich, nie jest wykluczone, że Ahonen jeszcze namiesza w rodzimej kadrze.

W skokach istnieje wiele zmiennych, ale gdyby Janne wziął udział w mistrzostwa Finlandii, byłby w stanie zdobyć medal i wygrana nie jest niemożliwa. Myślę, że Janne zastanawia się przede wszystkim, jak jego zaangażowanie i ewentualna wysoka pozycja wpłynęłyby psychicznie na skoczków kadry narodowej. Myślę, że to może być dobra droga – kwituje brat 36 krotnego zwycięzcy zawodów Pucharu Świata.

 

Skok Ahonena w Lahti:

 

Bartosz Leja,
źródło: Ilta-Sanomat, is.fi

 

Dodaj komentarz